https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_7a9bc0f6553cb75388270b810_o.jpg
15 aprel 2026-cı il tarixində SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf ABŞ Dövlət Departamentinin baş müşaviri Rebeka Nef və ABŞ-ın Ticarət və İnkişaf Agentliyinin ölkə üzrə meneceri Sara Leminq ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə ABŞ arasında enerji sahəsində uzun illər ərzində davam edən uğurlu əməkdaşlıq məmnunluqla qeyd olunub. Cari ilin fevralında “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Amerika Birləşmiş Ştatları Hökuməti arasında Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyası”nın imzalanmasının ikitərəfli münasibətlərin inkişafı baxımından tarixi əhəmiyyət daşıdığı bildirilib. Bu xüsusda, ölkələrimiz arasında enerji sektorunda əməkdaşlıq üçün geniş perspektivlərin olduğu diqqətə çatdırılıb.
Söhbət zamanı SOCAR ilə ABŞ şirkətləri arasında enerji sektorunun müxtəlif istiqamətləri üzrə uğurlu əlaqələrin olduğu vurğulanıb.
Görüşdə TRIPP layihəsinin və Orta Dəhliz üzrə mövcud enerji marşrutlarının regional əməkdaşlıq baxımından önəmi vurğulanıb, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

SOCAR President Meets with Senior Advisor at the U.S. Department of State and U.S. Trade and Development Agency Country Manager SOCAR President Meets with Senior Advisor at the U.S. Department of State and U.S. Trade and Development Agency Country Manager
On 15 April 2026, SOCAR President Rovshan Najaf met with Rebecca Neff, Senior Advisor at the U.S. Department of State, and Sara Lemming, Country Manager of the U.S. Trade and Development Agency.
During the meeting, satisfaction was expressed with the long-standing and successful cooperation between Azerbaijan and the United States in the energy sector. It was noted that the signing of the Strategic Partnership Charter between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United States of America in February this year is of historic significance for the development of bilateral relations. In this context, the broad prospects for cooperation in the energy sector between the two countries were highlighted.
The parties also emphasized the successful cooperation between SOCAR and U.S. companies across various segments of the energy sector.
During the meeting, the importance of the TRIPP project and existing energy routes along the Middle Corridor for regional cooperation was highlighted, and the parties exchanged views on other issues of mutual interest.