https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_7553d940df914a68e41d4bde2_o.jpg
14–16 aprel 2026-cı il tarixlərində Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin 2026–2030-cu illər üçün İnkişaf Strategiyasına uyğun olaraq, Tibbi Xidmət İdarəsinin təşkilatçılığı ilə Xaçmaz Gömrük İdarəsində gömrük əməkdaşlarının sağlamlıq vəziyyətinin qiymətləndirilməsi, peşə fəaliyyətindən irəli gələn risklərin müəyyən olunması və profilaktik tədbirlərin gücləndirilməsi məqsədilə genişmiqyaslı tibbi skrininq müayinələri aparılıb.
Tibbi aksiyada Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin rəis müavini İsmayıl Əfəndiyev, Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəisi – Baş həkim Bəxtiyar Musayev, rəis müavini Nahidə Mahmudova, Poliklinika şöbəsinin rəisi Tamilla Əliyeva, Kardiologiya şöbəsinin həkimləri Emin Hacıbalayev, Nərgiz Ələkbərova, Emin Allahverdiyev, Laboratoriya şöbəsinin rəisi Səbinə İbrahimova və tibb bacıları iştirak ediblər.
Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəisi – Baş həkim Bəxtiyar Musayev bildirib ki, müayinələr çərçivəsində ürək-damar xəstəliklərinin profilaktikasına yönəlmiş məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilib. Belə ki, anket sorğuları vasitəsilə zərərli vərdişlər, irsi meyillilik, yanaşı xəstəliklər və digər risk amilləri ilkin qiymətləndirilib, əməkdaşlar həkimlər tərəfindən EKQ müayinəsindən keçirilib, lipid profili analiz olunub və kardioloq müayinəsi aparılıb.
Baş həkim Bəxtiyar Musayev qeyd edib ki, keçirilən skrininq müayinələri nəticəsində gömrük əməkdaşlarının sağlamlıq vəziyyəti kompleks şəkildə qiymətləndirilib, ürək-damar xəstəliklərinin erkən mərhələdə aşkarlanmasına imkan verən əsas risk faktorları müəyyənləşdirilərək hər bir əməkdaş üçün fərdi tibbi tövsiyələr hazırlanıb.
Lipid profilinin analizi ümumi xolesterin, aşağı sıxlıqlı lipoprotein (LDL), yüksək sıxlıqlı lipoprotein (HDL) və triqliseridlər kimi əsas göstəriciləri əhatə etməklə ürək-damar xəstəlikləri riskinin erkən mərhələdə müəyyən olunmasına və vaxtında profilaktik tədbirlərin görülməsinə imkan yaradıb. Aparılmış müayinələr nəticəsində daha ətraflı müayinəyə və zərurət yarandıqda müalicəyə ehtiyacı olan əməkdaşlar Mərkəzi Gömrük Hospitalına dəvət olunacaqlar. Qısa müddət ərzində bu cür tibbi müayinələrin bütün gömrük əməkdaşlarını əhatə etməsi nəzərdə tutulur.
Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin rəis müavini İsmayıl Əfəndiyev bildirib ki, həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində gömrük əməkdaşlarının peşə fəaliyyətindən irəli gələn və sağlamlıqlarında yaranan xarakterik problemlərin müəyyən edilməsi, onların aradan qaldırılması yollarının işlənib hazırlanması, eləcə də profilaktik yanaşmaları və sağlamlığın qorunması üsullarını əhatə edən vahid, elmi əsaslara söykənən metodologiyanın formalaşdırılması nəzərdə tutulur.
Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin müasir tibbi avadanlıqlarla təchiz olunmuş səyyar mobil hospitalı vasitəsilə bu cür tibbi müayinələrin regionlarda davamlı şəkildə təşkili təmin edilir. Bu tibbi aksiyalar uzaq ərazilərdə çalışan gömrük əməkdaşlarının mütəmadi tibbi nəzarətdə saxlanılmasına, xəstəliklərin erkən aşkarlanmasına və profilaktik tədbirlərin effektiv həyata keçirilməsinə mühüm töhfə verir.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_7553d940df914a68e41d4bde2_o.jpg
В период с 14 по 16 апреля 2026 года, в соответствии со Стратегией развития Медицинского управления Государственного таможенного комитета на 2026–2030 годы, при организации Медицинского управления в Хачмазском таможенном управлении были проведены масштабные медицинские скрининговые обследования с целью оценки состояния здоровья сотрудников таможни, выявления рисков, обусловленных профессиональной деятельностью, и усиления профилактических мероприятий.
В медицинской акции приняли участие заместитель начальника Медицинского управления Государственного таможенного комитета Исмаил Эфендиев, начальник Центрального таможенного госпиталя — главный врач Бахтияр Мусаев, заместитель начальника Нахида Махмудова, заведующая поликлиническим отделением Тамила Алиева, врачи кардиологического отделения Эмин Гаджибалаев, Наргиз Алекберова, Эмин Аллахвердиев, заведующая лабораторным отделением Сабина Ибрагимова, а также медицинские сестры.
Начальник Центрального таможенного госпиталя — главный врач Бахтияр Мусаев отметил, что в рамках обследований были реализованы целенаправленные мероприятия, направленные на профилактику сердечно-сосудистых заболеваний. В частности, посредством анкетирования были предварительно оценены вредные привычки, наследственная предрасположенность, сопутствующие заболевания и другие факторы риска; сотрудники прошли электрокардиографическое обследование (ЭКГ), был проведен анализ липидного профиля, а также консультации кардиолога.
Главный врач Бахтияр Мусаев подчеркнул, что по результатам проведённых скрининговых обследований состояние здоровья сотрудников было комплексно оценено, определены основные факторы риска, позволяющие выявлять сердечно-сосудистые заболевания на ранней стадии, и для каждого сотрудника подготовлены индивидуальные медицинские рекомендации.
Анализ липидного профиля, включающий такие основные показатели, как общий холестерин, липопротеины низкой плотности (LDL), липопротеины высокой плотности (HDL) и триглицериды, позволил определить риск сердечно-сосудистых заболеваний на раннем этапе и своевременно принять профилактические меры. По результатам обследований сотрудники, нуждающиеся в более детальном обследовании и, при необходимости, лечении, будут приглашены в Центральный таможенный госпиталь. В кратчайшие сроки планируется охватить подобными медицинскими обследованиями всех сотрудников таможенных органов.
Заместитель начальника Медицинского управления Государственного таможенного комитета Исмаил Эфендиев отметил, что в рамках реализуемых мероприятий предусмотрено выявление характерных проблем со здоровьем, возникающих в связи с профессиональной деятельностью сотрудников таможни, разработка путей их устранения, а также формирование единой научно обоснованной методологии, включающей профилактические подходы и методы сохранения здоровья.
Благодаря передвижному мобильному госпиталю Медицинского управления Государственного таможенного комитета, оснащённому современным медицинским оборудованием, обеспечивается регулярная организация подобных медицинских обследований в регионах. Эти медицинские акции вносят значительный вклад в регулярный медицинский контроль сотрудников таможни, работающих в отдалённых районах, раннее выявление заболеваний и эффективную реализацию профилактических мероприятий.