https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_f6aa1446cd0a227f2bf664ff2_o.jpg
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyi nəzdində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində “Uşaq ədəbiyyatı – mədəni dialoqun təməli” layihəsi və Azərbaycan mədəniyyətinin təbliği istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində uşaqlar üçün konsert proqramı təşkil olunub.
Tədbirdə iştirak edən məktəblilər və gənc tamaşaçılar üçün təqdim olunan proqramda Azərbaycan mədəniyyətinin müxtəlif sahələrini əks etdirən rəngarəng çıxışlar nümayiş etdirilib.
Proqram çərçivəsində Mədəniyyət Mərkəzinin “Xarıbülbül” teatr truppasının üzvləri tərəfindən səhnə çıxışları təqdim olunub. Teatr kollektivi tərəfindən nümayiş etdirilən çıxışlar uşaqlarda böyük maraq doğurub və tədbirə xüsusi rəng qatıb.
Daha sonra Mərkəzin “Qarabağ Zəfəri” rəqs ansamblı tərəfindən Azərbaycan xalq rəqsləri ifa olunub. Ansamblın çıxışları tədbir iştirakçıları tərəfindən alqışlarla qarşılanıb.
Qeyd olunub ki, belə tədbirlər uşaqların mədəni zövqünün formalaşmasına, onların incəsənətə marağının artırılmasına və milli dəyərlərin təbliğinə xidmət edir.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_f6aa1446cd0a227f2bf664ff2_o.jpg
В Азербайджанском культурном центре имени Гейдара Алиева при Посольстве Азербайджанской Республики в Республике Узбекистан, в рамках проекта «Детская литература — основа культурного диалога» и мероприятий, направленных на популяризацию азербайджанской культуры, была организована концертная программа для детей.
В представленной программе для школьников и юных зрителей были продемонстрированы разнообразные выступления, отражающие различные направления азербайджанской культуры.
В рамках мероприятия участники театральной труппы «Харыбюльбюль» Азербайджанского культурного центра представили сценические выступления, вызвавшие большой интерес у детей и придавшие мероприятию особую атмосферу.
Затем танцевальный ансамбль «Карабах зафери» Азербайджанского культурного центра исполнил азербайджанские народные танцы, выступления которого были встречены участниками бурными аплодисментами.
Отмечено, что подобные мероприятия способствуют формированию культурного вкуса у детей, повышению их интереса к искусству и популяризации национальных ценностей.