https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_223c37ddb0421190d620201f1_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin və SOCAR-ın dəstəyi ilə 5 ümümtəhsil məktəbində “Enerji səmərəliliyi aylığı” adlı maarifləndirmə məqsədi daşıyan kampaniyaya start verib.
Bir ay davam edəcək layihənin əsas məqsədi şagirdlər arasında enerji səmərəliliyi, enerjiyə qənaət və dayanıqlı enerji mədəniyyəti ilə bağlı bilik və vərdişlərin formalaşdırılmasıdır.
Kampaniya çərçivəsində məktəblərdə maarifləndirmə sessiyaları ilə yanaşı, enerji səmərəliliyi mövzusunda yaradıcılıq müsabiqələri və intellektual oyunlar təşkil olunacaq.
Qalib şagirdlər mükafat və sertifikatlarla təltif ediləcəklər.
Eyni zamanda, hər məktəbdə 5 nəfərdən ibarət “enerji səmərəliliyi könüllüləri” qrupu formalaşdırılacaq. Bu könüllülər gündəlik enerji qənaəti tədbirlərinin təşviqində, istifadə olunmayan otaqlarda işıq və elektrik avadanlıqlarının söndürülməsinə nəzarətdə fəal iştirak edəcəklər. Layihə çərçivəsində pilot məktəblərdə elektrik enerjisi istehlakı layihədən əvvəl və sonra ölçüləcək, əldə olunan qənaət həcmi müəyyən ediləcək, məktəblər arasında müqayisəli təhlil aparılacaq və ən yüksək enerji qənaətinə nail olan nümunəvi məktəb müəyyənləşdiriləcək.
Qeyd edək ki, layihə 4-8-ci sinif şagirdlərini əhatə edir və Energetika Nazirliyinin “Söndür və Qazan!” kampaniyası çərçivəsində həyata keçirilir.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_223c37ddb0421190d620201f1_o.jpg
The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan with the support of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and SOCAR, has launched an awareness campaign titled Energy Efficiency Month in five schools.
The main goal of the month-long project is to develop knowledge and skills among students on energy efficiency, energy conservation and sustainable energy culture.
Within the campaign, awareness sessions will be conducted in schools alongside creative competitions and intellectual games dedicated to the topic of energy efficiency.
The winning students will be awarded with prizes and certificates.
Additionally, a group of Energy Efficiency Volunteers, consisting of 5 students, will be established in each school. These volunteers will actively participate in promoting daily energy-saving practices and monitoring the switching off of lights and electrical equipment in unused rooms. As part of the project, electricity consumption in the pilot schools will be measured before and after the initiative, the amount of energy savings achieved will be determined, and a comparative analysis will be conducted among the schools. An exemplary school achieving the highest level of energy savings will be identified.
It should be noted that the project covers students from grades 4 to 8 and is implemented within the Ministry of Energy’s Switch Off and Win! campaign.