https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_0270d5213695723f6f5c4c08e_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Əmək Mərkəzi arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Memorandumu BDU-nun rektoru Elçin Babayev və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Əmək Mərkəzinin Baş direktoru Azər Bayramov imzalayıblar.
Mərasimdə çıxış edən rektor Elçin Babayev bildirib ki, Universitetdə son illərdə əmək bazarına uyğun yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanması, məşğulluq, insan kapitalının inkişafı və peşə bacarıqlarının gücləndirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır. BDU ölkənin aparıcı ali təhsil müəssisəsi kimi tələbələrin praktiki bilik və bacarıqlarının artırılması, eləcə də beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi sahəsində ardıcıl fəaliyyət göstərir. Universitetdə bu istiqamətdə müxtəlif təlim proqramları, tədqiqat layihələri və beynəlxalq tərəfdaşlıqlar həyata keçirilir.
Rektor imzalanan memorandumun tərəflər arasında əməkdaşlığın inkişafına, xüsusilə əmək bazarının tələblərinə uyğun kadr hazırlığının gücləndirilməsinə, birgə elmi-tədqiqat işlərinin, təlimlərin, konfransların və layihələrin həyata keçirilməsinə mühüm töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. O, xüsusilə mülki hüquq, əmək hüququ və sosial iş istiqamətlərində birgə əməkdaşlığın faydalı olacağını bildirib.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Əmək Mərkəzinin Baş direktoru Azər Bayramov çıxışında rəhbərlik etdiyi qurumun əsas missiyasının üzv ölkələrdə məşğulluq siyasətinin təkmilləşdirilməsi, dayanıqlı əmək bazarının formalaşdırılması və insan kapitalının inkişafına dəstək vermək olduğunu diqqətə çatdırıb. O qeyd edib ki, Mərkəz üzv dövlətlərlə sıx əməkdaşlıq çərçivəsində əmək bazarının təhlili, peşə hazırlığı və ixtisasartırma proqramlarının təşkili, gənclərin məşğulluğunun artırılması, eləcə də innovativ məşğulluq həllərinin təşviqi istiqamətində müxtəlif layihələr həyata keçirir.
Azər Bayramov Mərkəzin regional və beynəlxalq tərəfdaşlarla birgə təşəbbüslər vasitəsilə bilik və təcrübə mübadiləsinə xüsusi önəm verdiyini vurğulayaraq, BDU ilə əməkdaşlığın təhsil və əmək bazarı arasında körpü rolunu daha da gücləndirəcəyini, birgə tədqiqat, təlim və inkişaf proqramlarının həyata keçirilməsi üçün geniş imkanlar yaradacağını bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_0270d5213695723f6f5c4c08e_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) и Центр труда Организации исламского сотрудничества (ОИС) подписали меморандум о взаимопонимании.
Документ подписали ректор БГУ Эльчин Бабаев и генеральный директор Центра Азер Байрамов.
Выступая на церемонии, ректор Эльчин Бабаев отметил, что университет предпринимает важные шаги в направлении подготовки высококвалифицированных специалистов в соответствии с требованиями рынка труда, занятости, развития человеческого капитала и укрепления профессиональных навыков. Как ведущее высшее учебное заведение страны, БГУ последовательно работает над повышением практических знаний и навыков студентов, а также над расширением международного сотрудничества. В этом направлении вуз реализует различные программы обучения, научно-исследовательские проекты и международные партнерства.
Ректор выразил уверенность, что подписанный меморандум внесет значительный вклад в развитие интеграции между сторонами, особенно в укрепление кадровой подготовки в соответствии с требованиями рынка труда, а также в проведение совместных научных исследований, тренингов, конференций и проектов. Он отметил, что сотрудничество будет особенно полезно в областях гражданского права, трудового права и социальной работы.
Генеральный директор Центра труда ОИС Азер Байрамов обратил внимание на то, что главной миссией возглавляемого им учреждения является совершенствование политики занятости в странах-членах ОИС, формирование устойчивого рынка труда и поддержка развития человеческого капитала. Он отметил, что Центр в тесном сотрудничестве с государствами-членами реализует различные проекты, направленные на анализ рынка труда, организацию программ профессионального и повышения квалификации, увеличение занятости молодежи, а также продвижение инновационных решений в сфере занятости.
Азер Байрамов подчеркнул, что Центр придает особое значение обмену знаниями и опытом в рамках совместных инициатив с региональными и международными партнерами, и заявил, что интеграция с БГУ еще больше укрепит роль моста между образованием и рынком труда и создаст широкие возможности для реализации совместных научно-исследовательских, учебных и опытно-конструкторских программ.