https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_a7214558f6ec9fc72eeb14be2_o.jpg
Kaspersky ICS CERT mütəxəssisləri smartfonlar, planşetlər, avtomobil komponentləri və əşyaların interneti (IoT) cihazları da daxil olmaqla həm istehlakçı, həm də sənaye cihazlarında geniş istifadə olunan “Qualcomm Snapdragon” çipsetlərində aparat zəifliyi aşkar ediblər. Zəiflik aparat səviyyəsində quraşdırılmış “BootROM” adlı yükləmə proqramında yer alır. Tədqiqatın nəticələri “Black Hat Asia 2026” konfransında təqdim edilib.
Hücum üçün cihaza fiziki giriş tələb olunur – onu kabel vasitəsilə hücumçunun avadanlığına qoşmaq lazım gəlir; müasir smartfonlarda həmçinin xüsusi rejimə keçid tələb oluna bilər. Bəzi cihazlar üçün hətta onların etibarsız USB portlarına (məsələn, hava limanlarında və ya otellərdəki enerji doldurma stansiyalarına) qoşulması təhlükəli ola bilər. Hücum uğurlu olarsa, təcavüzkarlar potensial olaraq yoluxmuş cihazda saxlanılan məlumatlara, eləcə də kamera və mikrofon kimi komponentlərə daxil ola, mürəkkəb hücum ssenarilərini həyata keçirə və bəzi hallarda cihaz üzərində tam nəzarəti ələ ala bilrələr.
Bu zəiflik MDM9x07, MDM9x45, MDM9x65, MSM8909, MSM8916, MSM8952 və SDX50 seriyalı “Qualcomm” çipsetlərinə təsir göstərir. Kaspersky bu zəifliik haqqında istehsalçıya 2025-ci ilin mart ayında bildirib və istehsalçı onun mövcudluğunu 2025-ci ilin aprel ayında təsdiqləyib. Satıcı zəifliyə CVE-2026-25262 identifikatorunu təyin edib. Daha bir vacib məqam ondan ibarətdir ki, yuxarıda qeyd olunan seriyalı “Qualcomm” çipsetlərinə əsaslanan digər satıcıların çipsetləri də hücuma qarşı potensial olaraq kövrək ola bilər.
Kaspersky tədqiqatçıları cihaz “Təcili yükləmə” rejiminə (EDL) daxil olduqda istifadə edilən aşağı səviyyəli “Qualcomm Sahara” qarşılıqlı əlaqə protokolunu təhlil ediblər. Bu, cihazları təmir etmək və ya onların proqram təminatını yeniləmək üçün istifadə edilən xüsusi bərpa rejimidir. “Sahara” protokolu kompüterin əməliyyat sistemi hələ işə salınmazdan əvvəl cihaza qoşulmasına və proqram təminatını yükləməsinə imkan verir. Tədqiqatçılar aşkara çıxarıblar ki, bu yükləmə prosesindəki zəiflik təcavüzkarın əsas təhlükəsizlik mexanizmlərindən yan keçməsinə, etibarlı yükləmə zəncirini pozmasına və bəzi hallarda cihazın tətbiq prosessoruna zərərli proqram və ya arxa qapıları (backdoor - təhlükəsizlik mexanizmlərindən yan keçmək üçün istifadə edilən qanunsuz gizli proqram və ya aparat təminatı) quraşdırmasına imkan verə bilər. Bu da öz növbəsində cihaza nəzarətin tamamilə ələ keçməsinə səbəb ola bilər. Məsələn, əgər söhbət smartfon və ya planşetdən gedirsə, təcavüzkar yüklənmiş arxa qapı vasitəsilə istifadəçi tərəfindən daxil edilmiş şifrələrə çata və sonra cihazda saxlanılan fayllara, kontaktlara, yer məlumatlarına, eləcə də kamera və mikrofona çıxış əldə edə bilər.
Son istifadəçinin yoluxmasından təchizat zəncirinə hücumlara qədər. Potensial təcavüzkara cihazı ələ keçirmək üçün cihaza cəmi bir neçə dəqiqəlik fiziki giriş kifayət edir. Buna görə də, smartfonu təmirə versəniz və ya bir neçə dəqiqə nəzarətsiz qoysanız, artıq onun yoluxmadığından əmin ola bilməzsiniz. Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, risk təkcə gündəlik istifadə ssenariləri ilə məhdudlaşmır – təchizat zənciri pozulduqda dərhal yeni bir cihazın yoluxması mümkündür.
Real hücumlarda zəiflikdən necə istifadə edilə bilər. Ən çətin mərhələ istismarın hazırlanmasıdır. Bundan sonra hücum kifayət qədər tez bir zamanda həyata keçirilə bilər və cihaza fiziki girişi olan təcavüzkardan heç bir texniki təcrübə tələb etmir.
"Bu cür zəifliklər aşkarlanması və silinməsi çətin olan zərərli proqramı quraşdırmaq üçün istifadə edilə bilər. Praktikada bu, təcavüzkarlara gizlicə məlumat toplamağa və ya cihazın işinə uzun müddət müdaxilə etməyə imkan verir. Buna görə də, standart yenidən başlatma həmişə köməyə çatmır: ələ keçirilmiş bir sistem faktiki olaraq yenidən başlatmanı həyata keçirmədən onu simulyasiya edə bilər. Bu cür hallarda cihazın vəziyyətini təmizləməyin yeganə zəmanətli yolu onu enerji mənbəyindən tamamilə ayırmaqdır, məsələn, batareya tamamilə boşaldıqdan sonra", - deyə Kaspersky ICS CERT-in mütəxəssisi Sergey Anufrienko bildirir.
Texniki detalları buradan əldə edə bilərsiniz: https://ics-cert.kaspersky.com/advisories/2026/04/20/qualcomm-chipsets-series-write-what-where-condition-vulnerability-in-bootrom/.
Kaspersky ICS CERT – Kaspersky tərəfindən yaradılan sənaye təhlükəsizliyinin tədqiqatı və informasiya təhlükəsizliyi insidentlərinə cavab mərkəzidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_a7214558f6ec9fc72eeb14be2_o.jpg
Эксперты Kaspersky ICS CERT обнаружили аппаратную уязвимость в чипсетах Qualcomm Snapdragon, которые широко используются как в пользовательских, так и в промышленных устройствах — включая смартфоны, планшеты, автомобильные компоненты и устройства интернета вещей. Уязвимость находится в BootROM — загрузочной прошивке, встроенной на аппаратном уровне. Результаты исследования были представлены на конференции Black Hat Asia 2026.
Атака требует физического доступа к устройству — его необходимо подключить кабелем к оборудованию злоумышленника; для современных смартфонов также может потребоваться перевод в специальный режим. Для некоторых устройств даже может быть небезопасным подключение их к недоверенным USB-портам (например, зарядным станциям в аэропортах или отелях). В случае успешной атаки злоумышленники потенциально могут получить доступ к данным, хранящимся на заражённом устройстве, а также к таким компонентам, как камера и микрофон, реализовывать сложные сценарии атак и в отдельных случаях получить полный контроль над устройством.
Уязвимость затрагивает чипсеты Qualcomm серий MDM9x07, MDM9x45, MDM9x65, MSM8909, MSM8916, MSM8952 и SDX50. «Лаборатория Касперского» сообщила производителю об обнаруженной бреши в марте 2025 года, а в апреле 2025 года тот подтвердил её наличие. Вендор присвоил уязвимости идентификатор CVE-2026-25262. Важно отметить, что потенциально уязвимыми могут быть и чипсеты других вендоров, которые основаны на чипсетах Qualcomm обозначенных серий.
Исследователи «Лаборатории Касперского» изучили протокол Qualcomm Sahara — низкоуровневую систему взаимодействия, используемую при переходе устройства в режим экстренной загрузки (EDL). Это специальный режим восстановления, используемый при ремонте или перепрошивке устройств. Протокол Sahara позволяет компьютеру подключаться к устройству и загружать ПО ещё до запуска на устройстве операционной системы. Исследователи продемонстрировали, что уязвимость в этом процессе загрузки может позволить злоумышленнику обойти ключевые механизмы защиты, скомпрометировать цепочку доверенной загрузки и, в ряде случаев, установить вредоносное ПО или бэкдоры в процессор приложений устройства. Это, в свою очередь, может привести к полной компрометации устройства. Например, если речь идёт о смартфоне или планшете, злоумышленник при помощи установленного бэкдора может получить доступ к вводимым пользователем паролям, а затем — к хранящимся на устройстве файлам, контактам, данным о местоположении, а также к камере и микрофону.
От заражения конечных пользователей — к атакам на цепочки поставок. Потенциальному злоумышленнику достаточно нескольких минут физического доступа к устройству, чтобы скомпрометировать его. Таким образом, если сдать смартфон в ремонт или оставить его на несколько минут без присмотра, уже нельзя быть уверенным, что он не заражён. Эксперты отмечают, что риск не ограничивается сценариями повседневного использования — можно получить новое устройство сразу заражённым, если была скомпрометирована цепочка поставок.
Каким образом уязвимость может быть использована в реальных атаках. Наиболее сложным этапом остаётся разработка эксплойта. Сама атака после этого может выполняться достаточно быстро и не требует от злоумышленника, имеющего физический доступ к устройству, какой-либо технической подготовки.
«Подобные уязвимости могут использоваться для установки вредоносного ПО, которое сложно обнаружить и удалить. На практике это позволяет злоумышленникам незаметно собирать данные или влиять на работу устройства в течение длительного времени. При этом обычная перезагрузка не всегда помогает: скомпрометированная система может имитировать её, не выполняя фактического перезапуска. В таких случаях гарантированно очистить состояние устройства можно только при полном отключении питания — например, после полной разрядки аккумулятора», — комментирует Сергей Ануфриенко, эксперт Kaspersky ICS CERT.
Технические детали доступны по ссылке: https://ics-cert.kaspersky.com/advisories/2026/04/20/qualcomm-chipsets-series-write-what-where-condition-vulnerability-in-bootrom/.
Kaspersky ICS CERT — это центр исследования безопасности промышленных систем и реагирования на инциденты информационной безопасности, созданный «Лабораторией Касперского».