https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_5c8c3d303928d96f55c92f60c_o.jpg
Azərbaycanın qeyri-neft-qaz sektoru üzrə əsas ixracatçı dövlət şirkətlərindən biri olan “AzerGold” QSC cari ilin birinci rübündə 12 284 unsiya qızıl, 22 053 unsiya gümüşün beynəlxalq və yerli bazarlarda satışı nəticəsində ölkə iqtisadiyyatına 102,4 milyon manat vəsait cəlb edib.
Qeyd edilən dövr ərzində əldə edilən gəlirlərin 91,1 milyon manatdan çoxu ixrac əməliyyatlarının, 11,3 milyon manatdan çox hissəsi isə yerli bazarda pərakəndə satışın payına düşür. Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə ixrac gəlirləri (72,5 milyon manat) 26%, pərakəndə satış gəlirləri isə (5,6 milyon manat) 102% artıb.
Beləliklə, dövlət şirkəti fəaliyyət dövrü ərzində ümumilikdə 572, 3 min unsiya qızıl və 1,1 milyon unsiya gümüş satışını həyata keçirərək ölkə iqtisadiyyatına 2,04 milyard manat vəsait cəlb edib.
Fəaliyyət dövrü ərzində “AzerGold” QSC tərəfindən dövlət büdcəsinə ümumilikdə 281 milyon manat vəsait ödənilib. Bunun 242 milyon manatı vergi, 39 milyon manatı isə sosial ödənişlərin payına düşür. Milli dağ-mədən şirkəti 2025-ci il üzrə dolayı vergilər (ƏDV, aksiz) istisna olmaqla hesablaması ən çox olan 100 vergi ödəyicisi arasında 20-ci yerdə qərarlaşıb.
“AzerGold” QSC əhəmiyyətli vergi ödənişləri ilə yanaşı, fəaliyyət göstərdiyi regionda məşğulluğun genişləndirilməsində də mühüm rol oynayıb. Ötən rübdə Cəmiyyət və onun törəmə müəssisələrində çalışan əməkdaşların sayı 1152 nəfərə çatıb. Hazırda dövlət şirkətinin fəaliyyəti nəticəsində Gəncə-Daşkəsən iqtisadi rayonunda podratçı təşkilatlar da daxil olmaqla, 2595 nəfər daimi işlə təmin edilib.
“AzerGold” QSC cari ilin birinci rübündə əldə etdiyi maliyyə göstəriciləri, ixrac və satış həcmlərində müşahidə olunan artım, dövlət büdcəsinə ödənişlər , məşğulluğun genişləndirilməsi, cümlədən yerli icmalara yönəlmiş təşəbbüslərin icrası istiqamətindəki fəaliyyəti ilə ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişafına töhfə verməyə davam edir.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_5c8c3d303928d96f55c92f60c_o.jpg
ЗАО «AzerGold», являющееся одной из основных государственных компаний-экспортеров ненефтегазового сектора Азербайджана, в первом квартале текущего года привлекло в экономику страны 102,4 млн манатов. Данный результат был достигнут за счет продажи 12 284 унций золота и 22 053 унций серебра на международном и внутреннем рынках.
Более 91,1 млн манатов из полученного дохода пришлось на экспортные операции, а свыше 11,3 млн манатов — на розничные продажи на местном рынке. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года экспортная выручка (72,5 млн манатов) выросла на 26%, а выручка от розничных продаж (5,6 млн манатов) — на 102%.
В целом за весь период своей деятельности государственная компания реализовала 572,3 тыс. унций золота и 1,1 млн унций серебра, привлечив в экономику страны 2,04 млрд манатов.
За отчетный период ЗАО «AzerGold» выплатило в государственный бюджет в общей сложности 281 млн манатов. Из них 242 млн манатов составили налоговые отчисления, а 39 млн манатов — социальные выплаты. Национальная горнодобывающая компания заняла 20-е место в списке 100 крупнейших налогоплательщиков 2025 года с наибольшим объемом исчисленных налогов (за исключением косвенных налогов, таких как НДС и акциз).
Помимо значительных налоговых выплат, ЗАО «AzerGold» сыграло важную роль в расширении занятости в регионе своего присутствия. В прошлом квартале число сотрудников Общества и его дочерних предприятий достигло 1152 человек. На данный момент благодаря деятельности госкомпании в Гянджа-Дашкесанском экономическом районе постоянной работой обеспечены 2595 человек, включая сотрудников подрядных организаций.
ЗАО «AzerGold» продолжает вносить вклад в социально-экономическое развитие страны благодаря финансовым показателям, достигнутым в первом квартале, росту объемов экспорта и продаж, выплатам в госбюджет, расширению занятости, а также реализации инициатив, направленных на поддержку местных сообществ.