https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_294935739269a49e3ba321053_o.jpg
Görülən mübarizə tədbirləri çərçivəsində bu günədək 67 705 IMEI koda “klon” statusu verilərək blok edilib. Həmin IMEI kodlar son üç ayda 1 612 873 ədəd mobil nömrəyə aid abunəçi kimliyi ilə şəbəkədə görünüb. Bu IMEI kodlarla 1 540 604 dəfə şəbəkəyə qoşulma cəhdinə “AzInTelecom”a məxsus Mobil Cihazların Qeydiyyat Sistemi (MCQS) tərəfindən imtina cavabı verilib.
“AzInTelecom” MMC mütəmadi şəkildə monitorinq edərək surətinin köçürülməsi şübhəsi olan IMEI kodlar üzrə ətraflı araşdırma aparır. Surəti köçürülmüş IMEI kodlara “klon” statusu verilərək istifadəsi məhdudlaşdırılır.
Qeyd edək ki, Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş “Mobil cihazların qeydiyyatının aparılması Qaydası”na əsasən, xaricdən Azərbaycana gətirilən mobil cihazların ölkə telekommunikasiya şəbəkəsində istifadə olunması üçün onların IMEI kodları 30 gün ərzində qeydiyyatdan keçirilməlidir. Mobil cihazların IMEI kodlarının orjinallığını mygov portalında yoxlamaq mümkündür.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_294935739269a49e3ba321053_o.jpg
“AzInTelecom” LLC, a company within AZCON Holding, continues its efforts to prevent the registration of mobile devices brought into Azerbaijan with duplicated IMEI codes.
As part of these efforts, to date, 67 705 IMEI codes have been identified with a "clone" status and blocked. These IMEI codes have appeared on the network, associated with 1 612 873 mobile numbers, over the past three months. The Mobile Device Registration System operated by “AzInTelecom” has rejected 1 540 604 attempts to connect to the network with these IMEI codes.
“AzInTelecom” LLC systematically monitors and investigates IMEI codes suspected of duplication. Those found to be duplicates are marked with a "clone" status, restricting their use.
It should be noted that, according to the "Rules for the Registration of Mobile Devices" approved by the Cabinet of Ministers, mobile devices brought into Azerbaijan from abroad must have their IMEI codes registered within 30 days in order to be used in the country's telecommunications network. Mobile device IMEI codes can be checked for authenticity on the mygov portal.