https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_3e54d440c0f34fab62c53162b_o.jpg
Mayın 4-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ) Baş katibi Martin Çunqonqla görüşüb.
Qonağı növbəti dəfə Azərbaycanda görməkdən məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova PAİ-nin Milli Məclislə uğurlu əməkdaşlıq etdiyini, xüsusilə 2021-ci ildən etibarən Azərbaycan parlamenti deputatlarının PAİ-də daha da fəallaşdıqlarını və bu qurumda rəhbər vəzifələrdə təmsil olunduqlarını diqqətə çatdırıb. Spiker Milli Məclisin Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi ilə əməkdaşlığından və Baş katib Martin Çunqonqun bu əməkdaşlığa dəstək verməsindən razılıqla danışıb. Spiker həm qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişafı baxımdan, həm də Azərbaycan və Ermənistan parlament sədrlərinin görüşlərinin təşkilində göstərdiyi səylərə görə PAİ-nin Baş katibinə minnətdarlığını bildirib. Bu görüşlərin xalqlar arasında etimadın qurulması prosesinə parlamentlərin töhfəsi olduğunu qeyd edən spiker Sahibə Qafarova Ermənistan Konstitusiyasına müvafiq dəyişikliklər edildikdən sonra tezliklə iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin imzalanacağına və bunun da parlamentlər arasında əməkdaşlıq üçün daha geniş imkan yaradacağına inamını ifadə edib.
PAİ-nin insanların bir-birini dinləyə biləcəyi və dialoq qurduğu çox mühüm bir platforma olduğunu deyən Milli Məclisin sədri Prezident İlham Əliyevin PAİ ilə əlaqələrin inkişafına verdiyi dəstəyin və göstərdiyi diqqətin mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Xoş sözlər üçün təşəkkürünü bildirən PAİ-nin Baş katibi Martin Çunqonq onun bu quruma rəhbərlik etdiyi dövrdə PAİ-Azərbaycan əlaqələrinin transformasiya olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan PAİ ilə əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə həmişə sadiq olub. O, deyib ki, bu gün Azərbaycan bu qurumda öz fəaliyyəti ilə diqqəti cəlb edir. Baş katib Azərbaycanın PAİ-nin tədbirlərində fəal iştirak etdiyini, Milli Məclisin nümayəndələrinin rəhbər vəzifələrdə təmsil olunduğunu, tərəflər arasında uğurlu əməkdaşlığın mövcud olduğunu bildirib. O, qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Məclisi sədrinin Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinə rəhbərliyi həm Şəbəkənin inkişafı, həm də onun PAİ ilə əlaqələrinin inkişafında böyük rol oynayıb.
Qeyd olunub ki, iki ölkə arasında sülh prosesi çərçivəsində Azərbaycan və Ermənistan parlamentləri arasında dialoqun yaradılmasına nail olunması PAİ-nin əsas məqsədi olan sülhə xidmət edir. Qonaq Prezident İlham Əliyevin PAİ ilə əməkdaşlığa verdiyi mühüm dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib və diqqətə çatdırıb ki, onun bu səfəri Azərbaycanın bu quruma etimadının və inamının bir göstəricisidir.
Söhbət zamanı Baş katib Azərbaycanda COP29 çərçivəsində keçirilmiş Parlament konfransında əldə edilmiş uğurları yüksək qiymətləndirib. Bildirib ki, bu uğurlar sayəsində bütün dünya parlamentlərin səfərbərlik gücünün şahidi oldu.
Görüşün sonunda parlamentlər arasında konstruktiv dialoqun və səmərəli əməkdaşlığın inkişafında göstərdiyi xidmətlərə, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Parlamentlərarası İttifaq arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin möhkəmlənməsinə və genişlənməsinə verdiyi töhfələrə görə PAİ-nin Baş katibi Martin Çunqonq Milli Məclisin Fəxri Medalı ilə təltif edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_3e54d440c0f34fab62c53162b_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met on 4 May with Secretary General of the Inter-Parliamentary Union (IPU) Martin Chungong who is visiting in our country.
Expressing contentment with the opportunity to see the guest in Azerbaijan once more, Speaker Sahiba Gafarova remarked that the IPU co-operates with the Milli Majlis successfully and that, in particular, Members of the Azerbaijani Parliament have been more active in the IPU since 2021 and hold leading positions in this Organisation. The Speaker spoke fondly of the co-operation of the Milli Majlis with the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement and of Secretary General Martin Chungong’s support for this co-operation. The Speaker thanked the IPU Secretary General also in relation to the furtherance of the co-operation and for his endeavours in organising the meetings of the Speakers of Parliament of Azerbaijan and Armenia. Having said that those meetings were the Parliaments’ input to the process of building trust between the peoples, Speaker Sahiba Gafarova expressed her belief that a peace treaty would be signed between the two countries promptly upon the finalisation of certain amendments to the Armenian Constitution as well as that that, in turn, will generate broader parliamentary co-operation opportunities.
Saying that the IPU was an extremely important platform where people listen to each other and build dialogues, the Speaker of the Milli Majlis emphasised the immense importance of the support and care that President Ilham Aliyev extends to developing the ties with the IPU.
Having thanked for the kind words, IPU Secretary General Martin Chungong remarked upon the transformation of the IPU-Azerbaijan connections during his leadership of the Organisation. He said that, led by President Ilham Aliyev, Azerbaijan has always remained committed to furthering the relations with the IPU. He mentioned Azerbaijan’s drawing attention to herself through her activities in this Organisation. The Secretary General high-lit Azerbaijan’s active involvement in IPU events, the fact that Milli Majlis representatives were in governing positions and the fruitful co-operation between the parties. He remarked that the Speaker of the Milli Majlis of Azerbaijan helming the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement played a great role in the Network’s growth as well as in the progress of its relations with the IPU.
It was said that maintaining a dialogue of the Parliaments of Azerbaijan and Armenia in the format of the peace process between the two countries serves peace – the principal goal of the IPU. The guest expressed his appreciation of President Ilham Aliyev’s substantial support for the co-operation with the IPU and said that this visit of his was a sign of the Organisation’s confidence and faith in Azerbaijan.
The Secretary General praised highly during the conversation the achievements made at the Parliamentary Conference that had been held on the COP29 margins. He said that the word had today witnessed the increasing mobilisation force of parliaments thanks to those successes.
The meeting culminated in the IPU Secretary General Martin Chungong being decorated with the Milli Majlis Medal of Honour in appreciation of his services in the developing a constructive dialogue and effective co-operation amongst Parliaments and for the contribution to the strengthening and expanding of the bilateral and multilateral relations between the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Inter-Parliamentary Union.