https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_3e54d440c0f34fab62c53162b_o.jpg
Mayın 4-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ) Baş katibi Martin Çunqonqla görüşüb.
Qonağı növbəti dəfə Azərbaycanda görməkdən məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova PAİ-nin Milli Məclislə uğurlu əməkdaşlıq etdiyini, xüsusilə 2021-ci ildən etibarən Azərbaycan parlamenti deputatlarının PAİ-də daha da fəallaşdıqlarını və bu qurumda rəhbər vəzifələrdə təmsil olunduqlarını diqqətə çatdırıb. Spiker Milli Məclisin Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi ilə əməkdaşlığından və Baş katib Martin Çunqonqun bu əməkdaşlığa dəstək verməsindən razılıqla danışıb. Spiker həm qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişafı baxımdan, həm də Azərbaycan və Ermənistan parlament sədrlərinin görüşlərinin təşkilində göstərdiyi səylərə görə PAİ-nin Baş katibinə minnətdarlığını bildirib. Bu görüşlərin xalqlar arasında etimadın qurulması prosesinə parlamentlərin töhfəsi olduğunu qeyd edən spiker Sahibə Qafarova Ermənistan Konstitusiyasına müvafiq dəyişikliklər edildikdən sonra tezliklə iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin imzalanacağına və bunun da parlamentlər arasında əməkdaşlıq üçün daha geniş imkan yaradacağına inamını ifadə edib.
PAİ-nin insanların bir-birini dinləyə biləcəyi və dialoq qurduğu çox mühüm bir platforma olduğunu deyən Milli Məclisin sədri Prezident İlham Əliyevin PAİ ilə əlaqələrin inkişafına verdiyi dəstəyin və göstərdiyi diqqətin mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Xoş sözlər üçün təşəkkürünü bildirən PAİ-nin Baş katibi Martin Çunqonq onun bu quruma rəhbərlik etdiyi dövrdə PAİ-Azərbaycan əlaqələrinin transformasiya olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan PAİ ilə əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə həmişə sadiq olub. O, deyib ki, bu gün Azərbaycan bu qurumda öz fəaliyyəti ilə diqqəti cəlb edir. Baş katib Azərbaycanın PAİ-nin tədbirlərində fəal iştirak etdiyini, Milli Məclisin nümayəndələrinin rəhbər vəzifələrdə təmsil olunduğunu, tərəflər arasında uğurlu əməkdaşlığın mövcud olduğunu bildirib. O, qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Məclisi sədrinin Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinə rəhbərliyi həm Şəbəkənin inkişafı, həm də onun PAİ ilə əlaqələrinin inkişafında böyük rol oynayıb.
Qeyd olunub ki, iki ölkə arasında sülh prosesi çərçivəsində Azərbaycan və Ermənistan parlamentləri arasında dialoqun yaradılmasına nail olunması PAİ-nin əsas məqsədi olan sülhə xidmət edir. Qonaq Prezident İlham Əliyevin PAİ ilə əməkdaşlığa verdiyi mühüm dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib və diqqətə çatdırıb ki, onun bu səfəri Azərbaycanın bu quruma etimadının və inamının bir göstəricisidir.
Söhbət zamanı Baş katib Azərbaycanda COP29 çərçivəsində keçirilmiş Parlament konfransında əldə edilmiş uğurları yüksək qiymətləndirib. Bildirib ki, bu uğurlar sayəsində bütün dünya parlamentlərin səfərbərlik gücünün şahidi oldu.
Görüşün sonunda parlamentlər arasında konstruktiv dialoqun və səmərəli əməkdaşlığın inkişafında göstərdiyi xidmətlərə, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Parlamentlərarası İttifaq arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin möhkəmlənməsinə və genişlənməsinə verdiyi töhfələrə görə PAİ-nin Baş katibi Martin Çunqonq Milli Məclisin Fəxri Medalı ilə təltif edilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_3e54d440c0f34fab62c53162b_o.jpg
4-го мая спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с находящимся в нашей стране с визитом Генеральным секретарём Межпарламентского Союза (МПС) Мартином Чунгонгом.
Выразив удовлетворение возможностью в очередной раз видеть гостя в Азербайджане, спикер Сагиба Гафарова отметила, что МПС с успехом сотрудничает с Милли Меджлисом и, в особенности, что депутаты азербайджанского парламента стали более активны в МПС с 2021-го года и представлены на руководящих должностях в этой организации. Спикер с удовлетворением говорила о сотрудничестве Милли Меджлиса с Парламентской Сетью Движения Неприсоединения и о поддержке Генеральным секретарём Мартином Чунгонгом этого сотрудничества. Спикер выразила Генеральному секретарю МПС признательность и в связи с развитием сотрудничества, и за его усилия по организации встреч спикеров парламентов Азербайджана и Армении. Заметив, что эти встречи – вклад парламентов в процесс построения доверия между народами, спикер Сагиба Гафарова выразила веру в скорое подписание мирного договора между двумя странами после внесения соответствующих изменений в Конституцию Армению и в то, что это, в свою очередь, породит более широкие возможности для сотрудничества между парламентами.
Отметив, что МПС является крайне важной площадкой, где люди выслушивают друг друга и выстраивают диалог, спикер Милли Меджлиса подчеркнула огромную значимость поддержки, оказываемой Президентом Ильхамом Алиевым развитию связей с МПС и также внимания, которое он уделяет этому направлению.
Поблагодарив за добрые слова, Генеральный секретарь МПС Мартин Чунгонг подметил трансформацию связей МПС-Азербайджан за время своего руководства этой организацией. Он заявил, что Азербайджан под руководством Президента Ильхама Алиева всегда был привержен развитию отношений с МПС. Как он сказал, сегодня Азербайджан привлекает к себе внимание своей деятельностью в этой организации. Генеральный секретарь указал на активное участие Азербайджана в мероприятиях МСП, нахождение представителей Милли Меджлиса на руководящих должностях и плодотворное сотрудничество между сторонами. Он отметил, что руководство спикером Милли Меджлиса Азербайджана Парламентской Сетью Движения Неприсоединения сыграло большую роль и в росте Сети, и в развитии её отношений с МПС.
Отмечалось, что обеспечение диалога между парламентами Азербайджана и Армении в рамках мирного процесса двух стран служит делу мира – основной цели МПС. Гость выразил благодарность за существенную поддержку Президентом Ильхамом Алиевым сотрудничества с МПС и подметил, что его данный визит является знаком доверия организации к Азербайджану и её веры в него.
В ходе беседы Генеральный секретарь высоко оценил достижения, обеспеченные на проведённой в рамках COP29 Парламентской конференции. Он сказал, что благодаря этим успехам мир сегодня стал свидетелям роста мобилизационной мощи парламентов.
По завершению встречи Генеральный секретарь МПС Мартин Чунгонг был награждён Почётной Медалью Милли Меджлиса за заслуги в развитии конструктивного диалога и эффективного сотрудничества между парламентами, а также за вклад в укрепление и расширение двусторонних и многосторонних связей между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Межпарламентским Союзом.