https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_97e55499a1713d2b5ec8a903d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “Gənclər sülh naminə mədəniyyətlərarası dialoqda – Bakı Forumu”nun açılış mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə Dövlət himni səsləndirilib, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və ərazi bütövlüyümüz uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
BDU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Şahin Pənahov ali təhsil mühitində mədəniyyətlərarası dialoqun əhəmiyyətindən danışıb. O bildirib ki, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin “Keyfiyyətli təhsil” bəndi yalnız akademik biliklərin ötürülməsi ilə məhdudlaşmır, fərqli mədəniyyətlər arasında qarşılıqlı anlaşma və əməkdaşlığın təşviqini də əhatə edir. Prorektor Universitetdə müxtəlif ölkələrdən olan tələbələrin təhsil almasının multikultural akademik mühitin formalaşmasına töhfə verdiyini, bunun isə tolerantlıq, qarşılıqlı hörmət və dialoq mədəniyyətinin inkişafına xidmət etdiyini vurğulayıb.
Milli Məclisin deputatı Rizvan Nəbiyev qlobal miqyasda müşahidə olunan geosiyasi gərginliklər fonunda mədəniyyətlərarası dialoqun və sülh təşəbbüslərinin aktuallığından bəhs edib. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Sülh və Barışıq üçün Gernika mükafatı”na layiq görülməsini ölkəmizin sülh siyasətinin və multikulturalizm dəyərlərinə sadiqliyinin bariz nümunəsi kimi qiymətləndirib. Deputat forumun gənclər arasında dialoq və qarşılıqlı anlaşmanın möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm platforma olduğunu qeyd edib.
Daha sonra "Bir Könüllü” Tələbələrin Əməkdaşlığı İctimai Birliyinin sədr müavini Rufiz Qulizadə forumun əcnəbi və yerli tələbələri, gənclər sektorunun fəallarını bir araya gətirdiyini bildirib. O qeyd edib ki, layihənin əsas məqsədi gənclər arasında mədəniyyətlərarası dialoqu təşviq etmək, qarşılıqlı anlaşmanı gücləndirmək və sülh dəyərlərini təbliğ etməkdir.
Qeyd edilib ki, forum iki gün davam edəcək. Forum çərçivəsində panel müzakirələr, təcrübə mübadiləsi və interaktiv sessiyalar təşkil olunacaq.
Xatırladaq ki, forum Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, Bakı Dövlət Universitetinin “BDU könüllüləri” təşkilatı, Mədəniyyətlərarası Dialoq naminə Qlobal İttifaqın tərəfdaşlığı, “Bir Könüllü” Tələbələrin Əməkdaşlığı İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilir.

В БГУ начал работу форум «Молодежь в межкультурном диалоге ради мира - Бакинский форум» В БГУ начал работу форум «Молодежь в межкультурном диалоге ради мира - Бакинский форум»
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась церемония открытия форума «Молодежь в межкультурном диалоге ради мира – Бакинский форум».
Проректор БГУ Шахин Панахов рассказал о важности межкультурного диалога в среде высшего образования. Он отметил, что «Качественное образование» из Целей устойчивого развития ООН также включают в себя содействие взаимопониманию и сотрудничеству между различными культурами. Проректор подчеркнул, что обучение студентов из разных стран в университете способствует формированию многокультурной академической среды, которая служит развитию культуры толерантности, взаимного уважения и диалога.
Депутат Милли Меджлиса Ризван Набиев рассказал об актуальности межкультурного диалога и мирных инициатив на фоне наблюдаемой в глобальном масштабе геополитической напряженности. Депутат отметил, что форум является важной платформой для укрепления диалога и взаимопонимания среди молодежи.
Далее заместитель председателя Общественного объединения студенческого сотрудничества «Один волонтер» Руфиз Гулизаде заявил, что форум объединяет иностранных и местных студентов и молодежных активистов. Он отметил, что главная цель проекта — содействие межкультурному диалогу среди молодежи, укрепление взаимопонимания и продвижение ценностей мира.
Отметим, что в рамках форума будут организованы панельные дискуссии, обмен опытом и интерактивные сессии.