https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_54b6ed9c056b484dffe3e1f5c_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) tərəfindən insan kapitalının inkişafı və təhsilin dəstəklənməsi istiqamətində həyata keçirilən təşəbbüslərin davamı olaraq, Azərbaycan Respublikasının Şanlı Zəfərinin 5-ci ildönümü münasibətilə Qarabağ Universitetinin tələbələri üçün həyata keçirilən “Zəfərdən Gələcəyə” mentorluq proqramının açılış mərasimi baş tutub.
Proqram çərçivəsində Qarabağ Universitetinin İqtisadiyyat fakültəsinin 2-ci və 3-cü kurs tələbələri arasından seçim əsasında 10 nəfər iştirakçı müəyyən edilib. Seçilmiş tələbələr Fondun mütəxəssisləri tərəfindən təqdim olunacaq mentorluq dəstəyi vasitəsilə investisiya və maliyyə sahəsində bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirmək imkanı əldə edəcəklər.
Qarabağ Universitetində keçirilən açılış mərasimində Fondun İcraçı direktorunun müavini Bəhruz Bəhramov və Qarabağ Universitetinin rektoru Şahin Bayramov çıxış ediblər.
Fondun icraçı direktorunun müavini Bəhruz Bəhramov çıxışında proqramın əhəmiyyətini vurğulayaraq qeyd edib: “Qarabağda həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma mərhələsində bilik və insan kapitalına qoyulan investisiya xüsusi əhəmiyyət kəsb edərək uzunmüddətli dəyər yaradır. Bu yanaşma isə Fondun strateji prioritetləri sırasında mühüm yer tutur.”
Qarabağ Universitetinin rektoru Şahin Bayramov isə çıxışında qeyd edib ki, universitet regionda bilik və inkişaf mərkəzi kimi formalaşaraq tələbələrin potensialının reallaşdırılmasına və onların gələcək karyera istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsinə mühüm töhfə verir.
Tədbir çərçivəsində proqramın məqsədləri, icra mexanizmi, qarşıdakı mərhələlər və iştirakçıların proqramdan səmərəli faydalanma imkanları barədə təqdimatlar keçirilib.
Eyni zamanda, ARDNF-nin nümayəndələri Qarabağ Universitetinin yeni istifadəyə verilmiş İqtisadiyyat fakültəsinin binası ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, “Zəfərdən Gələcəyə” mentorluq proqramı gənclərin iqtisadiyyat və maliyyə sahələrinə marağının artırılması, onların peşəkar inkişafına dəstək göstərilməsi və nəzəri biliklərlə praktik təcrübə arasında əlaqənin gücləndirilməsi məqsədi daşıyır. Proqram Fondun bilik və təcrübəsinin paylaşılması yolu ilə ölkədə insan kapitalının inkişafına və dayanıqlı iqtisadi inkişafa töhfə verən təşəbbüslərdən biridir.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_54b6ed9c056b484dffe3e1f5c_o.jpg
As a continuation of the initiatives undertaken by the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) in human capital development and educational support the opening ceremony of the "Zəfərdən Gələcəyə" (From Victory to the Future) mentorship programme was held. The programme is intended for students of Karabakh University on the occasion of the 5th Anniversary of the Glorious Victory of the Republic of Azerbaijan.
Under the programme, 10 participants were competitively selected from among second and third-year students of Faculty of Economics at Karabakh University. The selected students will have the opportunity to develop their knowledge and skills in the fields of investment and finance through mentorship support provided by SOFAZ specialists.
At the opening ceremony held at Karabakh University, Mr. Bahruz Bahramov, Deputy CEO of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) and Mr. Shahin Bayramov, Rector of Karabakh University delivered speeches.
Mr.Bahruz Bahramov, Deputy CEO of SOFAZ, emphasized the significance of the programme: “Investing in knowledge and human capital during the reconstruction and rehabilitation phase in Karabakh is of particular importance, as it generates long-term value. This approach holds a key place among the Fund’s strategic priorities.”
Mr. Shahin Bayramov, Rector of Karabakh University, in his remarks, noted that the university is establishing itself as a regional centre of knowledge and development, thereby making a significant contribution to unlocking students’ and shaping their future career trajectories. During the event, presentations were delivered covering the objectives of the programme, its implementation mechanism, upcoming phases, and the opportunities available for participants to benefit effectively from the programme.
In addition, representatives of SOFAZ visited the newly commissioned building of the Faculty of Economics at Karabakh University.
It should be noted that the “From Victory to the Future” mentorship programme aims to increase youth interest in the fields of economics and finance, support their professional development, and strengthen the link between theoretical knowledge and practical experience. The programme is among the initiatives that contribute to the development of human capital and sustainable economic growth in the country through the sharing of the Fund’s knowledge and expertise.