https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_933b5241e96bdd27f21f4c5c3_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının Parlament Sədrlərinin 1-ci Sammitində iştirak etmək üçün Monteneqroya işgüzar səfərə gəlib.
Tivat Beynəlxalq Hava Limanında spiker Sahibə Qafarovanı Azərbaycanın Monteneqrodakı səfiri Kamil Xasiyev və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Səfər çərçivəsində Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Monteneqronun Budva şəhərində keçiriləcək Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının Parlament Sədrlərinin 1-ci Sammitində iştirak edəcək. Milli Məclisin sədrinin sammitdə çıxışı və bir sıra görüşləri nəzərdə tutulub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_933b5241e96bdd27f21f4c5c3_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has arrived in Montenegro on a working visit in order to take part in the 1st Summit of the Speakers of Parliament of the Parliamentary Assembly of the Mediterranean.
Speaker Sahiba Gafarova was welcomed at the Tivat International Airport by Azerbaijan’s Ambassador to Montenegro Kamil Khasiyev and other officials.
During the visit, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova will take part in the 1st Summit of the Speakers of Parliament of the Parliamentary Assembly of the Mediterranean that is due in the town of Budva of Montenegro. The itinerary includes a speech by the Speaker of the Milli Majlis at the Summit and a number of meetings that she will have.