https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_7a814fd6bbe0e9a1096cde2f5_o.jpg
Qarabağ Dirçəliş Fondu (QDF) Bakının tarixi mərkəzi olan İçərişəhərdə 2–3 may tarixlərində keçirilən III Beynəlxalq Xalça Festivalında rəsmi tərəfdaş qismində iştirak edib.
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, “Azərxalça” ASC və İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO) tərəfindən təşkil olunan festival hər il minlərlə yerli və xarici qonağı bir araya gətirməklə yanaşı, Azərbaycanın xalçaçılıq irsinin dünyaya təqdim edildiyi başlıca platformalardan birinə çevrilib.
Fondun Qala meydanında quraşdırılan interaktiv guşəsi festivalın qonaqlarını mədəniyyət, sənət və birgə iştirakçılıq dili vasitəsilə Qarabağın dirçəliş hekayəsi ilə tanış etmək məqsədi daşıyıb.
Fondun guşəsində təşkil olunmuş yaradıcılıq zonasında Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının on nəfər istedadlı gənc tələbəsi Qarabağ xalçalarının bənzərsiz ornamentləri və rəng çalarlarından ilhamlanaraq unikal əsərlər ərsəyə gətiriblər.
Onların yanında fəaliyyət göstərən xalçatoxuma guşəsi isə hər yaşdan olan ziyarətçiləri “Azərxalça”nın usta toxucuları ilə birlikdə Qarabağ xalçasının toxunmasında iştirak etməyə dəvət edib.
İnteraktiv rəqəmsal guşədə Fondun fəaliyyəti, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa işlərinin gedişatı barədə məlumatlar nümayiş etdirilib. Ziyarətçilər həmçinin yerindəcə Fonda ianə etmək imkanını qazanıb və əvəzində sülhün, dayanıqlılığın və Qarabağın dirçəlişində şəxsi iştirakın rəmzi olaraq zeytun fidanını hədiyyə alıblar.
“Qarabağın inciləri” interaktiv pazl oyunu da müxtəlif yaş qruplarından olan qonaqların xüsusi marağına səbəb olub. İştirakçılar Qarabağın tarixi və mədəni abidələrinin təsvirlərini rəmzi olaraq “bərpa” edərək xatirə hədiyyələri əldə ediblər.
Fondun məkanını ziyarət edən qonaqlar arasında Gürcüstanın birinci xanımı Tamar Baqrationi də olub. Fondun nümayəndələri fəxri qonağa Qarabağ Dirçəliş Fondunun təşəbbüsü ilə hazırlanmış “Revival of Karabakh: The Story of Azerbaijan’s Renaissance” kitabını təqdim ediblər.
Fondun interaktiv guşəsini İqtisadiyyat naziri, QDF-in Müşahidə Şurasının sədri Mikayıl Cabbarov da ziyarət edib.
Qonaqlar sırasında həmçinin Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri Hicran Hüseynova, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, “Azərxalça” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Emin Məmmədov, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Rüfət Mahmud, Mədəniyyət nazirinin müavini Saadət Yusifova, eləcə də digər rəsmi şəxslər və ictimai xadimlər olub.
Qonaqlara həmçinin Fondun təşəbbüsü ilə hazırlanmış və ölkənin işğaldan sonrakı bərpa yolunun bütöv mənzərəsini əks etdirən “Revival of Karabakh: The Story of Azerbaijan’s Renaissance” innovativ kitab layihəsi barədə ətraflı məlumat verilib.
Festivalın yekununda Fondun stendində iki gün ərzində toxunan Qarabağ xalçasının rəmzi sap kəsilməsi mərasimi keçirilib. Qədim adətə uyğun olaraq xalçanın üzərinə şirniyyat səpilib.
Sap kəsilməsi mərasimini Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Rüfət Mahmud və “Azərxalça” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Emin Məmmədov birgə həyata keçiriblər.
Fondun III Beynəlxalq Xalça Festivalındakı iştirakı onun missiyasının əsas prinsiplərindən birini bir daha təsdiqlədi: Qarabağın dirçəlişi yalnız infrastruktur və institutlar məsələsi deyil, eyni zamanda mədəniyyət, yaddaş və birgə iştirakçılıq məsələsidir — ilmə-ilmə toxunan, hər töhfənin vacib olduğu bir prosesdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_7a814fd6bbe0e9a1096cde2f5_o.jpg
Фонд возрождения Карабаха (QDF) выступил официальным партнёром III Международного фестиваля ковра, прошедшего 2–3 мая в Ичеришехер — историческом центре Баку.
Фестиваль, организованный Министерством экономики Азербайджанской Республики, ОАО «Azerkhalcha» и Агентством по продвижению экспорта и инвестиций (AZPROMO), ежегодно собирает тысячи местных и зарубежных гостей и служит одной из главных площадок страны для представления ковроткаческого наследия Азербайджана мировой аудитории.
Фонд создал на крепостной площади интерактивное общественное пространство — многоформатную среду, призванную вовлечь гостей фестиваля в историю возрождения Карабаха через язык культуры, ремесла и совместного участия.
В творческой зоне, организованной на стенде Фонда, десять талантливых молодых студентов Азербайджанской государственной академии художеств создали уникальные произведения,, вдохновлённые мотивами и колоритом карабахских ковров.
Рядом с ними был организован специальный ткацкий уголок, в котором гости любого возраста могли принять участие в ткачестве карабахского ковра, работая бок о бок с профессионалами ОАО «Azerkhalcha».
Интерактивный цифровой уголокзнакомил посетителей с деятельностью Фонда и ходом восстановительных работ, ведущихся на освобождённых территориях. Гости также имели возможность сделать пожертвование на месте и получить в ответ символический саженец оливкового дерева — небольшой живой жест мира, устойчивости и личного участия в возрождении Карабаха.
Особый интерес у гостей всех возрастов вызвала интерактивная игра-пазл «Жемчужины Карабаха», участники которой символически «восстанавливали» изображения историко-культурных памятников Карабаха и получали памятные подарки.
В числе посетивших пространство Фонда была Тамар Багратиони, Первая леди Грузии, которой была подарена книга «Возрождение Карабаха: история азербайджанского Ренессанса», подготовленная по инициативе Фонда возрождения Карабаха.
Интерактивный стендФонда также посетил Микаил Джаббаров, министр экономики и председатель Наблюдательного совета Фонда возрождения Карабаха.
Среди гостей были также Хиджран Гусейнова, председатель Комитета по вопросам семьи, женщин и детей Милли Меджлиса, Бахар Мурадова, председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей, Эмин Мамедов, председатель Правления ОАО «Azerkhalcha», Руфат Махмуд, председатель Правления Управления Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер», и Саадат Юсифова, заместитель министра культуры, наряду с другими официальными лицами и общественными деятелями.
Гостям была также представлена инновационная книга «Возрождение Карабаха: история азербайджанского Ренессанса», разработанная по инициативе Фонда как развёрнутое повествование о пути Азербайджана по восстановлению освобожденных территорий.
В завершение фестиваля состоялась торжественная церемония срезания нитей карабахского ковра, который ткался на традиционном станке, установленном на стенде Фонда на протяжении двух дней. Церемония прошла в соответствии с давними национальными обычаями: завершение работы было ознаменовано рассыпанием сладостей.
Срезание нитей совершили совместно Рахман Гаджиев, председатель Правления Фонда возрождения Карабаха, Руфат Махмуд, председатель Правления Управления Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер», и Эмин Мамедов, председатель Правления ОАО «Azerkhalcha».
Участие Фонда в III Международном фестивале ковра вновь подтвердило один из основополагающих принципов его миссии: возрождение Карабаха — это вопрос не только инфраструктуры и институтов, но и культуры, памяти и совместного участия, сотканного узелок за узелком, где значим каждый вклад.