https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_6b94577db373d6ba24534f144_o.jpg
8 may 2026-cı il tarixində müasir müstəqil Azərbaycanın qurucusu, ölkəmizin yeni enerji strategiyasının müəllifi, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümü münasibətilə SOCAR-da tədbir keçirilib.
Əvvəlcə SOCAR-ın Baş ofisində Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri qoyulub, Ümummilli Liderin əziz xatirəsi dərin ehtiramla yad edilib.
SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf tədbirdə çıxış edərək xalqımızın taleyində dönüş yaradan, dövlətçilik tariximizdə silinməz iz qoyan böyük və dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin Azərbaycanın mürəkkəb tarixi sınaqlardan uğurla çıxarılması, ölkəmizin müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi və müasir Azərbaycanın formalaşdırılması istiqamətindəki misilsiz xidmətlərindən bəhs edib.
Ulu Öndərin müəyyənləşdirdiyi inkişaf kursunda milli enerji strategiyasının xüsusi yer tutduğunu söyləyən SOCAR prezidenti “Əsrin müqaviləsi” ilə əsası qoyulan enerji strategiyasının Azərbaycanın hərtərəfli inkişafına zəmin yaratdığını, ölkəmizin beynəlxalq enerji xəritəsində mövqeyini daha da gücləndirdiyini qeyd edib.
Rövşən Nəcəf Ulu Öndərin müəyyən etdiyi strateji inkişaf konsepsiyasının bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müasir dövrün çağırışlarına uyğun şəkildə uğurla davam etdirildiyini bildirib. Dövlətimizin başçısının qətiyyətli rəhbərliyi ilə tarixinin ən şanlı zəfərlərinə imza atan Azərbaycan bu gün regionda sabitlik, əməkdaşlıq və inkişaf üçün yeni imkanlar yaradır. Ölkəmiz bu gün yalnız regionda deyil, daha geniş coğrafiyada strateji layihələri və təşəbbüsləri uğurla reallaşdıran qabaqcıl dövlətlər sırasında yer tutur.
Görkəmli neftçi, qazmaçı İsrafil Hüseynovun qızı Gülnarə Hüseynova tədbirdə çıxış edərək Ulu Öndərin neftçilərə, onların ailələrinə göstərdiyi diqqət və qayğıdan, atasının Ümummilli Lider ilə bağlı xatirələrindən danışıb.
“SOCAR Upstream Operations Management” şirkətində İstismar əməliyyatları üzrə qrup rəhbəri Elmir Qocayev çıxışında Ulu Öndər Heydər Əliyevin təməlini qoyduğu gənclər siyasətindən, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə gənclərin hərtərəfli inkişafı üçün yaradılan geniş imkanlardan bəhs edib.
Sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini, neft sənayemizin inkişafındakı xidmətlərini əks etdirən fotoşəkillərdən ibarət videoçarx müxtəlif müsabiqələrin qalibi İsmayıl Zülfüqarovun tarda müşayiəti ilə nümayiş etdirilib.
Tədbir Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş konsert proqramı ilə davam etdirilib. Əvvəlcə “Ritm” rəqs qrupunun ifasında milli rəqs nümunəsi təqdim olunub. Azərbaycan Respublikasının Xalq Artisti Samir Cəfərov Ulu Öndərin sevdiyi, Vətənə məhəbbəti tərənnüm edən müxtəlif musiqi nömrələrini ifa edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_6b94577db373d6ba24534f144_o.jpg
On 8 May 2026, SOCAR held an event dedicated to the 103rd anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev, the founder of modern independent Azerbaijan and the architect of the country’s new energy strategy.
The event began with the laying of flowers in front of the bust of National Leader Heydar Aliyev at SOCAR’s Head Office, where his cherished memory was honored with deep respect.
The ceremony opened with the performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
Addressing the event, SOCAR President Rovshan Najaf spoke about the exceptional services of the great statesman and visionary leader Heydar Aliyev, who played a historic role in leading Azerbaijan through complex challenges, strengthening the country’s independence and laying the foundations of modern Azerbaijan.
Highlighting the special place of the national energy strategy within the development course defined by the National Leader, the SOCAR President noted that the energy strategy launched with the “Contract of the Century” created the foundation for Azerbaijan’s comprehensive development and significantly strengthened the country’s position on the global energy map.
Rovshan Najaf also emphasized that the strategic development concept established by the National Leader is being successfully continued today under the leadership of President Ilham Aliyev in line with the challenges of the modern era. Under the decisive leadership of the Head of State, Azerbaijan, having achieved the most glorious victories in its history, is now creating new opportunities for stability, cooperation and development in the region. Today, Azerbaijan stands among the leading states successfully implementing strategic projects and initiatives not only regionally, but also across a broader geography.
Gulnara Huseynova, daughter of distinguished oilman and driller Israfil Huseynov, also addressed the event, speaking about the attention and care shown by the National Leader toward oil workers and their families, and sharing her father’s memories of Heydar Aliyev.
In his speech, Elmir Gojayev, Group Leader for Production Operations at “SOCAR Upstream Operations Management”, spoke about the youth policy founded by National Leader Heydar Aliyev, as well as the broad opportunities created for the comprehensive development of young people in Azerbaijan under the leadership of President Ilham Aliyev.
The event continued with the screening of a video presentation featuring photographs reflecting the life and activities of National Leader Heydar Aliyev and his contributions to the development of Azerbaijan’s oil industry, accompanied on the tar by multiple competition laureate Ismayil Zulfigarov.
The ceremony concluded with a concert program dedicated to the memory of National Leader Heydar Aliyev. The “Rhythm” dance group first performed a traditional Azerbaijani dance composition, followed by performances by People’s Artist of Azerbaijan Samir Jafarov, who sang a selection of musical pieces cherished by the National Leader and dedicated to love for the Motherland.