https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_cc5374e655775694499d09f3c_o.jpg
Müstəqil araşdırma qurumu olan Juniper Research tərəfindən dərc olunan son hesabata əsasən, Mastercard süni intellekt assistentlərinin istehlakçı adından alış-veriş və ödəniş edə bildiyi “Agentic Commerce” (Süni İntellekt Dəstəkli Ticarət) bazarında ödəniş infrastrukturu təminatçıları arasında bütün rəqiblərini geridə qoyaraq qlobal lider seçildi.
Mastercard, süni intellektin e-ticarət və maliyyə əməliyyatlarındakı rolunu tamamilə dəyişdirən yeni bir dövrdə uzaqgörən liderliyini beynəlxalq səviyyədə təsdiqlədi. Nüfuzlu bazar araşdırma şirkəti olan Juniper Research tərəfindən 2026-cı ilin aprel ayında dərc olunan “Agentic Commerce Market 2026-2031” hesabatına görə Mastercard, ödəniş infrastrukturu təminatçıları kateqoriyasında potensial, innovasiya və bazar nüfuzu meyarları üzrə ən yüksək bal toplayaraq “Korporativ Lider” (Established Leader) statusu ilə dünya birincisi oldu.
Şəxsi süni intellekt assistentlərinin yalnız istifadəçilərə məhsul tövsiyə etməklə kifayətlənməyərək, müəyyən edilmiş limitlər və icazələr daxilində istifadəçi adından bazar araşdırması aparan, qərar verən və ödənişi tamamlayan bu yeni ekosistem hesabatda gələcəyin ticarəti kimi səciyyələndirilir. Alış-veriş və ödəniş təcrübəsində inqilab yaradan yeni dövrün süni intellekti, istifadəçilərin təsdiqlədiyi büdcələr çərçivəsində satın alma əməliyyatlarını həyata keçirə bilir. Mastercard isə bu sahədə innovativ potensialını artıq praktik tətbiqlərlə nümayiş edir.
Avropanın ilk canlı süni intellekt ödənişi və üstün dərəcəli təhlükəsizlik
Juniper Research öz hesabatında Mastercard-ın bu sahədəki liderliyinin mühüm sübutu kimi, şirkətin bazara erkən təqdim etdiyi innovativ məhsullar və qlobal qəbul infrastrukturunun genişliyi göstərilir. Hesabatda, sektordakı bir çox qurum hələ sınaq mərhələsindəykən, Avropada süni intellekt assistenti tərəfindən həyata keçirilən ilk başdan-başa canlı ödəniş əməliyyatının Mastercard infrastrukturu vasitəsilə uğurla tamamlandığı xüsusilə vurğulanır. ABŞ-da istifadəsinə başlanılan “Mastercard Agent Pay” şəbəkəsinin 2026-cı ilin əvvəli etibarilə qlobal səviyyədə yayıldığı bildirilir.
İstehlakçıların müstəqil ticarətin inkişafıyla əlaqədar əsas narahatlıqları olan təhlükəsizlik və nəzarət ehtiyacları isə “Mastercard Agentic Tokens” texnologiyası ilə həll olunur. Hesabatda innovativ dönüş nöqtəsi kimi qeyd edilən bu texnologiya istifadəçinin kimliyini, süni intellekt üçün təyin etdiyi xərcləmə limitlərini və alış niyyətini şifrələyir. Əməliyyatların şəffaf və təhlükəsiz mühitdə həyata keçirilməsini təmin edən bu infrastruktur istehlakçı təhlükəsizliyini ən yüksək səviyyəyə çatdırır.
Texnologiya nəhəngləri ilə tərəfdaşlıqlar və “Agent Suite” dövrü
Süni intellekt dəstəkli ticarətin standartlarını müəyyən edən Mastercard, ekosistemi genişləndirmək məqsədilə texnologiya nəhəngləri ilə qurduğu güclü tərəfdaşlıqlarla da diqqət çəkir. Universal Ticarət Protokolunun (UCP) dəstəklənməsi və Microsoft Copilot Checkout sisteminə inteqrasiya sayəsində istifadəçilərə “chat” ekranından ayrılmadan dərhal alış-veriş etmək imkanı yaradılır. PayPal ilə əməkdaşlıq nəticəsində istehlakçılar rəqəmsal pul kisələri vasitəsilə süni intellekt assistentlərinə Mastercard kimlik məlumatları ilə təhlükəsiz xərcləmə səlahiyyəti verə bilirlər. 2026-cı ilin ilk rübündə tanıdılan “Agent Suite” platforması ilə pərakəndə satıcılar və banklar, mürəkkəb kodlaşdırma proseslərinə ehtiyac duymadan özlərinə məxsus süni intellektli alış-veriş assistentlərini yarada bilirlər.
Juniper Research tərəfindən yeni üfuqlər açan bu sahədə dünyanın bir nömrəli lideri seçilməsi, Mastercard-ın rəqəmsal iqtisadiyyatın gələcəyini formalaşdırmaq gücünün bariz göstəricisidir. Azərbaycan rəqəmsal transformasiya gündəliyini irəli aparmağa davam etdikcə, Mastercard-ın qlobal təcrübəsi və texnologiyaları istehlakçılar, bizneslər və daha geniş ekosistem üçün daha ağıllı, təhlükəsiz və rahat ödəniş təcrübələrinin inkişafını dəstəkləyə bilər.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_cc5374e655775694499d09f3c_o.jpg
Согласно новому отчету независимой исследовательской компании Juniper Research, Mastercard признана глобальным лидером среди поставщиков платежной инфраструктуры на развивающемся рынке Agentic Commerce — направления, в рамках которого AI-ассистенты могут совершать покупки и платежи от имени пользователей.
Mastercard укрепила свое лидерство в новой эпохе, где искусственный интеллект меняет подход к электронной коммерции, финансовым операциям и цифровому взаимодействию потребителей с брендами. Согласно отчету Juniper Research Agentic Commerce Market 2026–2031, опубликованному в апреле 2026 года, Mastercard заняла первое место в мире в категории поставщиков платежной инфраструктуры, получив наивысшие оценки по таким критериям, как масштаб возможностей, инновационность и проникновение на рынок. По итогам исследования компания получила статус Established Leader.
В отчете Agentic Commerce описывается как торговля будущего — экосистема, в которой персональные AI-ассистенты не только предлагают пользователям товары, но и в рамках заданных ими лимитов и разрешений могут проводить анализ рынка, принимать решения и завершать оплату от их имени. В эту новую эпоху, меняющую пользовательский опыт в сфере покупок и платежей, искусственный интеллект способен совершать покупки в пределах заранее одобренного бюджета и установленных пользователем условий. Mastercard уже внедряет свои инновационные решения в этом направлении на практике.
Первый в Европе живой AI-платеж и высокий уровень безопасности
В отчете Juniper Research среди ключевых факторов лидерства Mastercard в этом направлении отмечаются ранний вывод инновационных решений на рынок и масштаб глобальной инфраструктуры приема платежей компании. Отдельно подчеркивается, что в то время как многие участники отрасли все еще находятся на стадии тестирования, первый в Европе end-to-end платеж, совершенный AI-ассистентом в реальных условиях, был успешно проведен на инфраструктуре Mastercard. Также в отчете отмечается, что сеть Mastercard Agent Pay, запуск которой начался в США, к началу 2026 года достигла глобального масштаба.
Одним из главных вопросов для потребителей по мере развития автономной торговли остаются безопасность и контроль. Mastercard отвечает на этот запрос с помощью технологии Mastercard Agentic Tokens. В отчете эта технология названа важной инновационной вехой: она шифрует данные о личности пользователя, лимитах расходов, предоставленных AI-ассистенту, а также намерении совершить покупку. Такая инфраструктура позволяет проводить операции в прозрачной и защищенной среде, обеспечивая высокий уровень безопасности для потребителей.
Партнерства с технологическими лидерами и эра Agent Suite
Mastercard, формируя стандарты Agentic Commerce, также расширяет экосистему за счет стратегических партнерств с ведущими технологическими компаниями. Благодаря поддержке Universal Commerce Protocol и интеграции с Microsoft Copilot Checkout пользователи получают возможность совершать покупки напрямую в чат-интерфейсе, не переключаясь между платформами. В рамках сотрудничества с PayPal потребители могут безопасно предоставлять AI-ассистентам разрешение на совершение платежей с использованием учетных данных Mastercard через цифровые кошельки.
Еще одним важным решением, отмеченным в отчете, стала платформа Agent Suite, представленная в первом квартале 2026 года. Она позволяет ритейлерам и банкам создавать собственных AI-ассистентов для покупок без необходимости сложной разработки и программирования.
Признание Mastercard мировым лидером в этом перспективном направлении со стороны Juniper Research является подтверждением роли компании в формировании будущего цифровой экономики. По мере того как Азербайджан продолжает продвигать свою повестку цифровой трансформации, глобальная экспертиза и технологии Mastercard могут поддержать развитие более интеллектуального, безопасного и бесшовного платежного опыта для потребителей, бизнеса и более широкой экосистемы.