https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_64194f9a2e898033d082eb1e5_o.jpg
Mayın 17-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasına (WUF13) həsr olunmuş “Xalçalarda memarlıq” adlı sərgi açılacaq.
Sərgidə muzey kolleksiyasına aid XIX-XXI əsrlərdə toxunmuş xalq yaradıcılığı nümunələri və müəllif xalçaları nümayiş olunacaq. Ekspozisiya Azərbaycan xalça sənətində memarlıq motivlərinin bədii ifadəsini və tarixi abidələrin ornamental yaddaşda yaşadılmasını əks etdirir.
Sərgidə Xalq rəssamları Lətif Kərimovun, Eldar Mikayılzadənin, Əməkdar rəssam Taryer Bəşirovun, gənc xalçaçı-rəssam Afaq Abdullayevanın və başqalarının əsərləri yer alacaq. Xalq rəssamı Eldar Mikayılzadənin “Məlhəm” xalçası və rəssam Cəmilə Həşimovanın “Yol” konseptual layihəsi isə ictimaiyyətə ilk dəfə təqdim olunacaq.
“Xalçalarda memarlıq” sərgisi Azərbaycan xalça sənətində memarlıq irsinin estetik və fəlsəfi təcəssümünü nümayiş etdirir, ənənə ilə müasir baxış arasında yaradıcı əlaqə yaradır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_64194f9a2e898033d082eb1e5_o.jpg
17 мая в Азербайджанском национальном музее ковра откроется выставка под названием «Архитектура в коврах», посвящённая 13-й сессии Всемирного форума городского развития (WUF13).
На выставке будут представлены образцы народного творчества и авторские ковры XIX–XXI веков из коллекции музея. Экспозиция отражает художественное воплощение архитектурных мотивов в азербайджанском ковровом искусстве и сохранение исторических памятников в орнаментальной памяти.
В экспозиции будут представлены работы народных художников Лятифа Керимова, Эльдара Микаилзаде, заслуженного художника Тарьера Баширова, молодой художницы-ковроткачихи Афаг Абдуллаевой и других. Ковер «Мельхем» народного художника Эльдара Микаилзаде, а также концептуальный проект «Путь» художницы Джамили Хашимовой будут впервые представлены общественности.
Выставка «Архитектура в коврах» демонстрирует эстетическое и философское воплощение архитектурного наследия в азербайджанском ковровом искусстве, создавая творческую связь между традицией и современным взглядом.