https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_bfe59a2e3509d0d20b9df46e8_o.jpg
Qazaxıstanın paytaxtı Astanada TRACECA Hökumətlərarası Komissiyasının XVIII illik toplantısı keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanı rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Cavid Qurbanovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti, eləcə də TRACECA-nın Azərbaycan üzrə milli katibi Fariz Əliyev təmsil edib.
Nazir müavini Cavid Qurbanov çıxışında Azərbaycanın TRACECA-da aktiv iştirakını və təşkilatla əməkdaşlığın xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib. Həmçinin nəqliyyat-logistika sektorunun inkişafı, tranzit prosedurlarının sadələşdirilməsi və rəqəmsallaşdırılması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
İclas çərçivəsində Azərbaycan, Ukrayna, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistan arasında TRACECA Vahid Tranzit İcazəsi Sazişi imzalanıb. Sənəd iştirakçı dövlətlərin daşıyıcıları üçün digər üzv ölkələrin ərazilərindən tranzit keçidlər zamanı tələb olunan tranzit icazələrinin sayının azaldılmasına xidmət edəcək. Belə ki, bir tranzit daşınması üzrə bir neçə ölkə üçün ayrıca icazənin alınmasına ehtiyac aradan qaldırılacaq və prosedurlar optimallaşdırılacaq.
TRACECA üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi və tranzit prosedurlarının sadələşdirilməsi regionda nəqliyyat əlaqələrinin inkişafına, beynəlxalq logistika zəncirlərinin dayanıqlığının artırılmasına və Avropa – Asiya marşrutlarının rəqabət qabiliyyətinin gücləndirilməsinə mühüm töhfə verir.
Toplantı çərçivəsində Nazirliyin Nəqliyyat siyasəti şöbəsinin baş məsləhətçisi Vüqar Orucov təşkilatın fəaliyyətinə verdiyi töhfəyə görə TRACECA döş nişanı ilə təltif edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_bfe59a2e3509d0d20b9df46e8_o.jpg
The 18th Annual Meeting of the TRACECA Intergovernmental Commission was held in Astana, the capital of Kazakhstan. Azerbaijan was represented at the event by a delegation led by Deputy Minister of Digital Development and Transport Javid Gurbanov, as well as Fariz Aliyev, National Secretary of TRACECA in Azerbaijan.
In his speech, Deputy Minister Javid Gurbanov highlighted Azerbaijan’s active role in TRACECA and stressed the particular importance of cooperation with the organization. He also provided information on measures undertaken to develop the transport and logistics sector, as well as on ongoing efforts to simplify and digitalize transit procedures.
During the meeting, the TRACECA Single Transit Permit Agreement was signed by Azerbaijan, Ukraine, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Uzbekistan. The document will reduce the number of transit permits required for carriers from the participating states when transiting through the territories of other member countries. In particular, it will eliminate the need to obtain separate permits from multiple countries for a single transit operation, thereby streamlining and optimizing procedures.
The expansion of cooperation within TRACECA and the simplification of transit procedures significantly contribute to enhancing regional transport connectivity, strengthening the resilience of international logistics chains, and boosting the competitiveness of Europe–Asia transport routes.
During the meeting, Vugar Orujov, Senior Advisor at the Ministry’s Transport Policy Department, was awarded the TRACECA badge of honor in recognition of his contribution to the organization’s activities.