https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_bfe59a2e3509d0d20b9df46e8_o.jpg
Qazaxıstanın paytaxtı Astanada TRACECA Hökumətlərarası Komissiyasının XVIII illik toplantısı keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanı rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Cavid Qurbanovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti, eləcə də TRACECA-nın Azərbaycan üzrə milli katibi Fariz Əliyev təmsil edib.
Nazir müavini Cavid Qurbanov çıxışında Azərbaycanın TRACECA-da aktiv iştirakını və təşkilatla əməkdaşlığın xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib. Həmçinin nəqliyyat-logistika sektorunun inkişafı, tranzit prosedurlarının sadələşdirilməsi və rəqəmsallaşdırılması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
İclas çərçivəsində Azərbaycan, Ukrayna, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistan arasında TRACECA Vahid Tranzit İcazəsi Sazişi imzalanıb. Sənəd iştirakçı dövlətlərin daşıyıcıları üçün digər üzv ölkələrin ərazilərindən tranzit keçidlər zamanı tələb olunan tranzit icazələrinin sayının azaldılmasına xidmət edəcək. Belə ki, bir tranzit daşınması üzrə bir neçə ölkə üçün ayrıca icazənin alınmasına ehtiyac aradan qaldırılacaq və prosedurlar optimallaşdırılacaq.
TRACECA üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi və tranzit prosedurlarının sadələşdirilməsi regionda nəqliyyat əlaqələrinin inkişafına, beynəlxalq logistika zəncirlərinin dayanıqlığının artırılmasına və Avropa – Asiya marşrutlarının rəqabət qabiliyyətinin gücləndirilməsinə mühüm töhfə verir.
Toplantı çərçivəsində Nazirliyin Nəqliyyat siyasəti şöbəsinin baş məsləhətçisi Vüqar Orucov təşkilatın fəaliyyətinə verdiyi töhfəyə görə TRACECA döş nişanı ilə təltif edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_bfe59a2e3509d0d20b9df46e8_o.jpg
В Астане (Казахстан) состоялось 18-е ежегодное заседание Межправительственной комиссии ТРАСЕКА. Азербайджан на мероприятии был представлен делегацией во главе с заместителем министра цифрового развития и транспорта Джавидом Гурбановым, а также национальным секретарем ТРАСЕКА по Азербайджану Фаризом Алиевым.
Заместитель министра Джавид Гурбанов в своем выступлении отметил активное участие Азербайджана в ТРАСЕКА и особую важность сотрудничества с организацией. Он также предоставил информацию о работе, проводимой в направлении развития транспортно-логистического сектора, а также упрощения и цифровизации транзитных процедур.
В рамках заседания между Азербайджаном, Украиной, Казахстаном, Кыргызстаном и Узбекистаном было подписано Соглашение о едином транзитном разрешении ТРАСЕКА. Документ позволит сократить количество транзитных разрешений, необходимых перевозчикам государств-участников при транзите через территории других государств-членов. Так, необходимость получения отдельных разрешений для нескольких стран по одной транзитной перевозке будет устранена, а процедуры оптимизированы.
Расширение сотрудничества в рамках ТРАСЕКА и упрощение транзитных процедур вносят существенный вклад в развитие транспортных связей в регионе, повышение устойчивости международных логистических цепочек и усиление конкурентоспособности маршрутов Европа-Азия.
В рамках заседания главный консультант отдела транспортной политики Министерства цифрового развития и транспорта Вугар Оруджов был награжден нагрудным знаком ТРАСЕКА за вклад в деятельность организации.