https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_1a999a3027932ee9c1fe75a6a_o.jpg
Tədbirdə dövlət qurumlarının nümayəndələri, o cümlədən Təhsil Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA), AZCON, İqtisadiyyat Nazirliyi və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA),sürücü tərəfdaşlar, tələbələr iştirak edərək yol təhlükəsizliyi və təhlükəsizlik standartlarının inkişafı mövzularını müzakirə ediblər.
Konfransın əsas məqsədi Azərbaycanda yol təhlükəsizliyi sahəsində maarifləndirməni artırmaq, dövlət və özəl sektor arasında əməkdaşlığı gücləndirmək və təhlükəsiz mobillik standartlarının inkişafına töhfə vermək olub. Tədbirin moderatorları Bolt-un Regional Dövlət əlaqələri üzrə Meneceri Yuliya Maliç və Bolt for Business üzrə Baş Meneceri Salman Babazadə olublar.
Tədbirin açılışında çıxış edən Bolt-un Dövlət əlaqələri üzrə Direktoru Tom Tuksvort (Tom Tuxworth) şirkətin təhlükəsizlik və uyğunluq sahəsində həyata keçirdiyi təşəbbüslərdən danışıb.
Tom Tuksvort çıxışında Azərbaycanda tətbiq olunan təhlükəsizlik həllərinə də toxunub. Bildirilib ki, Bolt platformasında hər səfər sürücünün selfi təsdiqi ilə başlayır, bütün səfərlər real vaxt rejimində izlənilir və həm sürücülər, həm də sərnişinlər üçün tətbiqdaxili SOS funksiyası mövcuddur.
Bolt-un təqdim etdiyi məlumata görə, platformadakı səfərlərin 99.9%-i heç bir təhlükəsizlik insidenti qeydə alınmadan tamamlanır. Şirkət həmçinin qeyd edib ki, tətbiqdaxili təhlükəsizlik funksiyalarından istifadə davamlı olaraq artır. Hazırda sərnişinlərin təxminən yarısı səfər paylaşımı funksiyasından istifadə edir, 400 mindən çox istifadəçi “etibarlı əlaqə şəxslər” funksiyasını aktivləşdirib, audio səfər qeydi funksiyasının istifadəsi isə 40%-dən çox artıb.
Azərbaycan Milli Avtomobil Klubunun (AMAK) prezidenti Vüsal Rəcəbli isə çıxışında yol təhlükəsizliyi mədəniyyətinin formalaşdırılması, sürücü davranışları və maarifləndirmənin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən AZCON-un Sistem Direktoru Samir Əliyev yol təhlükəsizliyi sahəsində mövcud çağırışlardan və sürücülərin gündəlik qarşılaşdığı problemlərdən danışıb.
Tədbir çərçivəsində Qlobal Platformalarda təhlükəsizlik sahəsində adlı sessiya keçirilib. Sessiyada Bolt nümayəndəsi Ketrin Merser (Katherine Mercer), qadın sürücü Gülnaz Kazımzadə, AmCham Təchizat Komitəsinin sədr müavini Paşayeva Maarifə və AMAK direktoru Vüsal Rəcəbli təhlükəsizliyi müzakirə ediblər.
Çıxışı zamanı Maarifə Paşayeva Bolt-un Azərbaycanda istifadəyə verdiyi “Video müşahidə” təhlükəsizlik həlli barədə də məlumat verib. Bu xidmət çərçivəsində sərnişinlər səfərin 360 dərəcəlik videosunu real vaxt rejimində yaxınları ilə paylaşa bilir. Xüsusi təhlükəsizlik komandası isə səfərləri izləyərək fövqəladə hallarda operativ reaksiya göstərir.
Konfrans çərçivəsində Bolt Azərbaycan-ın Baş Meneceri İlkin Zeynallı və Sabah.Hub İnnovasiya Mərkəzinin İdarə heyətinin üzvü Orxan Abbasov arasında memorandumun imzalanması da elan olunub. Əməkdaşlıq çərçivəsində innovasiya, təhsil və təhlükəsizlik istiqamətində birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Konfrans zamanı 2025-ci il üzrə ən peşəkar və təhlükəsiz xidmət göstərən sürücü tərəfdaşlar Bolt Academy çərçivəsində mükafatlandırılıb. Eyni zamanda, yol təhlükəsizliyi mövzusunda təşkil olunan tələbələrarası müsabiqədə fəal iştirak edən tələbələrə sertifikat və hədiyyələr təqdim olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_1a999a3027932ee9c1fe75a6a_o.jpg
Компания Bolt организовала первую Азербайджанскую конференцию по безопасности в Sea Breeze Resort в Баку.
В мероприятии приняли участие представители государственных структур, включая Министерство образования, Министерство цифрового развития и транспорта, Агентство наземного транспорта Азербайджана (AYNA), AZCON, Министерство экономики и Агентство по развитию малого и среднего бизнеса (KOBIA), а также водители-партнёры и студенты. Участники обсудили вопросы дорожной безопасности и развития стандартов безопасности.
Основной целью конференции стало повышение осведомлённости в сфере дорожной безопасности в Азербайджане, укрепление сотрудничества между государственным и частным секторами, а также развитие стандартов безопасной мобильности. Модераторами мероприятия выступили региональный менеджер Bolt по связям с государственными органами Юлия Малич и генеральный менеджер Bolt for Business Салман Бабазаде.
С приветственной речью выступил директор Bolt по связям с государственными органами Том Туксворт, который рассказал об инициативах компании в области безопасности и соответствия требованиям.
В своём выступлении Том Туксворт также отметил решения по безопасности, внедрённые в Азербайджане. Он подчеркнул, что каждая поездка Bolt начинается с селфи-верификации водителя, все поездки отслеживаются в режиме реального времени, а водители и пассажиры имеют доступ к встроенной функции SOS.
По данным Bolt, 99,9% поездок на платформе завершаются без каких-либо зарегистрированных инцидентов, связанных с безопасностью. Компания также отметила рост использования встроенных функций безопасности. В настоящее время почти половина пассажиров использует функцию совместного отслеживания поездки, более 400 тысяч пользователей активировали функцию «доверенные контакты», а использование аудиозаписи поездок выросло более чем на 40%.
Президент Азербайджанского национального автомобильного клуба (AMAK) Вусал Раджабли в своём выступлении подчеркнул важность формирования культуры дорожной безопасности, ответственного поведения водителей и повышения уровня осведомлённости.
Директор по системам AZCON Самир Алиев также выступил на мероприятии, рассказав о возможностях в сфере дорожной безопасности и ежедневных проблемах, с которыми сталкиваются водители.
В рамках мероприятия состоялась сессия под названием «Безопасность на глобальных платформах». В обсуждении приняли участие представитель Bolt Кэтрин Мерсер, женщина-водитель Гюльназ Казымзаде, заместитель председателя Комитета по цепочкам поставок AmCham Маарифа Пашаева и директор AMAK Вусал Раджабли.
Во время своего выступления Маарифа Пашаева также рассказала о внедрённом Bolt в Азербайджане решении по безопасности «Видеонаблюдение». В рамках сервиса пассажиры могут делиться 360-градусным видео поездки в реальном времени со своими близкими. Специальная команда безопасности отслеживает поездки и оперативно реагирует в экстренных ситуациях.
В ходе конференции также было объявлено о подписании меморандума между генеральным менеджером Bolt Azerbaijan Илькином Зейналлы и членом правления инновационного центра Sabah.Hub Орханом Аббасовым. Сотрудничество предусматривает реализацию совместных инициатив в области инноваций, образования и безопасности.
Во время конференции в рамках Bolt Academy были награждены самые профессиональные и безопасные водители-партнёры 2025 года. Кроме того, студенты, активно участвовавшие в конкурсе по дорожной безопасности, получили сертификаты и подарки.