https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_94c2ae72fb90a62327a7aa9a8_o.jpg
Mayın 20-də ölkəmizdə səfərdə olan Esvati Kralı Əlahəzrət III Msvatini ilə “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov arasında görüş keçirilib.
Görüş çərçivəsində Azərbaycan ilə Esvatini Krallığı arasında münasibətlərin inkişaf perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Xüsusilə dağ-mədən sənayesində əməkdaşlıq imkanları, geoloji kəşfiyyat və qiymətləndirmə sahəsində qabaqcıl təcrübənin tətbiqi, həmçinin potensial birgə layihələrin həyata keçirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Nümayəndə heyətləri mineral ehtiyatların kəşfiyyatı, mədənlərin işlənməsi və emal zənciri üzrə əlavə dəyərin yaradılması, eləcə də mineral ehtiyatların xəritələşdirilməsi istiqamətində əməkdaşlıq imkanlarını nəzərdən keçiriblər. Görüşdə dağ-mədən sahəsi üzrə əlaqələrin genişləndirilməsi və təcrübə mübadiləsinin gücləndirilməsinin hər iki ölkə üçün faydalı olacağı qeyd edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_94c2ae72fb90a62327a7aa9a8_o.jpg
20 мая состоялась встреча между председателем Правления ЗАО «AzerGold» Закиром Ибрагимовым и находящимся с визитом в нашей стране Королем Эсватини Его Величеством Мсвати III.
В рамках встречи состоялся обмен мнениями о перспективах развития отношений между Азербайджаном и Королевством Эсватини. В частности, были обсуждены возможности сотрудничества в горнодобывающей промышленности, применение передового опыта в области геологоразведки и оценки, а также вопросы реализации потенциальных совместных проектов.
Делегации рассмотрели возможности сотрудничества в сфере разведки минеральных ресурсов, разработки месторождений и создания добавленной стоимости по цепочке переработки, а также картирования минеральных ресурсов. На встрече было отмечено, что расширение связей в горнодобывающей сфере и укрепление обмена опытом будут полезны для обеих стран.