https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_515eae850d5f2eccef882899c_o.jpg
“KOICA Azərbaycan Məzunlar Assosiasiyasının (KOAZ) təşəbbüsü, Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin (KOICA) dəstəyi və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) təşkilatçılığı ilə icra olunan “Uşaqlara kiberqayğı 2” qrant layihəsi çərçivəsində 1 saylı Uşaq evi sosial xidmət müəssisəsində maarifləndirici təlim təşkil edilib.
Təlim zamanı valideynlərini itirmiş və ya valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlara onlayn mühitdə qarşıya çıxa biləcək risklər, fərdi məlumatların konfidensiallığının qorunması yolları, sosial şəbəkələrdən düzgün yararlanmaq və kibergigiyena normalarına riayət etmək qaydaları ətraflı şəkildə izah olunub.
Müzakirə formatında keçən təlimdə uşaqları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, sonda iştirakçılara sertifikatlar və xüsusi hədiyyələr təqdim olunub.
Xatırladaq ki, “Uşaqlara kiberqayğı” layihəsi sağlamlıq imkanları məhdud, valideynlərini itirmiş və ya valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların rəqəmsal mühitdə təhlükəsizliyini təmin etmək, onları kibertəhlükəsizlik, rəqəmsal bacarıqlar və internetdən istifadə zamanı fərdi məlumatların mühafizəsi barədə maarifləndirmək məqsədi daşıyır.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_515eae850d5f2eccef882899c_o.jpg
В рамках грантового проекта «Киберзабота о детях 2», реализуемого по инициативе Ассоциации выпускников KOICA в Азербайджане (KOAZ), при поддержке Корейского агентства международного сотрудничества (KOICA), организации Министерства цифрового развития и транспорта (МЦРТ), в Детском доме №1 состоялся просветительский тренинг.
На тренинге детям, потерявшим родителей или лишенным родительской опеки, были разъяснены риски, с которыми они могут столкнуться в онлайн-среде, способы защиты конфиденциальности персональных данных, правила правильного использования социальных сетей и соблюдения норм кибергигиены.
В ходе встречи, прошедшей в формате дискуссии, были даны ответы на интересующие детей вопросы. В завершение участникам были вручены сертификаты и специальные подарки.
Напомним, что целью проекта «Киберзабота о детях» является обеспечение безопасности детей с ограниченными возможностями здоровья и детей, потерявших родителей или лишенных родительской опеки, в цифровой среде, просвещение их о кибербезопасности, цифровых навыках и защите персональных данных при использовании интернета.