https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_515eae850d5f2eccef882899c_o.jpg
“KOICA Azərbaycan Məzunlar Assosiasiyasının (KOAZ) təşəbbüsü, Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin (KOICA) dəstəyi və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) təşkilatçılığı ilə icra olunan “Uşaqlara kiberqayğı 2” qrant layihəsi çərçivəsində 1 saylı Uşaq evi sosial xidmət müəssisəsində maarifləndirici təlim təşkil edilib.
Təlim zamanı valideynlərini itirmiş və ya valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlara onlayn mühitdə qarşıya çıxa biləcək risklər, fərdi məlumatların konfidensiallığının qorunması yolları, sosial şəbəkələrdən düzgün yararlanmaq və kibergigiyena normalarına riayət etmək qaydaları ətraflı şəkildə izah olunub.
Müzakirə formatında keçən təlimdə uşaqları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, sonda iştirakçılara sertifikatlar və xüsusi hədiyyələr təqdim olunub.
Xatırladaq ki, “Uşaqlara kiberqayğı” layihəsi sağlamlıq imkanları məhdud, valideynlərini itirmiş və ya valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların rəqəmsal mühitdə təhlükəsizliyini təmin etmək, onları kibertəhlükəsizlik, rəqəmsal bacarıqlar və internetdən istifadə zamanı fərdi məlumatların mühafizəsi barədə maarifləndirmək məqsədi daşıyır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_515eae850d5f2eccef882899c_o.jpg
An awareness-raising training session was held at Social Service Institution No. 1 for Children as part of the “Cyber Care for Children 2” grant project, implemented on the initiative of the KOICA Azerbaijan Alumni Association (KOAZ), with the support of the Korea International Cooperation Agency (KOICA) and organized by the Ministry of Digital Development and Transport (MDDT).
During the training, children who had lost their parents or were deprived of parental care were provided with detailed information on potential risks in the online environment, ways to protect the confidentiality of personal data, the proper use of social media, and adherence to cyber hygiene practices.
During the interactive training session, the children’s questions were addressed, and certificates and special gifts were presented to them at the end.
It should be noted that the “Cyber Care for Children” project aims to ensure the safety of children with disabilities, as well as those who have lost their parents or are deprived of parental care, in the digital environment, and to raise their awareness of cybersecurity, digital skills, and the protection of personal data when using the internet.