https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_c94bb2de5d724204086ae8f23_o.jpg
28 may 2026-cı il tarixində SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf İtaliya Respublikasına səfəri çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirib.
Əvvəlcə “Italiana Petroli” şirkətinin ofisində İdarə Heyətinin üzvləri, həmçinin SOCAR və “Italiana Petroli” nümayəndələri ilə görüş keçirilib. Görüşdə şirkətin cari fəaliyyəti, İtaliya bazarındakı mövqeyi, strateji hədəfləri və qarşıdakı dövr üzrə prioritet məsələlər müzakirə edilib.
Daha sonra SOCAR-ın prezidenti İtaliyanın enerji sektorunu təmsil edən UNEM təşkilatının prezidenti Canni Murano və “Confindustria” Konfederasiyasının enerji üzrə nümayəndəsi Aurelio Regina ilə görüşlər keçirilib.
Görüşlərdə Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində Azərbaycanın artan rolu, Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi istiqamətində atılan addımların əhəmiyyəti qeyd olunub. SOCAR ilə İtaliya şirkətləri arasında enerji sektorunun müxtəlif istiqamətlərində, o cümlədən infrastrukturun inkişafı, təbii qazın nəqli və təchizatı sahələrində əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

SOCAR President Holds a Series of Meetings in Italy SOCAR President Holds a Series of Meetings in Italy
On 28 May 2026, within the framework of his visit to the Republic of Italy, SOCAR President Rovshan Najaf held a series of meetings.
Initially, a meeting was held with the members of the Board of Directors and SOCAR and Italiana Petroli representatives at the office of Italiana Petroli. The meeting focused on the company’s current activities, its position in the Italian market, strategic objectives and priority issues for the upcoming period.
Subsequently, the SOCAR President met with Gianni Murano, President of UNEM, and Aurelio Regina, Energy Delegate of the Confindustria Confederation, representing Italy’s energy sector.
During the meetings, the growing role of Azerbaijan in ensuring Europe’s energy security and the importance of the steps taken towards the expansion of the Southern Gas Corridor were highlighted. The parties reviewed opportunities for cooperation between SOCAR and Italian companies across various segments of the energy sector, including infrastructure development, transportation and supply of natural gas, and exchanged views on other issues of mutual interest.