https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_1702ccdb926d9dc40f524f06b_o.jpg
“BDU könüllüləri” təşkilatı, Azərbaycan Könüllü Təşkilatları İttifaqı (AKTİ), “Miqrasiya Könüllüsü” İctimai Birliyi və “EduLAB Chess School” şahmat məktəbinin birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr olunmuş şahmat turniri keçirilib.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Ulu Öndər Heydər Əliyevin irsinə həsr olunan layihənin keçirilməsinə görə təşkilatçılara təşəkkürünü bildirib. Tələbə təşkilatları tərəfindən reallaşdırılan belə təşəbbüslərin gənclərin intellektual səviyyəsinin artırılması istiqamətində əhəmiyyətli olduğunu deyib, turnirin iştirakçılarına uğurlar arzulayıb.
Dövlət Miqrasiya Xidmətinin Miqrasiya siyasəti və hüquqi təminat baş idarəsinin rəis müavini Kəyan Hacıyev Ulu Öndərin gənclərə diqqət və qayğısının bu gün də ölkə rəhbərliyi tərəfindən davam etdirildiyini, dövlət idarələrində könüllülük hərəkatına dəstək göstərildiyini deyib. Keçirilən turnirin də həmin siyasət və məqsədin parçası olduğunu bildirib.
AKTİ-nin baş katibi Kamran Məmmədov gənclərə ən böyük güc mərkəzi kimi baxıldığını və müasir dövlətimizin qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin 103-cü ildönümünün fərqli formatda, interaktiv və dinamik şəkildə keçirildiyini bildirib.
“Miqrasiya Könüllüsü” İctimai Birliyinin sədri Şəbnəm İbrahimli turnirdə zəkanın, strateji düşüncənin və sağlam rəqabətin bir araya gəldiyini vurğulayıb, iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Daha sonra “EduLAB Chess School” şahmat məktəbinin direktoru Rəhimə Məcidova turnirin qaydalarını iştirakçılara izah edib.
Müxtəlif könüllü təşkilatlarından olan gənclər püşkatma yolu ilə qarşılaşdırılıb. Üç turluq mübarizədən sonra Yasəmən Məmmədova I, Aydın Əkbərov II, Nurlan Məmmədli isə III yerlərə layiq görülüb.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_1702ccdb926d9dc40f524f06b_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) прошел шахматный турнир, посвященный 103-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Турнир был организован совместно организацией «Волонтеры БГУ», Союзом волонтерских организаций Азербайджана (СВОА), Общественным объединением «Волонтер миграции» и шахматной школой EduLAB Chess School.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев выразил благодарность организаторам за проведение проекта, посвященного наследию великого Гейдара Алиева. Он отметил, что подобные инициативы, реализуемые студенческими организациями, важны для повышения интеллектуального уровня молодежи, и пожелал успехов участникам турнира.
Заместитель начальника Главного управления миграционной политики и правового обеспечения Государственной миграционной службы Кеян Гаджиев отметил, что руководством страны внимание и забота великого вождя о молодежи продолжаются и сегодня, в государственных учреждениях оказывается поддержка добровольческому движению. Он заявил, что турнир также является частью этой политики и цели.
Генеральный секретарь СВОА Камран Мамедов отметил, что молодежь считается величайшим центром силы и что 103-я годовщина великого Гейдара Алиева отмечается в ином формате, в интерактивной и динамичной форме.
Председатель Общественного объединения «Волонтер миграции» Шабнам Ибрагимли подчеркнула, что в турнире объединились интеллект, стратегическое мышление и здоровая конкуренция, и пожелала участникам успехов.
Далее директор школы EduLAB Chess School Рагима Меджидова разъяснила участникам правила турнира.
После трех туров соревнований Ясемен Мамедова заняла 1-е место, Айдын Акберов — 2-е, а Нурлан Мамедли — 3-е место.