https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_88a7ad383368e9e53544bc235_o.jpg
“Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində İnkişaf etməkdə olan Səkkiz Ölkənin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (D-8) enerji nazirlərinin ilk iclası keçirilib.
“Karbohidrogenlər, enerji keçidi və enerji bağlantıları üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi” mövzusunda keçirilən iclasda çıxış edən energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycanın D-8-ə üzvlüyünün Prezident İlham Əliyev tərəfindən müəyyən edilmiş çoxşaxəli xarici siyasət kursunun və uğurlu enerji diplomatiyasının məntiqi davamı olduğunu bildirib. Nazir vurğulayıb ki, qlobal enerji bazarlarında müşahidə olunan dəyişikliklər, geosiyasi gərginliklər, enerji keçidi və elektrikləşmənin sürətlənməsi enerji siyasətində şaxələndirməni strateji zərurətə çevirib. Bu baxımdan D-8 platforması Azərbaycan üçün Avropa ilə yanaşı, Asiya, Yaxın Şərq və Afrika istiqamətlərində də enerji əməkdaşlığının genişləndirilməsi baxımından mühüm imkanlar yaradır. Çıxış zamanı Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyi ilə enerji keçidi arasında balanslı siyasət həyata keçirdiyi, neft-qaz, elektrik enerjisi və yaşıl enerji sahələrində regional enerji dəhlizlərinin inkişafına töhfə verdiyi qeyd olunub. D-8 ölkələri ilə enerji əməkdaşlığının perspektivlərinə toxunularaq Türkiyə, Pakistan, İran, Misir, İndoneziya, Banqladeş, Malayziya və Nigeriya ilə həyata keçirilən və nəzərdə tutulan layihələr barədə məlumat verilib. Neft və qaz ticarəti, LNG təchizatı, elektrik enerjisi mübadiləsi, bərpa olunan enerji, enerji infrastrukturu və investisiya enerji əməkdaşlığının potensial istiqamətləri kimi qeyd olunub.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib ki, ortaq dini və mədəni dəyərləri bölüşən dövlətləri birləşdirən və üç qitəni əhatə edən D-8 platforması enerji təhlükəsizliyi, enerji keçidi və enerji bağlantıları kimi mühüm istiqamətlərdə əməkdaşlığın daha geniş müstəviyə çıxarılmasına yol açır. Bakı Bəyannaməsi bu əməkdaşlığın gələcək konturlarını müəyyən edərək təmiz enerji, enerji bağlantıları, karbohidrogenlərin səmərəli idarə olunması, investisiya mühitinin gücləndirilməsi və texnoloji inkişafı əsas prioritetlər kimi təsbit edir. Gələcəkdə “D-8 Enerji və İqlim Mərkəzi”nin yaradılması isə bu əməkdaşlığın praktiki icrasını təmin edən mühüm institusional addım olacaqdır.
İclas çərçivəsində “Enerji əməkdaşlığı üzrə Bakı Bəyannaməsi” qəbul olunub və “D-8 Enerji və İqlim Mərkəzi”nin Nizamnaməsinin ilkin təqdimatı edilib.
İclasda D-8 təşkilatının Baş katibi Sohail Mahmudla yanaşı Türkiyə, Pakistan, Misir, Banqladeş, Iran, İndoneziya və Malayziya nümayəndələri iştirak ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_88a7ad383368e9e53544bc235_o.jpg
The 1st Meeting of the Ministers of Energy of D-8 Member States was held within the Baku Energy Week.
Speaking at the meeting on Enhancing cooperation in Hydrocarbons sector, Energy Transition and Energy Connectivity, Energy Minister Parviz Shahbazov said that Azerbaijan's membership in D-8 is a logical continuation of the multifaceted foreign policy course set by President Ilham Aliyev and successful energy diplomacy. The Minister noted that volatility in global energy markets, geopolitical tensions, energy transition and the acceleration of electrification have made diversification in energy policy a strategic necessity. In this context, energy cooperation within the D-8 framework creates opportunities to strengthen Azerbaijan’s energy partnerships not only with Europe, but also across Asia, the Middle East and Africa. Azerbaijan consistently pursues a balanced approach between energy security and the energy transition, while developing regional energy corridors ranging from oil and gas to electricity and green energy. Touching upon the prospects of energy cooperation with the D-8 countries, it was informed about the projects implemented and planned with Türkiye, Pakistan, Iran, Egypt, Indonesia, Bangladesh, Malaysia and Nigeria. Oil and gas trade, LNG supply, electricity exchange, renewable energy, energy infrastructure and investment are listed as potential directions of energy cooperation.
Energy Minister Parviz Shahbazov said that the D-8 platform, which brings together countries sharing common religious and cultural values and spans three continents, paves the way for expanding cooperation in energy security, energy transition and energy connectivity. The Baku Declaration defines the future contours of this cooperation by setting out key priorities, including clean energy, energy connectivity, efficient management of hydrocarbons, strengthening the investment climate and technological development. The establishment of the D-8 Energy and Climate Centre will serve as an important institutional step to ensure the practical implementation of this cooperation.
Within the meeting, the Baku Declaration on Energy Cooperation was adopted and the initial presentation of the Charter of the D-8 Energy and Climate Center was made.
Along with D-8 Secretary General Sohail Mahmood, representatives from Türkiye, Pakistan, Egypt, Bangladesh, Iran, Indonesia and Malaysia.