https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_1cd483d0ce352161e789af306_o.jpg
1 iyun 2026-cı il tarixində Bakı Fond Birjası Böyük Britaniya Səfirliyinin nümayəndə heyətini qəbul edib. Nümayəndə heyətinə Böyük Britaniyanın Azərbaycana yeni təyin olunmuş Səfiri cənab Dunkan Norman və Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Ticarət Komissarı cənab David Reed rəhbərlik ediblər.
Səfər çərçivəsində Azərbaycanın kapital bazarlarının inkişafı, investisiya imkanları və bazar infrastrukturunun dayanıqlı iqtisadi artımın dəstəklənməsi və beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsində rolu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Bakı Fond Birjası Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında uzunmüddətli ikitərəfli münasibətləri yüksək qiymətləndirir və ölkənin kapital bazarlarının inkişafına, eləcə də sərhədlərarası investisiya əlaqələrinin gücləndirilməsinə töhfə verəcək beynəlxalq tərəfdaşlarla dialoq və əməkdaşlığın davam etdirilməsinə sadiqdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_1cd483d0ce352161e789af306_o.jpg
On June 1, 2026, the Baku Stock Exchange welcomed distinguished guests from the British Embassy in Azerbaijan, led by His Majesty’s newly appointed Ambassador to Azerbaijan, Mr. Duncan Norman, along with His Majesty’s Trade Commissioner for Eastern Europe and Central Asia, Mr. David Reed.
The visit provided an opportunity for an exchange of views on the ongoing development of Azerbaijan’s capital markets, investment opportunities, and the role of market infrastructure in supporting sustainable economic growth and enhancing international cooperation.
During the meeting, the parties discussed current developments in the financial sector, the importance of efficient capital market infrastructure and opportunities for strengthening cooperation aimed at promoting investment and market development.
The Baku Stock Exchange highly values the longstanding bilateral relations between Azerbaijan and the United Kingdom and remains committed to fostering dialogue and collaboration with international partners to support the continued advancement of the country’s capital markets and cross-border investment connectivity.