https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_e90c372a3d88b7b0f07dc1df5_o.jpg
8 iyun 2026-cı il tarixində Bakı Fond Birjasında “AZƏRMAŞ GROUP” MMC-nin istiqrazlarının ticarətə buraxılması münasibətilə “Açılış Zəngi” mərasimi keçirilib.
Tədbir Bakı Fond Birjasının İdarə Heyətinin sədr müavini, Baş Kommersiya inzibatçısı Oqtay Qasımovun açılış nitqi ilə başlayıb. O, çıxışında kapital bazarında maliyyələşmə və investisiya alətlərinin çeşidinin genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, “AZƏRMAŞ GROUP” MMC-nin istiqraz buraxılışının yerli kapital bazarının inkişafına töhfə verəcəyini və investorlar üçün yeni investisiya imkanları yaradacağını qeyd edib.
“AZƏRMAŞ GROUP” MMC-nin Maliyyə məsələləri üzrə İdarə Heyətinin sədr müavini Tariyel Abdullayev çıxışında istiqraz buraxılışının şirkətin inkişaf strategiyasında mühüm mərhələ olduğunu bildirərək, bu addımın şirkətin fəaliyyətinin genişləndirilməsinə xidmət edəcəyini vurğulayıb.
“Troni İnvestisiya Şirkəti” QSC-nin Direktoru Elmidar Şirinzadə isə istiqraz buraxılışının əsas xüsusiyyətləri barədə məlumat verərək, layihənin kapital bazarının inkişafı baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Qeyd edək ki, kupon dərəcəsi 9%, ilkin ticarət qiyməti 100 ABŞ dolları, tədavül müddəti 2 il və buraxılış həcmi 5 000 000 ABŞ dolları təşkil edən istiqrazların yerləşdirilməsi 8 iyun 2026-cı il tarixində həyata keçiriləcəkdir. İstiqrazlar faizli, təminatsız adlı qiymətli kağızlardır.
Tədbirin sonunda “AZƏRMAŞ GROUP” MMC, Bakı Fond Birjası və “Troni İnvestisiya Şirkəti” QSC-nin nümayəndələri istiqrazların ilkin bazarda ticarətə buraxılmasını simvolizə edən “Açılış Zəngi”ni çalıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_e90c372a3d88b7b0f07dc1df5_o.jpg
On June 8, 2026, Baku Stock Exchange hosted an “Ring the Bell” ceremony dedicated to the launch of the bonds of "Azermash Group" LLC.
The event was officially opened with welcoming remarks by Mr. Ogtay Gasimov, Deputy CEO and CCO of Baku Stock Exchange. In his speech, he emphasized the importance of broadening the range of financing and investment instruments available in the capital market, noting that the bond issuance by "Azermash Group" LLC would contribute to the further development of the local capital market and create new investment opportunities for investors.
Mr. Tariyel Abdullayev, Deputy CEO for Financial Affairs of "Azermash Group" LLC, highlighted that the bond issuance represents an important milestone in the company’s growth strategy and will support the expansion of its operations.
Mr. Elmidar Shirinzade, Director of "Troni Investment Company" CJSC, provided information on the key features of the bond issuance and underlined the significance of the project for the development of the capital market.
It should be noted that the placement for the bonds - with coupon rate of 9%, an initial trade price of 100 USD, a period of 2 years, and a release volume of 5,000,000 USD - will take place on June 8, 2026. The bonds are interest-bearing, unsecured title.
At the conclusion of the event, representatives of the "Azermash Group" LLC, Baku Stock Exchange, and "Troni Investment Company" CJSC - rang the bell to symbolize the launch of the bonds in the primary market.