https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_4f40f92d59d3dd8c1cda07e77_o.jpg
- EEMEA regionunda kibertəhdidlərin 44%-i dövlət, texnologiya və maliyyə sektorlarının payına düşür, tətbiq təhlükəsizliyi və veb-şifrələmə isə əsas zəif nöqtələr kimi ortaya çıxır.
- Regionda kibercinayətlərin daha çox hissəsi, 71%-i isə maliyyə xarakterli və sabitliyin pozulmasına yönəlmiş fəaliyyətlərin payına düşür.
“Mastercard” şirkəti Şərqi Avropa, Yaxın Şərq və Afrika (EEMEA) regionunda ötən il ərzində kibertəhdidlərin dinamikasının müfəssəl icmalını əks etdirən ilk “Cyber Pulse” hesabatını nəşr edib.
Hesabat regional təhdidlər haqqında “Mastercard”ın “Cyber Insights” platformasından əldə olunan məlumatları və şirkətlərə internetə qoşulmuş aktivlərinin təhlükəsizliyini qiymətləndirməyə imkan verən “RiskRecon” aləti vasitəsilə həyata keçirilmiş təşkilatların kibertəhlükəsizlik qiymətləndirməsinin nəticələrini birləşdirir. Bura həmçinin 2024-cü ilin dekabrında “Mastercard” tərəfindən satın alınmış, yaranan kibertəhdidləri və risk modellərini müəyyən etmək üçün məlumatları davamlı olaraq təhlil edən “Recorded Future” şirkətindən əldə edilən mürəkkəb təhdidlər haqqında məlumatlar da daxildir.
Təhdidlərin artmaqda olan aktivliyinin, eləcə də onların biznes və hökumətlərə praktiki təsirinin icmalı sayəsində hesabat kiberriskləri əməliyyat dayanıqlığı, iqtisadi davamlılıq və rəqəmsal iqtisadiyyata uzunmüddətli etimad üçün əhəmiyyət kəsb edən analitik biliklərə çevirir.
Qlobal araşdırmalar kiberrisklərin regionumuzdakı biznes müəssisələrini nə dərəcədə ciddi təhdid etdiyini göstərir. IBM şirkətinin 2025-ci il üzrə məlumat sızmalarının səbəb olduğu xərclər haqqında hesabatı göstərir ki, Yaxın Şərqdə məlumat sızmalarının orta dəyəri hər hadisə üçün təxminən 7,29 milyon ABŞ dolları təşkil edir ki, bu, dünya üzrə orta göstəricidən 64% yüksəkdir. Bu, kiberdayanıqlığın niyə rəhbərlik və idarə heyəti səviyyəsində ciddi narahatlıq doğuran məsələ olduğunu bir daha təsdiqləyir.
Araşdırmalar göstərir ki, geosiyasi qeyri-sabitlik fonunda 2026-cı ilin əvvəllərində regionda kibercinayətkarlıq artıb. Bu da təşkilatların adi məlumatlandırma səviyyəsini aşaraq dayanıqlı kiberhazırlıq və kiberdayanıqlığa keçid etməsinin zəruriliyini göstərir. Hesabatda həmçinin regionda kibercinayətlərin 71%-nin maliyyə xarakterli və sabitliyin pozulmasına yönəlmiş fəaliyyətlərin payına düşdüyü qeyd olunur ki, bu da bütün sektorlarda kiberhazırlıq səviyyəsinin yüksəldilməsinə ehtiyac olduğunu bir daha təsdiq edir.
“Kiberdayanıqlıq biznes dayanıqlığının və sabit əməliyyat fəaliyyətinin sinonimidir. İlk “Cyber Pulse” hesabatımız təşkilatların sayıq olmaqla yanaşı, həm də kibertəhlükəsizliyə proaktiv və inteqrasiya olunmuş yanaşma tətbiq etməsinin vacibliyini vurğulayır. “Mastercard” olaraq biz tərəfdaşlarımıza və müştərilərimizə mürəkkəb kibermühitdə hərəkət etmək, rəqəmsal aktivlərini qorumaq və rəqəmsal iqtisadiyyatın bütün iştirakçıları üçün daha təhlükəsiz rəqəmsal gələcək qurmaq naminə lazım olan analitik biliklər, alətlər və təcrübə təqdim edilməsi işinə sadiqik”, - “Mastercard”ın EEMEA regionunda xidmətlər üzrə icraçı vitse-prezidenti Selin Bahadırlı bildirib.
Bankların, fintex şirkətlərin, ticarətçilərin və istehlakçıların getdikcə daha çox rəqəmsal ödəniş alətlərinə, elektron ticarətə və verilənlərə əsaslanan xidmətlərə etibar etdiyi Azərbaycan üçün kibertəhlükəsizlik məsələsi birbaşa rəqəmsal iqtisadiyyatın gələcək inkişafı ilə bağlıdır. Getdikcə daha çox xidmət onlayn mühitə keçdikcə, təşkilatlar böyümənin təhlükəsiz infrastruktur, etibarlı əməliyyatlar və güclü müştəri etibarı ilə dəstəklənməsini təmin etməlidirlər.
Biznes sistemləri əsas hədəflərdir
“Mastercard”ın “Cyber Pulse” hesabatı göstərir ki, kiberhədəflərin 66%-i biznes sistemlərinin, müştəri məlumatlarının və kritik infrastrukturun payına düşür. Cinayətkarların əksəriyyəti müəssisələrin fəaliyyətini pozmağı, fırıldaqçılıq etməyi və maddi zərər vurmağı hədəfləyir. Müəyyən sektorların kiberhücumlara məruz qalma riski isə daha yüksəkdir. Məsələn, EEMEA regionunda kiberhücumlara məruz qalan sahələrin 44%-i dövlət, texnologiya və maliyyə sektorlarının payına düşür. Bu sektorlar yüksək dəyərə malik məlumatların cəmləşməsi, həmçinin bu məlumatların iqtisadi və rəqəmsal ekosistemlərdəki əhəmiyyəti baxımından cəlbedici hədəflərdir.
Kiberrisklər çox vaxt təkrarlanan sxemlər vasitəsilə genişlənir
Zərərli proqram təminatı, fidyə proqramları (ransomware) və e-poçt vasitəsilə sosial mühəndislik hücumları kimi ümumi hücum üsulları EEMEA regionunda üstünlük təşkil etməkdə davam edir. Bəzi bazarlarda kibertəhlükəsizliyin baza səviyyəsi nisbətən yüksək olaraq qalmaqda davam etsə də, tətbiqlərin təhlükəsizliyi və veb-şifrələmə daim təkmilləşdirilməli olan sahələr kimi ortaya çıxır. Bu vəziyyəti aradan qaldırmağa kömək etmək üçün hesabatda biznes müəssisələri üçün xüsusi tövsiyələr, o cümlədən tətbiqlərin təhlükəsizliyinin və zəifliklərin idarə edilməsinin yaxşılaşdırılmasına dair tövsiyələr yer alır.
Təşkilatlar üçün mövcud olan kibertəhlükəsizlik imkanları
Kiberdayanıqlıq təkcə böyük qurumlar üçün deyil, həm də rəqəmsal iqtisadiyyata təhlükəsiz və etibarlı çıxışdan asılı olan milyonlarla mikro, kiçik və orta sahibkarlıq müəssisələri üçün əhəmiyyət daşıyır. Buna görə də kiberdayanıqlığın gücləndirilməsi dayanıqlı inkişafın, inklüzivliyin və uzunmüddətli iqtisadi fəaliyyətin ən mühüm amilidir.
Qlobal miqyasda “Mastercard” artıq 50 milyon mikro, kiçik və orta sahibkarlıq müəssisəsini rəqəmsal iqtisadiyyata cəlb etmək məqsədini aşmağa nail olub. İndi isə qarşıda 2030-cu ilədək 500 milyon fiziki şəxs və kiçik biznesin rəqəmsal texnologiyalara çıxışını təmin etmək kimi ciddi bir hədəf durur ki, bu da, inklüziv və dayanıqlı inkişafa uzunmüddətli öhdəliyimizi daha da möhkəmləndirir.
Bu öhdəliyin əsasında etimadın möhkəmləndirilməsi və təhlükəsizliyə davamlı investisiyalar dayanır. 2019-cu ildən indiyədək “Mastercard” kibertəhlükəsizlik sahəsində innovasiyalara təxminən 12,6 milyard dollar investisiya yatırıb. Təkcə 2025-ci ildə şirkət zəiflikləri daha sürətli və daha dəqiq aşkar etmək üçün özünün bilik və qabaqcıl data emalı metodlarından istifadə etməklə 175 milyard əməliyyat emal edib ki, bununla da bütün ekosistemin müdafiəsini gücləndirməyə nail olub.
Şirkət buna kibertəhlükəsizlik sahəsində kompleks məsləhət xidmətləri, qlobal tərəfdaşlıqlar və analitikaya əsaslanan imkanları sayəsində nail olub. Bura həmçinin kibertəhdidlər haqqında real zaman rejimində məlumatlar təqdim edən, bununla da biznes müəssisələrinə və hökumətlərə yaranan riskləri daha erkən müəyyən etməyə, cavab tədbirlərini prioritetləşdirməyə və getdikcə mürəkkəbləşən rəqəmsal mühitdə daha məlumatlı qərarlar qəbul etməyə imkan verən “Recorded Future” şirkəti də daxildir.
“RiskRecon”, “CyberQuant” və “Cyber Insights” kimi məhsulları sayəsində “Mastercard” təşkilatlara kibertəhdid riskini qiymətləndirmək, təhdidlərin necə inkişaf edə biləcəyini anlamaq və analitik bilikləri etimadı, davamlılığı və dayanıqlığı gücləndirən praktik tədbirlərə çevirmək imkanı yaradır.
“Mastercard”ın “Cyber Pulse” hesabatının tam versiyası ilə buradan tanış ola bilərsiniz: https://www.mastercard.com/global/en/news-and-trends/Insights/2026/mastercard-cyber-pulse-report-2026.html
Diskleymer:
Bu hesabat “Mastercard” tərəfindən yalnız məlumat məqsədilə təqdim edilir və açıq məlumatlara əsaslanır. “Mastercard” şirkəti bu hesabatda yer alan məlumatların dəqiqliyi, tamlığı və ya uyğunluğu ilə bağlı heç bir təminat və ya zəmanət vermir.
Kibertəhdid yaradan subyektlərin və ya qrupların xatırlanması yalnız açıq məlumatlara əsaslanır və “Mastercard” tərəfindən müstəqil atribusiya kimi şərh edilməməlidir. Bu hesabat hüquqi, normativ, komplayens-tövsiyə və ya atribusiya sənədi deyil və sanksiyalar, “qara siyahı”ya salma, məcburi icra qərarları və ya hər hansı digər dövlət və ya kommersiya qərarları kimi tədbirlər üçün əsas kimi istifadə edilməməlidir.
“Mastercard” bu hesabatda yer alan məlumatların hər hansı istifadəsi və ya sui-istifadəsinin yaratdığı məsuliyyətdən qanunla icazə verilən maksimum səviyyədə imtina edir.
Bu hesabatın məzmununa dair bütün hüquqlar, mülkiyyət hüququ və maraqlar “Mastercard”ın və/və ya onun filiallarının müstəsna mülkiyyətində qalır. Bu hesabatın heç bir hissəsi “Mastercard”ın icazəsi olmadan və tətbiq olunan qanunlara uyğun olmadan istifadə edilə, çoxaldıla, yayıla və ya nəşr edilə bilməz.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_4f40f92d59d3dd8c1cda07e77_o.jpg
- In EEMEA, public, technology, and financial sectors account for 44% of cyberthreat activity, while application security and web encryption are emerging as key vulnerabilities.
- A broader mix of financially motivated and disruptive threat activities are responsible for 71% of cybercrime in the region
Mastercard released its inaugural Cyber Pulse report, offering a comprehensive view of the evolving cyber threat landscape across Eastern Europe, the Middle East, and Africa (EEMEA) over the last year.
The report combines regional threat intelligence from Mastercard's Cyber Insights platform with organizational cyber health assessments from RiskRecon, a tool which allows companies to evaluate the level of security of their internet-facing assets. This also includes advanced threat intelligence from Recorded Future - acquired by Mastercard in December 2024 - which continuously analyzes data to identify emerging cyber threats and risk patterns.
With visibility across evolving threat activity and the practical impact on businesses and governments, the report translates cyber risk into insights that matter for operational resilience, economic continuity, and long‑term trust in the digital economy.
Global research underscores just how material cyber risk has become for businesses in our region. Analysis cited IBM cost of data breach report 2025 shows that the average cost of a data breach in the Middle East is nearly US$7.29 million per incident - 64% higher than the global average - reinforcing why cyber resilience today is firmly a leadership and board-level concern.
The findings show that cybercrime across the region increased in early 2026 following a period of geopolitical instability, underscoring the need for organizations to move beyond awareness and towards sustained cyber readiness and resilience. The report also identifies that financially motivated and disruptive activity accounts for 71% of observed cybercrime across EEMEA, reinforcing the need for stronger cyber readiness across sectors.
“Cyber resilience is synonymous with business resilience and operational wellbeing. Our first Cyber Pulse report highlights the importance for organizations adopting a proactive and integrated approach to cybersecurity alongside consistent vigilance. At Mastercard, we are committed to empowering our partners and customers with the intelligence, tools, and expertise they need to navigate the complex cyber landscape, secure their digital assets, and build a more secure digital future for everyone who engages in the digital economy,” said Selin Bahadirli, Executive Vice President Services, EEMEA, Mastercard.
For Azerbaijan, where banks, fintech players, merchants and consumers are increasingly relying on digital payment tools, e-commerce and data-driven services, the issue of cybersecurity is directly linked to the further development of the digital economy. As more services move online, organizations need to ensure that growth is supported by secure infrastructure, reliable operations and strong customer confidence.
Business systems are primary targets
The Mastercard Cyber Pulse Report notes that business systems, customer information, and physical infrastructure are the primary targets for attackers, accounting for 66% of all targets. Most attackers aim to disrupt operations, commit fraud, and cause physical damage. Certain sectors are also at higher risk of cyberattacks. In the EEMEA region for example, the public, technology, and financial sectors account for 44% of all targeted industries. These sectors are attractive targets due to the concentration of high‑value data and their importance to economic and digital ecosystems.
Cyber risk often scales through repeatable patterns
Common attack methods such as malware, ransomware, and email-based social engineering continue to dominate across EEMEA. While baseline cyber health remains relatively strong in some markets, application security and web encryption emerge as consistent areas for improvement. To help remedy this, the report provides specific recommendations for businesses including improving application security and vulnerability management.
Cybersecurity capabilities available to organizations
Cyber resilience matters not only for large institutions, but for the millions of micros, small, and medium‑sized businesses that depend on secure, reliable access to the digital economy. Strengthening cyber resilience is therefore a critical enabler of sustainable growth, inclusion, and long‑term economic participation.
Globally, Mastercard has already surpassed its goal of bringing 50 million micro, small, and medium‑sized enterprises into the digital economy, and is now advancing a new ambition to connect and protect 500 million individuals and small businesses by 2030 - reinforcing our long‑term commitment to inclusive and resilient growth.
This commitment is underpinned by sustained investment in trust and security. Since 2019, Mastercard has invested approximately $12.6 billion in cybersecurity innovation. In 2025 alone, the company processed 175 billion transactions, leveraging its insights and advanced data science to detect vulnerabilities faster and with greater precision, enhancing protection across the ecosystem.
Through its comprehensive suite of cyber advisory services, global partnerships, and intelligence‑led capabilities; this includes Recorded Future, which delivers real‑time insight into cyber threats enabling businesses and governments to identify emerging risks earlier, prioritize response, and make more informed decisions in an increasingly complex digital environment.
Combined with products such as RiskRecon, CyberQuant, and Cyber Insights, Mastercard enables organizations to assess their cyber exposure, understand how threats may evolve, and translate intelligence into practical actions that strengthen trust, continuity, and resilience.
The full Mastercard Cyber Pulse report is available here: https://www.mastercard.com/global/en/news-and-trends/Insights/2026/mastercard-cyber-pulse-report-2026.html
Mastercard powers economies and empowers people in 200+ countries and territories worldwide. Together with our customers, we’re building a resilient economy where everyone can prosper. We support a wide range of digital payments choices, making transactions secure, simple, smart and accessible. Our technology and innovation, partnerships and networks combine to deliver a unique set of products and services that help people, businesses and governments realize their greatest potential.
Disclaimer:
This report is provided by Mastercard solely for informational purposes and is based on publicly available information. Mastercard makes no representations or warranties regarding the accuracy, completeness, or suitability of the information contained in this report.
Any references to cyber threat actors or groups are based solely on publicly available information and should not be interpreted as independent attribution by Mastercard. This report does not constitute legal, regulatory, compliance, or attribution of advice and should not be used as the basis for actions such as sanctions, blacklisting, enforcement decisions, or any other governmental or commercial determinations.
To the fullest extent permitted by law, Mastercard disclaims all liability arising from any use or misuse of the information contained in this report.
All rights, title, and interest in the content of this report remain in the exclusive property of Mastercard and/or its affiliates. No part of this report may be used, reproduced, distributed, or published except as expressly authorized by Mastercard and in compliance with applicable laws.