TuranBank gender bərabərliyi və maliyyə inklüzivliyinin təşviqi məqsədilə beynəlxalq fonddan vəsait cəlb edib
TuranBank gender bərabərliyi və maliyyə inklüzivliyinin təşviqi məqsədilə beynəlxalq fonddan vəsait cəlb edib TuranBank gender bərabərliyi və maliyyə inklüzivliyinin təşviqi məqsədilə beynəlxalq fonddan vəsait cəlb edib
Fəaliyyətində gender bərabərliyi prinsiplərini və qadınların maliyyə imkanlarının genişləndirilməsini prioritet istiqamətlərdən biri kimi müəyyən edən TuranBank ASC beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlığını uğurla davam etdirir. Bank bu istiqamətdə növbəti mühüm addım ataraq Belçikanın nüfuzlu Incofin İnvestisiya Fondu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində "Global Gender-Smart Fund S.A., SICAV" (GGSF) fondundan 3 il müddətinə 5 milyon ABŞ dolları ekvivalentində yerli valyutada maliyyə vəsaiti cəlb edib.
Cəlb olunan vəsait regionlarda fəaliyyət göstərən kiçik və orta sahibkarlıq (KOB) subyektlərinin maliyyələşdirilməsinə yönəldiləcək. Maliyyə xətti çərçivəsində xüsusilə qadınların rəhbərlik etdiyi və ya onlara məxsus bizneslərin maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi nəzərdə tutulur. Bu isə qadın sahibkarların biznes fəaliyyətinin inkişafına, yeni iş yerlərinin yaradılmasına və ölkədə inklüziv iqtisadi artımın sürətlənməsinə töhfə verəcək.
Qadınların iqtisadi fəallığının artırılması və maliyyə resurslarına bərabər çıxış imkanlarının təmin edilməsi dayanıqlı inkişafın əsas şərtlərindən biri hesab olunur. Beynəlxalq təcrübə göstərir ki, qadın sahibkarlığının dəstəklənməsi iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə, innovasiyaların təşviqinə və sosial rifahın yüksəlməsinə mühüm təsir göstərir. TuranBank da öz fəaliyyətində bu prinsipləri rəhbər tutaraq gender bərabərliyinin təşviqinə və qadınların iqtisadi imkanlarının genişləndirilməsinə xüsusi önəm verir. Eyni zamanda, cəlb olunan vəsait sahibkarlıq subyektlərinin yerli valyutada uzunmüddətli maliyyə resurslarına çıxışını genişləndirməklə onların valyuta risklərindən qorunmasına və maliyyə dayanıqlığının artırılmasına xidmət edəcək.
Sözügedən saziş beynəlxalq maliyyə institutlarının TuranBankın maliyyə sabitliyinə, korporativ idarəetmə standartlarına və şəffaf fəaliyyətinə olan etimadının növbəti təsdiqidir. Əməkdaşlıq Bankın maliyyə inklüzivliyinin artırılması, qadın sahibkarlığının dəstəklənməsi və dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə töhfə vermək istiqamətində həyata keçirdiyi strategiyanın mühüm tərkib hissəsidir.
TuranBank bundan sonra da beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlığını genişləndirərək qadın sahibkarlığının inkişafına, maliyyə əlçatanlığının artırılmasına və ölkədə inklüziv iqtisadi inkişafın dəstəklənməsinə öz töhfəsini verməyə davam edəcək.
Global Gender-Smart Fund haqqında
Global Gender-Smart Fund inkişaf etməkdə olan ölkələrdə maliyyə institutlarına borc maliyyələşməsi təqdim edən, dünyada genderyönümlü ən böyük investisiya fondudur. GGSF-nin məqsədi maliyyə xidmətlərinə kifayət qədər çıxışı olmayan qadınların, eləcə də qadınların rəhbərlik etdiyi və onlara məxsus bizneslərin genderhəssas və məsuliyyətli maliyyə xidmətlərinə çıxışını genişləndirməkdir.
İnklüziv maliyyə sistemlərinin gücləndirilməsi vasitəsilə GGSF həyat səviyyəsinin yüksəldilməsinə, gender balansının və maliyyə xidmətlərinə çıxışın genişlənməsinə, həmçinin inkişaf etməkdə olan bazarlarda qadınların liderliyinin artmasına töhfə verir.
GGSF Innpact Fund Management tərəfindən idarə olunur və fondun fəaliyyətində dərin bazar təcrübəsinə və güclü təsiryönümlü yanaşmaya malik üç aparıcı özəl portfel meneceri iştirak edir. Bu layihə çərçivəsində TuranBank ilə əlaqələrin qurulması, monitorinqi və idarə olunmasına görə Incofin Investment Management məsuliyyət daşıyır.
Ətraflı məlumat üçün: www.ggs-fund.com
TuranBank ASC haqqında
TuranBank ASC 1992-ci ildə təsis edilmiş və Azərbaycanın ən etibarlı maliyyə institutlarından biri kimi fəaliyyət göstərir. Bank müştərilərinə beynəlxalq standartlara uyğun geniş çeşidli maliyyə xidmətləri təqdim edir. Hazırda ölkə üzrə 22 xidmət nöqtəsi ilə fəaliyyət göstərən TuranBank 34 illik fəaliyyəti ərzində dayanıqlı inkişaf nümayiş etdirərək şəffaflıq, etibarlılıq və sosial məsuliyyət prinsiplərinə sadiqliyi ilə seçilmişdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_b9bb415547a71c4fe4a95d615_o.jpg
ТуранБанк, уделяющий особое внимание вопросам гендерного равенства и расширению доступа женщин к финансовым возможностям, успешно завершил очередное важное международное соглашение о сотрудничестве. В рамках партнерства с бельгийской Incofin Investment Management Банк привлёк финансирование от Global Gender-Smart Fund S.A., SICAV (GGSF) в размере эквивалента 5 млн долларов США в местной валюте сроком на три года.
Привлечённые средства будут направлены на финансирование микро-, малых и средних предприятий (ММСП), в особенности принадлежащих женщинам или возглавляемых женщинами. Данная кредитная линия направлена на улучшение доступа к финансированию для женщин-предпринимателей, поддержку роста их бизнеса, создание новых рабочих мест и содействие инклюзивному экономическому развитию по всему Азербайджану, особенно в регионах.
Продвижение гендерного равенства и обеспечение равного доступа к финансовым ресурсам являются одними из ключевых факторов устойчивого экономического роста. Международный опыт показывает, что поддержка женщин-предпринимателей укрепляет экономическую устойчивость, стимулирует инновации и способствует более широкому социально-экономическому процветанию. В рамках данного партнёрства ТуранБанк подтверждает свою приверженность поддержке экономической активности женщин и снижению барьеров в доступе к финансированию. Кроме того, предоставленное финансирование обеспечит местным предприятиям более широкий доступ к долгосрочному финансированию в местной валюте, что позволит снизить валютные риски и повысить финансовую устойчивость.
Данное соглашение является очередным подтверждением доверия со стороны международных финансовых институтов к финансовой стабильности ТуранБанк, его прозрачности и высоким стандартам корпоративного управления. Партнёрство также поддерживает стратегические цели Банка по расширению финансовой инклюзии, продвижению гендерного равенства и содействию устойчивому экономическому развитию.
ТуранБанк продолжает активно развивать сотрудничество с международными партнёрами и поддерживать компании, возглавляемые женщинами, расширять доступ к финансированию и способствовать инклюзивному экономическому росту в Азербайджане.
О Global Gender-Smart Fund
Global Gender-Smart Fund (GGSF) - крупнейший в мире инвестиционный фонд, ориентированный на гендерное равенство, предоставляющий долговое финансирование финансовым институтам в развивающихся странах. Цель GGSF - расширение доступа к гендерно-ориентированным и ответственным финансовым услугам для женщин, а также предприятий, принадлежащих или возглавляемых женщинами.
Укрепляя инклюзивные финансовые системы, GGSF способствует улучшению уровня жизни, усилению гендерного баланса и расширению охвата финансовых услуг, а также росту лидерства женщин на развивающихся рынках.
GGSF управляется Innpact Fund Management, а в структуре фонда участвуют три ведущих частных портфельных управляющих, обладающих глубоким рыночным опытом и сильной ориентацией на социальное воздействие. В рамках данного проекта Incofin Investment Management отвечает за привлечение, мониторинг и управление отношениями с ТуранБанк.
Дополнительная информация: www.ggs-fund.com
О ТуранБанк
ТуранБанк, основанный в 1992 году, является одним из самых надежных и стабильных финансовых институтов Азербайджана. Банк предоставляет широкий спектр финансовых услуг в соответствии с международными стандартами как для розничных, так и для корпоративных клиентов. Имея сеть из 22 точек обслуживания по всей стране, ТуранБанк демонстрирует устойчивый рост на протяжении 34 лет своей деятельности и продолжает играть важную роль в развитии банковского сектора Азербайджана, опираясь на принципы прозрачности, надежности и социальной ответственности.