17 iyun 2026-cı il tarixində İslam İnkişaf Bankı (İİB) qrupunun illik toplantıları çərçivəsində SOCAR ilə İslam İnkişaf Bankı Qrupunun Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Sənəd Azərbaycanda və ICD-yə üzv digər ölkələrdə dövlət-özəl tərəfdaşlığı  layihələri üzrə maliyyələşdirmə imkanlarının birgə araşdırılmasını nəzərdə tutur.
Anlaşma Memorandumuna əsasən, tərəflər SOCAR-ın və onun birgə müəssisə tərəfdaşları tərəfindən təsis olunan layihə şirkətləri üçün maliyyələşdirmə imkanlarını müəyyənləşdirəcək və qiymətləndirəcəklər. Bu çərçivədə ICD tərəfindən layihələrin xüsusiyyətlərinə uyğun maliyyə həlləri təklif ediləcək.
SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf deyib: “Anlaşma Memorandumu tərəflər arasında enerji layihələri üzrə gələcək əməkdaşlığın inkişafı üçün mühüm imkanlar açır. Sənəd Azərbaycanda və ICD-yə üzv digər ölkələrdə həyata keçirilə biləcək layihələr üzrə birgə işləmək, uyğun maliyyə mexanizmlərini nəzərdən keçirmək və istiqamətləri müəyyənləşdirmək baxımından əhəmiyyət daşıyır”.
ICD-nin icraçı baş direktorunun səlahiyyətlərini müvəqqəti icra edən Xalid Xələfalla bildirib: “SOCAR ilə yeni tərəfdaşlıq ICD-nin üzv ölkələrə özəl kapitalın yönləndirilməsi məqsədi daşıyan strategiyasının həyata keçirilməsi baxımından mühüm addımdır. SOCAR-ın enerji sahəsindəki təcrübəsini ICD-nin şəriət prinsiplərinə uyğun maliyyələşdirmə imkanları ilə birləşdirərək, Azərbaycan və digər ölkələrdə iqtisadi artımı təşviq edəcək dövlət-özəl tərəfdaşlığı layihələrinin inkişafına töhfə veririk. Bu əməkdaşlıq İslam İnkişaf Bankı Qrupunun inkişaf prioritetlərinə tam uyğundur”.

Memorandum of Understanding Signed Between SOCAR and ICD Memorandum of Understanding Signed Between SOCAR and ICD
On 17 June 2026, within the framework of the  Annual Meetings of the Islamic Development Bank (IsDB) Group, a Memorandum of Understanding was signed between SOCAR and the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD).
The document envisages the joint exploration of financing opportunities for public-private partnership (PPP) projects in Azerbaijan and other ICD member countries.
Under the Memorandum of Understanding, the parties will identify and evaluate financing opportunities for project companies established by SOCAR and its joint venture partners. Within this framework, ICD will provide financing solutions tailored to the specific requirements of the projects.
SOCAR President Rovshan Najaf, stated: “The Memorandum of Understanding opens significant opportunities for the development of future cooperation between the parties on energy projects. The document is important in terms of facilitating joint efforts on projects that may be implemented in Azerbaijan and other member countries of ICD, as well as exploring suitable financing mechanisms and identifying potential areas of cooperation”.
The Acting CEO of ICD, Khalid Khalafalla commented: "This partnership with SOCAR marks a significant step in ICD's strategy to mobilize private capital across our member countries. By combining SOCAR's energy expertise with ICD's Shariah-compliant financing, we are advancing PPP projects that will drive economic growth in Azerbaijan and beyond, in line with the IsDB Group's development priorities".