https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_8a82956a8a9369ae83985dc3a_o.jpg
İyunun 17-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində finlandiyalı rəssamlar Elina Juopperi və Henna Ahonun əsərlərindən ibarət “Toxunmuş xatirələr” sərgisi açılıb.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova, Finlandiyanın Cənubi Qafqaz üzrə səfiri xanım Kirsti Narinen və mədəniyyət nazirinin müşaviri Cahangir Səlimxanov çıxış edərək sərginin əhəmiyyətindən, Finlandiya və Azərbaycanın zəngin tekstil ənənələrinin xalqların mədəni yaddaşının formalaşmasındakı mühüm rolundan danışıblar.
Sərgi tekstilə yalnız irs nümunəsi kimi deyil, həm də yaddaşın ötürülməsi və qorunması vasitəsi kimi yanaşır. Burada tekstil biliklərin, qayğının, genderləşdirilmiş əməyin, məişət təcrübələrinin və insanın təbiətlə münasibətlərinin nəsillər arasında daşınan canlı və dinamik infrastrukturu kimi təqdim olunur.
Elina Juopperi şəffaf ipək və ənənəvi raanu (palaz) texnikası ilə işləyərək yox olmaq təhlükəsi altında olan dillərin, landşaftların və gündəlik qayğı hərəkətlərində gizlənən kövrək formaların davamlılığını göstərir. Henna Aho isə toxunma əsaslı heykəltəraşlıq strukturları vasitəsilə təkrar yığım və kollektiv yaradıcılıq anlayışlarını araşdıraraq tekstili gərginlik, ağırlıq və davamlılıq məkanına çevirir.
Rəssamların əsərləri birlikdə yoxa çıxma və davamlılıq, yaxınlıq və struktur arasında hərəkət edir. Burada tekstil sadəcə maddi obyekt deyil, bədənlərin, jestlərin, naxışların və əmək izlərinin zaman boyunca ünsiyyət qurduğu bir interfeys və yaddaş protokolu kimi çıxış edir.
Ekspozisiyada Finlandiyanın Cənubi Qafqaz üzrə səfiri xanım Kirsti Narinenin ailə kolleksiyasından seçilmiş məişət tekstili nümunələri də təqdim olunur.
Sərgi Finlandiyanın Cənubi Qafqaz üzrə səfirliyinin və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə keçirilir.
Sərginin tərəfdaşları isə Frame Contemporary Art Finland, Helsinki Beynəlxalq İncəsənət Proqramı, EMMA – Espoo Müasir İncəsənət Muzeyi, kuratoru Könül Rəfiyevadır.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_8a82956a8a9369ae83985dc3a_o.jpg
17 июня в Азербайджанском национальном музее ковра открылась выставка «Нити воспоминаний», представляющая работы финских художниц Элины Йоппери и Хенны Ахо.
Амина Меликова, директор Азербайджанского национального музея ковра, госпожа Кирсти Наринен, Посол Финляндии на Южном Кавказе, Джахангир Селимханов, советник министра культуры Азербайджанской Республики выступили на мероприятии. Они подчеркнули важность выставки и роль богатых текстильных традиций Финляндии и Азербайджана в формировании культурной памяти народов.
Выставка рассматривает текстиль не только как произведение ремесла, но и как медиум передачи, сохранения и постоянного обновления памяти. Текстиль предстаёт здесь живой инфраструктурой знания, заботы, воплощённого опыта и повседневного труда, связывающей поколения через материальные практики.
Работая с полупрозрачным шёлком, традиционным текстилем «раану» и длительными художественными исследованиями, Элина Йоппери обращается к темам исчезающих языков, ландшафтов и экологической взаимозависимости. Тканые структуры и текстильные ассамбляжи Хенны Ахо исследуют повторение, коллективное творчество и взаимосвязь материала, тела и пространства, превращая текстиль в динамическую архитектуру памяти и опыта.
Вместе художницы создают пространство, в котором преемственность и изменение, традиция и современная практика, структура и хрупкость находятся в постоянном диалоге. Текстиль выступает не как статичный объект, а как интерфейс, через который знания, жесты, узоры и следы труда продолжают передаваться во времени.
В экспозиции также представлены избранные образцы бытового текстиля из семейной коллекции Кирсти Наринен, Посла Финляндии на Южном Кавказе.
Выставка организована Посольством Финляндии по Южному Кавказу и Азербайджанским национальным музеем ковра.