https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_2896364a1ffa010be4c8e0d46_o.jpg
Parisdə Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun (BNF) nəzdində fəaliyyət göstərən Korporativ Tərəfdaşlıq Şurasının təşkilatçılığı ilə nəqliyyat sistemlərinin dayanıqlılığının gücləndirilməsi, enerji təhlükəsizliyi, rəqəmsallaşma və hava yükdaşımalarının inkişaf perspektivlərinə həsr olunan seminarlar keçirilib.
Avtomobil nəqliyyatına dair seminarda Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin BNF-yə ezam olunmuş nümayəndəsi Əliş İsmayılov şəhər nəqliyyat sistemlərinin dayanıqlılığının artırılması istiqamətində Azərbaycanın təcrübəsini bölüşüb. Ölkəmizdə ictimai nəqliyyatın ekoloji cəhətdən daha dayanıqlı modelə keçirilməsi məqsədilə elektrik avtobuslarının alınması və onların yerli istehsalı istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, enerji səmərəliliyinin artırılması məqsədilə yeni yanaşmalar tətbiq olunur.
Aviasiya sahəsinə həsr olunan isə “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) QSC-nin Rəqəmsal Məhsullar Mərkəzinin rəhbəri Sadiq Mehrəliyev “Aviaşirkətlərin rəqəmsal transformasiyası” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda AZAL-da həyata keçirilən rəqəmsal transformasiya proqramı, uçuşların idarə olunması və sərnişin xidmət sistemlərinin modernləşdirilməsi və digər məlumatlar əksini tapıb.
Digər tədbirdə – hava yükdaşımalarına dair sessiyada AZAL-ın Yükdaşıma departamentinin rəhbəri Kamran Ramazanov “Hava limanı seçimi və mövcud infrastrukturun dayanıqlı hava yük əməliyyatlarına təsiri” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Yük operatorlarının hava limanı seçimində əsas meyarlar, o cümlədən bağlantılar, infrastruktur imkanları, gömrük prosedurlarının effektivliyi, rəqəmsal hazırlıq səviyyəsi barədə məlumat verilib.
Azərbaycanın təqdim etdiyi təcrübələr maraqla qarşılanıb və davamlı nəqliyyat sistemlərinin qurulması istiqamətində nümunəvi yanaşma kimi qiymətləndirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_2896364a1ffa010be4c8e0d46_o.jpg
В Париже при организации Корпоративного партнерского совета, действующего при Международном транспортном форуме (МТФ), прошли семинары, посвященные усилению устойчивости транспортных систем, энергетической безопасности, цифровизации и перспективам развития грузовых авиаперевозок.
На семинаре по автомобильному транспорту представитель Министерства цифрового развития и транспорта Алиш Исмаилов, прикомандированный к МТФ, поделился опытом Азербайджана в направлении повышения устойчивости городских транспортных систем. Была предоставлена информация о работе, проводимой по закупке электробусов и их местному производству с целью перехода общественного транспорта в нашей стране на более экологически устойчивую модель. Сообщалось, что для повышения энергоэффективности применяются новые подходы.
На семинаре, посвященном авиационной отрасли, руководитель Центра цифровых продуктов ЗАО «Азербайджанские авиалинии» (AZAL) Садиг Мехралиев выступил с презентацией на тему «Цифровая трансформация авиакомпаний». В презентации была отражена программа цифровой трансформации, реализуемая в AZAL, модернизация систем управления полетами и обслуживания пассажиров, а также другая информация.
На другом мероприятии — на сессии по грузовым авиаперевозкам руководитель грузового департамента AZAL Кямран Рамазанов выступил с презентацией на тему «Выбор аэропорта и влияние существующей инфраструктуры на устойчивость операций по грузовым авиаперевозкам». Была предоставлена информация об основных критериях выбора аэропортов грузовыми операторами, в том числе связанность, возможности инфраструктуры, эффективность таможенных процедур и уровень цифровой готовности.
Представленный Азербайджаном опыт был встречен с интересом и оценен как образцовый подход к построению устойчивых транспортных систем.