Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov Rumıniya Prezidentinin xarici siyasət və milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə müşaviri Marius-Qabriel Lazurka ilə görüşüb.
Görüşdə iki ölkə arasında beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri və tranzit daşımalar, habelə rəqəmsallaşma sahələrində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Nazir müavini Samir Məmmədov Orta Dəhlizin inkişafı və Zəngəzur dəhlizinin yaradılması məqsədilə görülən işlər barədə məlumat verib.
Görüşdə Orta Dəhliz marşrutlarının diversifikasiyasının gündəlikdə duran vacib məsələlərdən biri olduğu qeyd edilib. Bu xüsusda “Qara dəniz – Xəzər dənizi” Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun yaradılmasını və istismarını nəzərdə tutan Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Türkmənistan hökumətləri arasında Saziş layihəsinin önəminə toxunulub.

Заместитель министра цифрового развития и транспорта Самир Мамедов встретился с советником Президента Румынии по вопросам внешней политики и национальной безопасности Мариусом-Габриэлем Лазуркой.
На встрече обсуждалось сотрудничество между двумя странами в области международных транспортных коридоров и транзитных перевозок, а также цифровизации.
Заместитель министра Самир Мамедов предоставил информацию о работе, проводимой с целью развития Среднего коридора и создания Зангезурского коридора.
На встрече отмечалось, что диверсификация маршрутов Среднего коридора является одним из важных вопросов повестки дня. В связи с этим была затронута важность проекта соглашения между правительствами Азербайджана, Грузии, Румынии и Туркменистана, предусматривающего создание и эксплуатацию международного транспортного маршрута «Черное море – Каспийское море».