https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_9bfbf697b14d962a9ac5af8a8_o.jpg
İyunun 26-da Budapeştdə fəaliyyət göstərən Etnoqrafiya Muzeyində “Azərbaycan xalçaları – ənənədən müasir incəsənətə” sərgisi açılacaq.
Sərgi Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycanın Macarıstandakı səfirliyi, Etnoqrafiya Muzeyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, qlobal .ART domen reyestrinin təşkilatçılığı ilə keçirilir.
Ekspozisiyada XVII–XX əsrlərə aid nadir tarixi xalçalar, eləcə də ənənəvi tekstil nümunələri, milli geyimlər, zərgərlik məmulatları, xalça eskizləri və müasir incəsənət əsərləri nümayiş etdiriləcək. Ziyarətçilər Qarabağ, Şirvan, Bakı və digər tarixi bölgələrin incə nəbati və həndəsi ornamentləri, həmçinin yüksək sənətkarlıq xüsusiyyətləri ilə seçilən özünəməxsus xalçaçılıq ənənələri ilə yaxından tanış olacaqlar. Sərgidə Xalq rəssamları Lətif Kərimov və Eldar Mikayılzadənin əsərləri və xalça eskizləri, həmçinin rəssam Çingiz Babayevin müasir bədii axtarışlarını əks etdirən əsəri təqdim olunacaq. Bundan əlavə, multidissiplinar rəssam Mədinənin material, yaddaş və vizual strukturun kəsişməsində formalaşan yaradıcılığına xüsusi yer ayrılacaq.
Sərginin əsas konseptual xətti ənənəvi ornamental dilin müasir bədii ifadə formasına transformasiyasıdır. Burada tarixi xalçalar müasir incəsənət nümunələri və immersiv sərgi dizaynı ilə birlikdə təqdim olunaraq Azərbaycan tekstil ənənələrinin zamanlararası aktuallığını, estetik gücünü və mədəni əhəmiyyətini ön plana çıxarır. Monumental xalçalar, müasir rəngkarlıq əsərləri və rəqəmsal instalyasiyalar keçmişlə bu gün arasında canlı dialoq yaradır.
Azərbaycan xalçaçılıq sənətini əks etdirən nadir eksponatların nümayişi ziyarətçilərdə bu zəngin və mühüm mədəni irsimiz haqqında dolğun və yaddaqalan təəssürat formalaşdıracaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_9bfbf697b14d962a9ac5af8a8_o.jpg
On June 26, the Museum of Ethnography in Budapest will open the Azerbaijani Carpets – From Tradition to Contemporary Art exhibition.
The exhibition is organised by the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary, the Museum of Ethnography, the Azerbaijan National Carpet Museum and the global .ART domain registry.
The exhibition features a remarkable selection of rare historical carpets from the 17th to the 20th centuries, alongside traditional textiles, national costumes, jewellery, carpet sketches and contemporary artworks. Visitors will discover the distinctive carpet traditions of Karabakh, Shirvan, Baku and other regions, renowned for their intricate floral and geometrical motifs and exceptional craftsmanship. The exhibition also includes works and carpet sketches by the celebrated artists Latif Karimov and Eldar Mikayilzada, as well as present-day artistic practices by Chingiz Babayev. A special focus within the exhibition is given to the works by multidisciplinary artist Medina, whose practice operates at the intersection of material, memory and visual structure.
The core concept of the exhibition is the transformation of traditional ornamental language into modern artistic expression. Historical carpets are presented together with modern artworks and immersive exhibition design, highlighting the enduring visual power and cultural significance of Azerbaijani textile traditions. Monumental carpets, contemporary paintings and digital installations together create a dialogue between past and present.
The display of rare exhibits reflecting the art of Azerbaijani carpet weaving – one of the country's most important artistic heritage traditions will provide visitors with a comprehensive and memorable impression of this rich cultural legacy.