https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_9bfbf697b14d962a9ac5af8a8_o.jpg
İyunun 26-da Budapeştdə fəaliyyət göstərən Etnoqrafiya Muzeyində “Azərbaycan xalçaları – ənənədən müasir incəsənətə” sərgisi açılacaq.
Sərgi Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycanın Macarıstandakı səfirliyi, Etnoqrafiya Muzeyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, qlobal .ART domen reyestrinin təşkilatçılığı ilə keçirilir.
Ekspozisiyada XVII–XX əsrlərə aid nadir tarixi xalçalar, eləcə də ənənəvi tekstil nümunələri, milli geyimlər, zərgərlik məmulatları, xalça eskizləri və müasir incəsənət əsərləri nümayiş etdiriləcək. Ziyarətçilər Qarabağ, Şirvan, Bakı və digər tarixi bölgələrin incə nəbati və həndəsi ornamentləri, həmçinin yüksək sənətkarlıq xüsusiyyətləri ilə seçilən özünəməxsus xalçaçılıq ənənələri ilə yaxından tanış olacaqlar. Sərgidə Xalq rəssamları Lətif Kərimov və Eldar Mikayılzadənin əsərləri və xalça eskizləri, həmçinin rəssam Çingiz Babayevin müasir bədii axtarışlarını əks etdirən əsəri təqdim olunacaq. Bundan əlavə, multidissiplinar rəssam Mədinənin material, yaddaş və vizual strukturun kəsişməsində formalaşan yaradıcılığına xüsusi yer ayrılacaq.
Sərginin əsas konseptual xətti ənənəvi ornamental dilin müasir bədii ifadə formasına transformasiyasıdır. Burada tarixi xalçalar müasir incəsənət nümunələri və immersiv sərgi dizaynı ilə birlikdə təqdim olunaraq Azərbaycan tekstil ənənələrinin zamanlararası aktuallığını, estetik gücünü və mədəni əhəmiyyətini ön plana çıxarır. Monumental xalçalar, müasir rəngkarlıq əsərləri və rəqəmsal instalyasiyalar keçmişlə bu gün arasında canlı dialoq yaradır.
Azərbaycan xalçaçılıq sənətini əks etdirən nadir eksponatların nümayişi ziyarətçilərdə bu zəngin və mühüm mədəni irsimiz haqqında dolğun və yaddaqalan təəssürat formalaşdıracaq.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_9bfbf697b14d962a9ac5af8a8_o.jpg
26 июня в Этнографическом музее Будапешта откроется выставка «Азербайджанские ковры — от традиции к современному искусству».
Выставка организована Фондом Гейдара Алиева, Министерством культуры Азербайджанской Республики, Посольством Азербайджанской Республики в Венгрии, Этнографическим музеем Будапешта, Азербайджанским национальным музеем ковра и глобальным доменным реестром .ART.
На выставке представлены выдающиеся образцы редких исторических ковров XVII–XX веков, а также традиционные текстильные изделия, национальные костюмы, ювелирные изделия, эскизы ковров и произведения современного искусства. Посетители познакомятся с уникальными традициями ковроткачества Карабаха, Ширвана, Баку и других регионов, известных своими изысканными растительными и геометрическими орнаментами, а также исключительным мастерством исполнения. В экспозицию также включены произведения и эскизы ковров выдающихся художников – Лятифа Керимова и Эльдара Микаилзаде, а также художественные изыскания современного художника Чингиза Бабаева. Особое место в выставке занимают работы мультидисциплинарной художницы Медины, творчество которой соединяет воедино материал, память и визуальную структуру.
Основой концепцией выставки является трансформация традиционного орнаментального языка в современное художественное выражение. Исторические ковры представлены вместе с современными произведениями искусства и иммерсивным дизайном выставки, подчеркивающими непреходящую визуальную силу и культурную значимость азербайджанских текстильных традиций. Монументальные ковры, современные живописные произведения и цифровые инсталляции создают диалог между прошлым и настоящим.
Демонстрация редких экспонатов, отражающих искусство азербайджанского ковроткачества — одного из важнейших видов художественного наследия Азербайджана, позволит посетителям получить полное представление об этом богатом культурном наследии.