EMTA və EPDK arasında rəqəmsallaşma və elektrik şəbəkəsi qaydaları üzrə təcrübə mübadiləsi aparılıb
EMTA və EPDK arasında rəqəmsallaşma və elektrik şəbəkəsi qaydaları üzrə təcrübə mübadiləsi aparılıb EMTA və EPDK arasında rəqəmsallaşma və elektrik şəbəkəsi qaydaları üzrə təcrübə mübadiləsi aparılıb
Azərbaycan-Türkiyə IV Enerji Forumunun “Tənzimləmə” İşçi qrupunun 2025-2026-cı illər üzrə Forumlararası Fəaliyyət Planı çərçivəsində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Türkiyənin Enerji Bazarını Tənzimləmə Qurumunun (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu – EPDK) mütəxəssisləri arasında yekun görüş baş tutub.
Onlayn formatda keçirilmiş görüşün başlanğıcında İşçi qrupun EMTA və EPDK-dan olan həmsədrləri Elmar Güləliyev və Mustafa Yavuzdemir müvafiq dövr ərzində qarşılıqlı məlumat və təcrübə mübadiləsinin aparıldığını bildiriblər. Keçirilən tədbirlərin hər iki qurum arasında əməkdaşlığa töhfə verdiyini qeyd ediblər.
Sonra EMTA-nın Enerji tənzimləmə və monitorinq departamentinin Enerji monitorinqi sektorunun böyük mütəxəssisi Vüqar Həşimov “Enerji sektorunda rəqəmsallaşma” və EMTA-nın Dövlət proqramları və strateji inkişaf şöbəsinin baş mütəxəssisi Sənan Abbasov “Elektrik şəbəkəsinə dair Qaydalar: EMTA-nın rolu” mövzusunda təqdimatlarla çıxış ediblər.

Состоялась заключительная встреча между экспертами Агентства по регулированию энергетических вопросов Азербайджана (AERA) и Управления по регулированию энергетического рынка Турции (EPDK) в рамках Межфорумного плана действий на 2025–2026 годы Рабочей группы “Регулирование” IV Азербайджано-турецкого энергетического форума.
Открывая онлайн-встречу, сопредседатели Рабочей группы, представляющие AERA и EPDK, Эльмар Гюльалиев и Мустафа Явуздемир, особо отметили взаимный обмен информацией и опытом, состоявшийся за прошедший период. Они подчеркнули, что эта совместная деятельность внесла значительный вклад в продолжающееся сотрудничество между AERA и EPDK.
Затем старший специалист сектора энергетического мониторинга Департамента регулирования и мониторинга энергетики AERA Вюгар Гашимов выступил с презентацией на тему “Цифровизация в энергетическом секторе”. В свою очередь, ведущий специалист Отдела государственных программ и стратегического развития AERA Санан Аббасов представил доклад на тему “Правила функционирования электросетей: роль AERA”.