https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_ac62d44d6d92324778f4789a3_o.jpg
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) və BMT-nin İqtisadi və Sosial Məsələlər Departamentinin əməkdaşlığı çərçivəsində 29 – 30 iyun 2026-cı il tarixlərində “Rəqəmsal hökumətin inkişafı” mövzusunda vörkşop keçirilib. İki gün davam edən vörkşopda dövlət qurumlarının nümayəndələri, özəl sektor və beynəlxalq təşkilatların rəqəmsal idarəetmə üzrə ekspertləri bir araya gəlib. Azərbaycanın rəqəmsal inkişafı, bu sahədə görülən işlər və gələcək inkişaf prioritetləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Belə ki, vörkşop ərzində rəqəmsal hökumət sahəsində əldə edilən nailiyyətlər və strateji prioritetlər nəzərdən keçirilib. Dövlət qurumlarının nümayəndələri rəqəmsal transformasiya sahəsində əldə olunmuş əsas nəticələr və mövcud çağırışlar haqqında təqdimatlar edərək rəqəmsal xidmətlərin yetkinlik səviyyəsi və təşkilati potensialla bağlı praktik müzakirələr aparıblar. Müzakirələr zamanı Azərbaycanın süni intellekt əsaslı rəqəmsal hökumət mərhələsinə hazırlıq məsələsinə xüsusi diqqət yetirilib.
Vörkşopda həm yerli, həm də beynəlxalq ekspertlər rəqəmsal hökumətin inkişafı, qurumlararası koordinasiya, nəticələrin ölçülməsi və qiymətləndirilməsinə əsaslanan siyasət quruculuğu, vətəndaşyönümlü rəqəmsal xidmətlərin transformasiyası və yeni texnoloji tendensiyalar üzrə yanaşmalar və qabaqcıl təcrübəni iştirakçılarla bölüşüblər.
İRİA-nın İdarə Heyəti sədrinin müavini Şahin Əliyev vörkşopun Azərbaycan üçün əhəmiyyətini vurğulayıb: “Azərbaycanın rəqəmsal hökumət sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər, süni intellektə hazırlıq, kibertəhlükəsizlik, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri və inklüziv rəqəmsal transformasiya ilə bağlı iki gün ərzində olduqca məhsuldar müzakirələr apardıq. Hesab edirəm ki, bu vörkşop Azərbaycanda qurumlararası koordinasiyanın gücləndirilməsinə və milli prioritetlərin həyata keçirilməsinə mühüm töhfə verəcəkdir”.
BMT-nin İqtisadi və Sosial Məsələlər Departamentinin Dövlət İnstitutları və Rəqəmsal Hökumət Bölməsinin rəqəmsal hökumət üzrə rəhbəri Vinçenzo Akvaro vökşopun Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf yolunda mühüm dəyər formalaşdırdığını bildirib: “Bu vörkşopda biz Azərbaycanın müasir, təhlükəsiz və vətəndaşmərkəzli rəqəmsal hökumət quruculuğuna məqsədyönlü yanaşmasının şahidi olduq. Dövlət qurumları, özəl sektor, akademik və beynəlxalq tərəfdaşlar bir araya gələrək Azərbaycanda əldə olunmuş nəticələr və milli rəqəmsal prioritetlərin reallaşdırılmasına dair əhəmiyyətli fikir mübadiləsi apardılar”.
Qeyd edək ki, “Rəqəmsal hökumətin inkişafı” vörkşopunun keçirilməsində əsas məqsəd rəqəmsal transformasiya sahəsində əldə olunmuş nəticələr və gələcək prioritetlərin müzakirə və təhlil edilməsidir.

Government institutions and international experts discuss Azerbaijan’s digital development during the workshop Government institutions and international experts discuss Azerbaijan’s digital development during the workshop
The Digital Government Advancement Workshop was held on 29–30 June 2026 through the cooperation between the Innovation and Digital Development Agency of Azerbaijan (IDDA) and the United Nations Department of Economic and Social Affairs (UN DESA). The two-day workshop brought together government institutions, international organizations, and digital governance experts to discuss Azerbaijan’s progress and future priorities in digital government.
Workshop participants reviewed Azerbaijan’s digital government achievements and strategic priorities. Representatives of the public institutions presented key achievements as well as challenges in digital transformation, engaged in practical discussions on digital service maturity, and institutional strengths. Particular attention was given to the preparation of Azerbaijan for the next stage of AI-enabled and agentic digital government.
During the workshop, both local and international experts shared their perspectives and best practices on digital government advancement, institutional coordination, evidence-based policymaking, the transformation of citizen-centered digital services, and emerging technology trends.
Shahin Aliyev, Deputy Chairman of the Innovation and Digital Development Agency, stated:
“We’ve had two days of extremely productive discussions of Azerbaijan’s digital government advancements, AI readiness, cybersecurity, SDGs and inclusive digital transformation. I believe that this workshop will significantly contribute to strengthening institutional coordination and national implementation priorities of Azerbaijan.”
Vincenzo Aquaro, Chief of Digital Government Branch in the Division for Public Institutions and Digital Government at UN DESA, emphasized the value of the initiative, noting:
“This workshop demonstrated Azerbaijan’s purposeful approach to building a modern, secure, and citizen-centred digital government. By bringing together government institutions, the private sector, academia, and international partners, it provided an important platform for exchanging views on Azerbaijan’s achievements and the implementation of the country’s national digital priorities.”
The purpose of the "Digital Government Advancement" Workshop was to discuss and analyze the achievements made in digital transformation and identify future priorities.