https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_5cfb0905f98539510d56a02c3_o.jpg
Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (BSTDB) və Unibank ixrac və idxal əməliyyatlarının dəstəklənməsi, eləcə də Azərbaycan bizneslərinin, xüsusilə kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin (KOB) maliyyələşməyə çıxışının artırılması məqsədilə ticarət maliyyələşdirmə xətti üzrə 7 milyon ABŞ dolları məbləğində saziş imzalayıblar.
Yeni maliyyə xətti beynəlxalq ticarətin dəstəklənməsinə və Azərbaycan bizneslərinin, xüsusilə də kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə resurslarına çıxışının genişləndirilməsinə xidmət edəcək.
Maliyyə xətti uyğun ticarət əməliyyatları üçün qısamüddətli maliyyələşdirmə təmin edəcək, şirkətlərin ticarət fəaliyyətinin davamlılığını dəstəkləyəcək və onların regional və beynəlxalq bazarlarla əlaqələrini gücləndirəcək.
BSTDB-nin Prezidenti, Dr. Serhat Köksal bildirib: “Ticarətin asanlaşdırılması və özəl sektorun dəstəklənməsi BSTDB-nin əsas fəaliyyət istiqamətlərindəndir. Unibank ilə əməkdaşlığa başlayaraq, Azərbaycandakı aktiv maliyyə vasitəçiləri şəbəkəmizi genişləndirməkdən məmnunuq. Bu maliyyə xətti vasitəsilə Bank Azərbaycan bizneslərinə, o cümlədən KOB-lara, kommersiya fəaliyyətlərini genişləndirməkdə və regional və beynəlxalq bazarlarla əlaqələrini gücləndirməkdə dəstək göstərəcək.”
“Unibank”ın İdarə Heyəti sədrinin vəzifəsini müvəqqəti icra edən Heybət Qədirov bildirib: “ BSTDB ilə tərəfdaşlığımızın bərpasından və yeni ticarət maliyyələşdirmə xətti vasitəsilə bu əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsindən məmnunuq. Ticarət maliyyələşdirməsinə çıxışın genişləndirilməsi Azərbaycan bizneslərinin, xüsusilə də kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin inkişafı və rəqabət qabiliyyətinin artırılması üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bu maliyyə xətti müştərilərimizə əlavə maliyyələşdirmə imkanları təqdim etməyə, beynəlxalq ticarət fəaliyyətlərini genişləndirməyə və ölkənin özəl sektorunun dayanıqlı inkişafına töhfə verməyə imkan yaradacaq.”
Bakıda keçirilən BSTDB Biznes Forumu çərçivəsində imzalanan saziş BSTDB ilə Unibank arasında əsası 2005-ci ildə qoyulan əməkdaşlığın davamıdır. Əvvəlki maliyyələşdirmə proqramları çərçivəsində BSTDB yerli KOB-lara verilən təxminən 150 subkrediti dəstəkləyib və ümumi məbləği 24,7 milyon ABŞ dolları olan 31 ticarət əməliyyatını maliyyələşdirib.
BSTDB haqqında
Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (BSTDB) Albaniya, Azərbaycan, Bolqarıstan, Gürcüstan, Ermənistan, Yunanıstan, Moldova, Rumıniya, Rusiya, Türkiyə və Ukrayna tərəfindən təsis edilmiş beynəlxalq maliyyə institutudur. Bankın baş qərargahı Yunanıstanın Saloniki şəhərində yerləşir. BSTDB üzv ölkələrdə dövlət və özəl sektor layihələrinin, eləcə də ticarət əməliyyatlarının maliyyələşdirilməsi üçün kreditlər, kredit xətləri, kapital yatırımları və zəmanətlər təqdim etməklə iqtisadi inkişafı və regional əməkdaşlığı dəstəkləyir.
Bankın nizamnamə kapitalı 3,45 milyard avro təşkil edir. BSTDB haqqında ətraflı məlumat üçün: www.bstdb.org
Unibank Azərbaycanın aparıcı özəl banklarından olmaqla, ölkənin sistem əhəmiyyətli maliyyə institutlarından biridir. 1992-ci ildə fəaliyyətə başlayan bank pərakəndə, korporativ və investisiya bankçılığı sahələrində geniş xidmətlər təqdim edir. Unibank Azərbaycanda rəqəmsal innovasiyaların öncüllərindən biri olub və 2021-ci ildə ölkənin ilk tam mobil bank əlavəsi olan Leobank-ı istifadəyə verib.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_5cfb0905f98539510d56a02c3_o.jpg
Финансирование будет способствовать развитию международной торговли и расширению доступа азербайджанского бизнеса к финансовым ресурсам, с особым акцентом на малые и средние предприятия.
Черноморский банк торговли и развития (BSTDB) и Unibank подписали соглашение о предоставлении торгового финансирования на сумму 7 млн долларов США для поддержки экспортно-импортных операций и улучшения доступа азербайджанского бизнеса к финансированию, в частности малых и средних предприятий (МСП).
Данная линия позволит предоставлять краткосрочное финансирование по соответствующим торговым операциям, помогая компаниям поддерживать коммерческие потоки и укреплять связи с региональными и международными рынками.
«Содействие торговле и поддержка частного сектора являются ключевыми направлениями мандата BSTDB. Мы рады расширить сеть наших активных финансовых посредников в Азербайджане, объединив усилия с Unibank. Благодаря данной линии Банк поможет азербайджанским компаниям, включая МСП, расширить свою коммерческую деятельность и укрепить связи с региональными и международными рынками», — отметил доктор Серхат Кёксал, президент BSTDB.
Гейбат Гадиров, исполняющий обязанности председателя Правления Unibank:
«Мы рады возобновить наше партнёрство с BSTDB и ещё больше укрепить сотрудничество посредством новой линии торгового финансирования. Расширение доступа к торговому финансированию имеет важное значение для поддержки роста и конкурентоспособности азербайджанского бизнеса, особенно МСП. Данная линия позволит нам предоставить клиентам дополнительные возможности финансирования, содействовать международной торговой деятельности и внести вклад в устойчивое развитие частного сектора страны».
Соглашение, подписанное в Баку в рамках Бизнес-форума BSTDB, продолжает сотрудничество между BSTDB и Unibank, начавшееся в 2005 году. Предыдущие кредитные линии BSTDB способствовали предоставлению почти 150 субкредитов местным МСП и финансированию 31 торговой операции на общую сумму 24,7 млн долларов США.
О BSTDB
Черноморский банк торговли и развития (BSTDB) — международный финансовый институт, учреждённый Албанией, Азербайджаном, Арменией, Болгарией, Грузией, Грецией, Молдовой, Румынией, Россией, Турцией и Украиной. Штаб-квартира BSTDB находится в Салониках, Греция.
BSTDB поддерживает экономическое развитие и региональное сотрудничество, предоставляя займы, кредитные линии, долевое финансирование и гарантии для проектов и торгового финансирования в государственном и частном секторах стран-участниц. Уставный капитал Банка составляет 3,45 млрд евро.
Дополнительная информация о BSTDB: www.bstdb.org
Unibank — один из ведущих частных коммерческих банков Азербайджана. Основанный в 1992 году, с головным офисом в Баку, Unibank предоставляет широкий спектр услуг в сфере розничного, корпоративного и инвестиционного банкинга.
Банк является одним из лидеров цифровых инноваций в Азербайджане и в 2021 году запустил Leobank — первый в стране полностью мобильный банк.