https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_5cfb0905f98539510d56a02c3_o.jpg
Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (BSTDB) və Unibank ixrac və idxal əməliyyatlarının dəstəklənməsi, eləcə də Azərbaycan bizneslərinin, xüsusilə kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin (KOB) maliyyələşməyə çıxışının artırılması məqsədilə ticarət maliyyələşdirmə xətti üzrə 7 milyon ABŞ dolları məbləğində saziş imzalayıblar.
Yeni maliyyə xətti beynəlxalq ticarətin dəstəklənməsinə və Azərbaycan bizneslərinin, xüsusilə də kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə resurslarına çıxışının genişləndirilməsinə xidmət edəcək.
Maliyyə xətti uyğun ticarət əməliyyatları üçün qısamüddətli maliyyələşdirmə təmin edəcək, şirkətlərin ticarət fəaliyyətinin davamlılığını dəstəkləyəcək və onların regional və beynəlxalq bazarlarla əlaqələrini gücləndirəcək.
BSTDB-nin Prezidenti, Dr. Serhat Köksal bildirib: “Ticarətin asanlaşdırılması və özəl sektorun dəstəklənməsi BSTDB-nin əsas fəaliyyət istiqamətlərindəndir. Unibank ilə əməkdaşlığa başlayaraq, Azərbaycandakı aktiv maliyyə vasitəçiləri şəbəkəmizi genişləndirməkdən məmnunuq. Bu maliyyə xətti vasitəsilə Bank Azərbaycan bizneslərinə, o cümlədən KOB-lara, kommersiya fəaliyyətlərini genişləndirməkdə və regional və beynəlxalq bazarlarla əlaqələrini gücləndirməkdə dəstək göstərəcək.”
“Unibank”ın İdarə Heyəti sədrinin vəzifəsini müvəqqəti icra edən Heybət Qədirov bildirib: “ BSTDB ilə tərəfdaşlığımızın bərpasından və yeni ticarət maliyyələşdirmə xətti vasitəsilə bu əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsindən məmnunuq. Ticarət maliyyələşdirməsinə çıxışın genişləndirilməsi Azərbaycan bizneslərinin, xüsusilə də kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin inkişafı və rəqabət qabiliyyətinin artırılması üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bu maliyyə xətti müştərilərimizə əlavə maliyyələşdirmə imkanları təqdim etməyə, beynəlxalq ticarət fəaliyyətlərini genişləndirməyə və ölkənin özəl sektorunun dayanıqlı inkişafına töhfə verməyə imkan yaradacaq.”
Bakıda keçirilən BSTDB Biznes Forumu çərçivəsində imzalanan saziş BSTDB ilə Unibank arasında əsası 2005-ci ildə qoyulan əməkdaşlığın davamıdır. Əvvəlki maliyyələşdirmə proqramları çərçivəsində BSTDB yerli KOB-lara verilən təxminən 150 subkrediti dəstəkləyib və ümumi məbləği 24,7 milyon ABŞ dolları olan 31 ticarət əməliyyatını maliyyələşdirib.
BSTDB haqqında
Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (BSTDB) Albaniya, Azərbaycan, Bolqarıstan, Gürcüstan, Ermənistan, Yunanıstan, Moldova, Rumıniya, Rusiya, Türkiyə və Ukrayna tərəfindən təsis edilmiş beynəlxalq maliyyə institutudur. Bankın baş qərargahı Yunanıstanın Saloniki şəhərində yerləşir. BSTDB üzv ölkələrdə dövlət və özəl sektor layihələrinin, eləcə də ticarət əməliyyatlarının maliyyələşdirilməsi üçün kreditlər, kredit xətləri, kapital yatırımları və zəmanətlər təqdim etməklə iqtisadi inkişafı və regional əməkdaşlığı dəstəkləyir.
Bankın nizamnamə kapitalı 3,45 milyard avro təşkil edir. BSTDB haqqında ətraflı məlumat üçün: www.bstdb.org
Unibank Azərbaycanın aparıcı özəl banklarından olmaqla, ölkənin sistem əhəmiyyətli maliyyə institutlarından biridir. 1992-ci ildə fəaliyyətə başlayan bank pərakəndə, korporativ və investisiya bankçılığı sahələrində geniş xidmətlər təqdim edir. Unibank Azərbaycanda rəqəmsal innovasiyaların öncüllərindən biri olub və 2021-ci ildə ölkənin ilk tam mobil bank əlavəsi olan Leobank-ı istifadəyə verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_5cfb0905f98539510d56a02c3_o.jpg
The facility will support international trade and enhance access to finance for Azerbaijani businesses, with a particular focus on small and medium-sized enterprises
The Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) and Unibank have signed a USD 7 million trade finance facility to support export and import transactions and improve access to finance for Azerbaijani businesses, particularly small and medium-sized enterprises (SMEs).
The facility will provide short-term financing for eligible trade transactions, helping companies maintain commercial flows and strengthen their links with regional and international markets.
“Facilitating trade and supporting the private sector are central to BSTDB’s mandate. We are pleased to expand the network of our active financial intermediaries in Azerbaijan by joining forces with Unibank. Through this facility, the Bank will help Azerbaijani businesses, including SMEs, expand their commercial activities and strengthen their links with regional and international markets,” said Dr. Serhat Köksal, President of BSTDB.
Heybat Gadirov, Acting Chairman of the Management Board, Unibank: “We are pleased to renew our partnership with BSTDB and further strengthen our cooperation through this new trade finance facility. Expanding access to trade finance is essential for supporting the growth and competitiveness of Azerbaijani businesses, particularly SMEs. This facility will enable us to provide our clients with additional financing opportunities, facilitate international trade activities, and contribute to the sustainable development of the country’s private sector.”
The agreement, signed in Baku during the BSTDB Business Forum, builds on a relationship between BSTDB and Unibank that dates back to 2005. Previous BSTDB facilities supported nearly 150 sub-loans to local SMEs and financed 31 trade transactions totaling USD 24.7 million.
About BSTDB
The Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) is an international financial institution established by Albania, Azerbaijan, Armenia, Bulgaria, Georgia, Greece, Moldova, Romania, Russia, Türkiye, and Ukraine. The BSTDB headquarters are in Thessaloniki, Greece. BSTDB supports economic development and regional cooperation by providing loans, credit lines, equity and guarantees for projects and trade financing in the public and private sectors in its member countries. The authorized capital of the Bank is EUR 3.45 billion.
For information on BSTDB, visit www.bstdb.org
Unibank is one of Azerbaijan’s leading private commercial banks. Founded in 1992 and headquartered in Baku, Unibank provides a broad range of retail, corporate and investment banking services. The Bank has been at the forefront of digital innovation in Azerbaijan and launched Leobank, the country’s first mobile-only bank, in 2021.