BDU alimlərinin həmmüəllifliyi ilə “Birinci Türkoloji Qurultay və türk xalqlarının dil birliyi” monoqrafiyası nəşr olunub
BDU alimlərinin həmmüəllifliyi ilə “Birinci Türkoloji Qurultay və türk xalqlarının dil birliyi” monoqrafiyası nəşr olunub BDU alimlərinin həmmüəllifliyi ilə “Birinci Türkoloji Qurultay və türk xalqlarının dil birliyi” monoqrafiyası nəşr olunub
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsinin dekanı, Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Elçin Məmmədov, Azərbaycan dilçiliyi kafedrasının müəllimləri, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları Ramil Bayramov və Pərvin Eyvazovun həmmüəllifliyi ilə “Birinci Türkoloji Qurultay və türk xalqlarının dil birliyi” adlı monoqrafiya nəşr olunub.
Monoqrafiya 1926-cı ildə Bakıda keçirilmiş Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə və Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordenli akademik Tofiq Hacıyevin anadan olmasının 90 illik yubileyinə ithaf edilib.
Üç fəsildən ibarət əsərdə Birinci Türkoloji Qurultayın türk xalqlarının milli-mənəvi oyanışında, elmi-mədəni inkişafında və ideoloji düşüncəsinin formalaşmasında oynadığı tarixi rol geniş şəkildə araşdırılır. Kitabda əlifba islahatı yeni əlifbaya keçidin nəzəri və konseptual əsasları kontekstində təhlil olunur, bu prosesin türk xalqlarının modernləşməsinə təsiri göstərilir. Eyni zamanda ədəbi dil məsələsi lokal dil mühitindən ümumtürk kommunikasiya məkanına keçid ideyası əsasında araşdırılır. Müəlliflər qurultayın qəbul etdiyi qərarların türk xalqları arasında dil birliyinin və mədəni yaxınlaşmanın möhkəmlənməsindəki rolunu elmi faktlarla əsaslandırırlar.
Monoqrafiyanın əsas üstünlüklərindən biri Birinci Türkoloji Qurultayın yalnız tarixi hadisə kimi deyil, həm də türk xalqları arasında dil birliyi ideyasının konseptual əsaslarının formalaşdığı mühüm intellektual platforma kimi tədqiq edilməsidir. Əsərdə müxtəlif arxiv materiallarından, qurultayın stenoqramlarından, dövri mətbuat nümunələrindən və müasir elmi araşdırmalardan geniş istifadə olunub, mövcud faktlar yeni metodoloji yanaşmalar əsasında təhlil edilib. Bu yanaşma mövzunun obyektiv və sistemli şəkildə öyrənilməsinə imkan yaradıb.
Kitabın elmi redaktoru və “Ön söz”ün müəllifi BDU-nun Türkologiya kafedrasının müdiri, professor Məhərrəm Məmmədovdur. Rəyçilər BDU-nun Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, professor Mətanət Abdullayeva, Türkiyənin Fırat Universitetinin Müasir türk dilləri və ədəbiyyatları kafedrasının professoru Süleyman Kaan Yalçın, AMEA-nın İ.Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, dosent Vəfa Abdullayeva-Nəbiyeva, redaktoru isə BDU-nun Ümumi dilçilik kafedrasının müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Anar Fərəcovdur.
Monoqrafiya türkoloji dilçilik sahəsində çalışan alimlər, professor-müəllim heyəti, gənc tədqiqatçılar, tələbələr və bu istiqamətdə maraq göstərən geniş oxucu auditoriyası üçün dəyərli elmi mənbədir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_49cc59af6ca6675a896705648_o.jpg
A monograph entitled "The First Turkological Congress and the Linguistic Unity of Turkic Peoples" has been published, co-authored by Elchin Mammadov, Dean of the Faculty of Philology and Associate Professor of the Department of Methodology of Teaching Azerbaijani Language and Literature at Baku State University (BSU), together with Ramil Bayramov and Parvin Eyvazov, lecturers at the Department of Azerbaijani Linguistics and PhD holders in Philology.
The monograph is dedicated to the 100th anniversary of the First Turkological Congress, held in Baku in 1926, and the 90th anniversary of the birth of the distinguished scholar, recipient of the Shohrat Order, Academician Tofig Hajiyev.
The three-chapter study comprehensively examines the historical role of the First Turkological Congress in the national and spiritual awakening of the Turkic peoples, the advancement of science and culture, and the development of their intellectual thought. It analyzes the alphabet reform within the theoretical and conceptual framework of the transition to a new alphabet, highlighting its contribution to the modernization of the Turkic world. The book also explores the issue of the literary language from the perspective of creating a common Turkic communication space. Drawing on extensive scholarly evidence, the authors demonstrate the significance of the Congress's resolutions in strengthening the linguistic unity and cultural rapprochement of Turkic peoples.
One of the monograph's major contributions is its examination of the First Turkological Congress not only as a historical event but also as a key intellectual platform where the conceptual foundations of the idea of linguistic unity among Turkic peoples were formed. The study makes extensive use of archival documents, the Congress proceedings, periodical publications, and contemporary academic research, all analyzed through modern methodological approaches.
The monograph serves as a valuable academic resource for scholars, faculty members, young researchers, students, and all readers interested in the field of Turkic linguistics.