BDU alimlərinin həmmüəllifliyi ilə “Birinci Türkoloji Qurultay və türk xalqlarının dil birliyi” monoqrafiyası nəşr olunub
BDU alimlərinin həmmüəllifliyi ilə “Birinci Türkoloji Qurultay və türk xalqlarının dil birliyi” monoqrafiyası nəşr olunub BDU alimlərinin həmmüəllifliyi ilə “Birinci Türkoloji Qurultay və türk xalqlarının dil birliyi” monoqrafiyası nəşr olunub
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsinin dekanı, Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Elçin Məmmədov, Azərbaycan dilçiliyi kafedrasının müəllimləri, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları Ramil Bayramov və Pərvin Eyvazovun həmmüəllifliyi ilə “Birinci Türkoloji Qurultay və türk xalqlarının dil birliyi” adlı monoqrafiya nəşr olunub.
Monoqrafiya 1926-cı ildə Bakıda keçirilmiş Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə və Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordenli akademik Tofiq Hacıyevin anadan olmasının 90 illik yubileyinə ithaf edilib.
Üç fəsildən ibarət əsərdə Birinci Türkoloji Qurultayın türk xalqlarının milli-mənəvi oyanışında, elmi-mədəni inkişafında və ideoloji düşüncəsinin formalaşmasında oynadığı tarixi rol geniş şəkildə araşdırılır. Kitabda əlifba islahatı yeni əlifbaya keçidin nəzəri və konseptual əsasları kontekstində təhlil olunur, bu prosesin türk xalqlarının modernləşməsinə təsiri göstərilir. Eyni zamanda ədəbi dil məsələsi lokal dil mühitindən ümumtürk kommunikasiya məkanına keçid ideyası əsasında araşdırılır. Müəlliflər qurultayın qəbul etdiyi qərarların türk xalqları arasında dil birliyinin və mədəni yaxınlaşmanın möhkəmlənməsindəki rolunu elmi faktlarla əsaslandırırlar.
Monoqrafiyanın əsas üstünlüklərindən biri Birinci Türkoloji Qurultayın yalnız tarixi hadisə kimi deyil, həm də türk xalqları arasında dil birliyi ideyasının konseptual əsaslarının formalaşdığı mühüm intellektual platforma kimi tədqiq edilməsidir. Əsərdə müxtəlif arxiv materiallarından, qurultayın stenoqramlarından, dövri mətbuat nümunələrindən və müasir elmi araşdırmalardan geniş istifadə olunub, mövcud faktlar yeni metodoloji yanaşmalar əsasında təhlil edilib. Bu yanaşma mövzunun obyektiv və sistemli şəkildə öyrənilməsinə imkan yaradıb.
Kitabın elmi redaktoru və “Ön söz”ün müəllifi BDU-nun Türkologiya kafedrasının müdiri, professor Məhərrəm Məmmədovdur. Rəyçilər BDU-nun Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, professor Mətanət Abdullayeva, Türkiyənin Fırat Universitetinin Müasir türk dilləri və ədəbiyyatları kafedrasının professoru Süleyman Kaan Yalçın, AMEA-nın İ.Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, dosent Vəfa Abdullayeva-Nəbiyeva, redaktoru isə BDU-nun Ümumi dilçilik kafedrasının müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Anar Fərəcovdur.
Monoqrafiya türkoloji dilçilik sahəsində çalışan alimlər, professor-müəllim heyəti, gənc tədqiqatçılar, tələbələr və bu istiqamətdə maraq göstərən geniş oxucu auditoriyası üçün dəyərli elmi mənbədir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_49cc59af6ca6675a896705648_o.jpg
Опубликована монография «Первый тюркологический съезд и языковое единство тюркских народов», подготовленная в соавторстве декана филологического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), доцента кафедры методики преподавания азербайджанского языка и литературы Эльчина Мамедова, а также преподавателей кафедры азербайджанского языкознания, докторов философии по филологии Рамиля Байрамова и Парвина Эйвазова.
Монография посвящена 100-летию Первого тюркологического съезда, состоявшегося в Баку в 1926 году, и 90-летию со дня рождения заслуженного деятеля науки, кавалера ордена «Шохрат», академика Тофига Гаджиева.
В трех главах исследования подробно рассматривается историческая роль Первого тюркологического съезда в национально-духовном пробуждении тюркских народов, развитии науки и культуры, а также формировании их общественно-политической мысли. В книге анализируются реформа алфавита и ее теоретические основы, влияние перехода на новый алфавит на модернизацию тюркских народов, а также вопросы литературного языка в контексте формирования общетюркского коммуникативного пространства. Авторы на основе научных фактов обосновывают значение решений съезда для укрепления языкового единства и культурного сближения тюркских народов.
Одним из главных достоинств монографии является рассмотрение Первого тюркологического съезда не только как исторического события, но и как важнейшей интеллектуальной платформы, на которой были сформированы концептуальные основы идеи языкового единства тюркских народов. В работе широко использованы архивные материалы, стенографические отчеты съезда, публикации периодической печати и современные научные исследования, проанализированные с применением новых методологических подходов.
Научным редактором и автором предисловия является заведующий кафедрой тюркологии БГУ, профессор Магеррам Мамедов. Рецензентами выступили заведующая кафедрой методики преподавания азербайджанского языка и литературы БГУ, профессор Матанат Абдуллаева, профессор кафедры современных тюркских языков и литератур Университета Фырат (Турция) Сулейман Каан Ялчын и заведующая отделом международных связей Института языкознания имени И. Насими НАНА, доцент Вефа Абдуллаева-Набиева. Редактором издания является преподаватель кафедры общего языкознания БГУ, доктор философии по филологии Анар Фараджов.
Монография представляет собой ценный научный источник для ученых, преподавателей, молодых исследователей, студентов и всех, кто интересуется проблемами тюркологического языкознания.