https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_0c6951721271ac4c29d46a3b6_o.jpg
Azərbaycanın CineMastercard kinoteatrlar şəbəkəsi Avropanın ən nüfuzlu kino sənayesi tədbirlərindən biri olan və hər il İspaniyanın Barselona şəhərində keçirilən CineEurope beynəlxalq sərgisində iştirak edib. Bu il sərgi 35 illik yubileyini qeyd edərək dünya kino sənayesinin aparıcı nümayəndələrini bir araya gətirib.
Sərgidə Azərbaycanı CineMastercard (CinemaPlus LLC) kinoteatrlar şəbəkəsinin rəhbəri Zaur Darabzadə təmsil edib. Tədbir çərçivəsində Universal Pictures, Sony Pictures, The Walt Disney Company, Paramount Pictures və Warner Bros. kimi dünyanın aparıcı kinostudiyaları ilə qarşıdakı mövsümlərdə nümayiş olunacaq filmlərin prokatına dair müqavilələr imzalanıb.
Sərgidə dünyanın aparıcı Hollivud və Avropa kinostudiyaları, eləcə də kinoteatrlar üçün nəzərdə tutulmuş ən son texnologiyalar və innovativ həllər təqdim olunub. The Film Expo Group tərəfindən təşkil edilən CineEurope, dünyanın 70-dən çox ölkəsini təmsil edən Beynəlxalq Kinoteatrlar İttifaqının (UNIC) rəsmi tədbiridir.
Bununla yanaşı, kino texnologiyaları sahəsində fəaliyyət göstərən aparıcı şirkətlərlə görüşlər keçirilib, kinoteatrların inkişaf perspektivləri, innovativ həllər, eləcə də virtual reallıq (VR) və artırılmış reallıq (AR) texnologiyalarının tətbiqi imkanları müzakirə olunub.
CineMastercard Azərbaycanda kino sənayesinin inkişafına töhfə verməyə davam edərək tamaşaçılara dünya premyeralarını beynəlxalq nümayiş tarixləri ilə eyni gündə izləmək imkanı yaradır. Kinoteatrlar şəbəkəsi gələcəkdə də müasir texnologiyaların tətbiqini genişləndirməyi, kinonümayişin keyfiyyətini daha da artırmağı və ziyarətçilərinə yüksək səviyyəli kino təcrübəsi təqdim etməyi qarşısına məqsəd qoyur.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_0c6951721271ac4c29d46a3b6_o.jpg
Сеть кинотеатров CineMastercard, представляя Азербайджан, приняла участие в крупнейшей европейской выставке CineEurope, которая ежегодно проходит в Барселоне (Испания). В этом году мероприятие отметило свое 35-летие, собрав ведущих представителей мировой киноиндустрии.
Страну на выставке представлял руководитель сети кинотеатров CineMastercard (CinemaPlus LLC) Заур Дарабзаде. В рамках мероприятия были подписаны соглашения с крупнейшими мировыми киностудиями, включая Universal Pictures, Sony Pictures, The Walt Disney Company, Paramount Pictures и Warner Bros., о прокате фильмов предстоящих сезонов.
На мероприятии были представлены крупнейшие голливудские и европейские киностудии, а также новейшие технологии и инновационные решения для кинотеатров. CineEurope, организованная The Film Expo Group, является официальным мероприятием Международного союза кинотеатров (UNIC), объединяющего представителей киноиндустрии более чем из 70 стран.
Также состоялись встречи с ведущими поставщиками кинотехнологий, в ходе которых обсуждались современные решения для кинотеатров, перспективы внедрения инноваций, а также использование технологий виртуальной (VR) и дополненной (AR) реальности для создания нового зрительского опыта.
CineMastercard продолжает развивать киноиндустрию Азербайджана, предоставляя зрителям возможность смотреть мировые кинопремьеры одновременно с их международным релизом. Сеть кинотеатров и в дальнейшем намерена внедрять современные технологии, совершенствовать качество кинопоказа и создавать для посетителей максимально комфортные условия просмотра, укрепляя лидерские позиции на рынке страны.