https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_9a8f498f3e754cf207061dd49_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) 2026/2027-ci tədris ilindən magistratura səviyyəsində ilk dəfə “Dərman kimyası” ixtisaslaşması üzrə mütəxəssis hazırlığı həyata keçiriləcək.
“Dərman kimyası” ixtisaslaşması dərman vasitələrinin layihələndirilməsi, sintezi, analizi, keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və yeni bioaktiv birləşmələrin tədqiqi istiqamətlərində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasını nəzərdə tutur. Tədris proqramı kimya, biologiya və əczaçılıq elmlərinin müasir nailiyyətlərini özündə birləşdirən multidissiplinar yanaşma əsasında formalaşdırılıb və tələbələrin nəzəri biliklərlə yanaşı, praktik bacarıqlara da yiyələnməsini təmin edəcək.
İxtisaslaşma çərçivəsində magistrantlar dərman maddələrinin sintezi, müasir laboratoriya və analitik tədqiqat metodları, dərman preparatlarının keyfiyyətinə nəzarət, kompüter dəstəkli dərman dizaynı, farmasevtik texnologiyalar və innovativ preparatların hazırlanması sahələrində hərtərəfli hazırlıq keçəcəklər.
Proqramın məzunları əczaçılıq sənayesi, dərman vasitələrinin keyfiyyətinə nəzarət müəssisələri, elmi-tədqiqat institutları, analitik laboratoriyalar, eləcə də ali təhsil müəssisələrində fəaliyyət göstərə biləcəklər.
“Dərman kimyası” ixtisaslaşmasının yaradılmasında əsas məqsəd ölkədə dərman kimyası sahəsinin inkişafına töhfə vermək, yerli elmi potensialı gücləndirmək və beynəlxalq əmək bazarının tələblərinə cavab verən yüksəkixtisaslı mütəxəssislər hazırlamaqdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_9a8f498f3e754cf207061dd49_o.jpg
С 2026/2027 учебного года в Бакинском государственном университете (БГУ) впервые будет открыт прием в магистратуру по специализации «Фармацевтическая химия».
Новая специализация ориентирована на подготовку высококвалифицированных специалистов в области разработки, синтеза, анализа и оценки качества лекарственных средств, а также исследования новых биологически активных соединений. Образовательная программа основана на междисциплинарном подходе, объединяющем современные достижения химии, биологии и фармацевтических наук, и предусматривает сочетание фундаментальной теоретической подготовки с развитием практических профессиональных компетенций.
В ходе обучения магистранты освоят современные методы синтеза лекарственных веществ, лабораторного и аналитического исследования, контроля качества фармацевтической продукции, компьютерного моделирования лекарственных соединений, фармацевтических технологий, а также разработки инновационных лекарственных препаратов.
Выпускники программы смогут реализовать себя в фармацевтической промышленности, научно-исследовательских институтах, аналитических и испытательных лабораториях, организациях, осуществляющих контроль качества лекарственных средств, а также в учреждениях высшего образования.
Открытие специализации «Фармацевтическая химия» направлено на развитие научного и кадрового потенциала страны в сфере разработки лекарственных средств, укрепление национальной исследовательской базы и подготовку специалистов, соответствующих современным международным требованиям и потребностям рынка труда.