https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_30f177b745257468e5ff431a1_o.jpg
Çoxdan gözlənilən oyunun satışa çıxmasına hazırlıq ərəfəsində fırıldaqçılar müxtəlif dələduzluq sxemlərindən, o cümlədən rusdilli həvəskarları hədəf alan sxemlərdən istifadə edirlər.
Məşhur Grand Theft Auto VI video oyunu üçün öncədən sifarişlərin rəsmi şəkildə açılmasından sonra bu hadisə ətrafında yaranan böyük maraqdan istifadə edən çoxsaylı dələduzluq sxemləri ortaya çıxıb. Kaspersky mütəxəssisləri istifadəçiləri aldatmaq üçün hazırlanmış müxtəlif fırıldaqçılıq əfsanələrini sənədləşdirirlər ki, buraya saxta öncədən sifariş səhifələrindən tutmuş MDB-də qarşıdan gələn oyun üçün testerlərin axtarışına qədər bir çox mənbə daxildir.
Tester qurbanları. Kaspersky mütəxəssisləri MDB sakinləri arasında “Grand Theft Auto VI”nın ilkin versiyası üçün testerlərin axtarışını reklam edən saxta rusdilli veb-sayt aşkar ediblər. Veb-saytda rəy bölüşmək və qapalı sessiyalarda iştirak etmək istəyən "aktiv oyunçular" arasında həvəskarların axtarıldığı elan edilir – bu təsvir oyun seriyasının demək olar ki, hər bir fanatına uyğundur.
Testdə iştirak etmək üçün istifadəçilərdən qapalı “Telegram” kanalına abunə olmaq xahiş olunur, burada isə messencer vasitəsilə növbəti fırıldaqçılıq sxemlərinə cəlb olunma ehtimalı daha yüksəkdir.
Öncədən sifariş tələsi. Fırıldaqçılar rəsmi oyunun vizual tərzini və brendinqini demək olar ki, birəbir təkrarlayan saxta veb-saytlar yaradırlar. Bu səhifələrdə orijinal “GTA IV” treylerləri və promo şəkillər yerləşdirilir, istifadəçilərə isə müxtəlif konsollar üçün oyunu əvvəlcədən sifariş etmək təklif olunur. Fırıldaqçılığı daha da gücləndirmək üçün portuqal dilində olan veb-saytlardan birində uydurma rəylər, yaş reytinqi və öncədən sifariş qiyməti göstərilir. "Elə indi öncədən sifariş et" düyməsini sıxmaq qurbanları şəxsi və ödəniş məlumatlarını daxil etməyə sövq edir ki, bu da fırıldaqçıların hədəfidir. Lakin ödənişdən sonra oyunun heç bir nüsxəsi əldə olunmur, eyni zamanda, məlumatlarının oğurlanması və bank hesablarındakı vəsaitlərin itirilməsi riski meydana çıxır.
Saxta beta giriş. Mütəxəssislər oyunun rəsmi buraxılışından əvvəl guya beta versiyasını yükləməyi təklif edən şübhəli bir veb-sayt aşkar ediblər. Fırıldaqçılar onu çoxsaylı hesablarda oyun faylını necə "təhlükəsiz" yükləməyi göstərən videolar paylaşılan video platformalar və sosial media vasitəsilə təbliğ ediblər. Daha inandırıcı olmaq üçün onlar həmçinin bu videoların altında yüklənmiş faylın doğrudan da oyunun qanuni versiyasını ehtiva etdiyini iddia edən şərhlər əlavə ediblər. Əslində isə fayl işə salındıqdan sonra istifadəçinin cihazını təhlükə altına düşə bilər. Potensial nəticələrə məxfi məlumatların oğurlanması, şəxsi hesablara icazəsiz giriş və arxa planda aşkarlanmayan zərərli proqram təminatının quraşdırılması daxildir.
Virtual dünyalardan virtual cüzdanlara qədər. Kriptovalyuta istifadəçiləri də şübhəli veb-saytlarla qarşılaşma riski daşıyırlar. Onlardan birində oyunun adını xatırladan adda bir token reklam edib. Səhifədə müvafiq loqotip də daxil olmaqla GTA-nın vizual üslubu təqlid edilib. Bu cür resurslara son dərəcə ehtiyatla yanaşmaq lazımdır, çünki onların istifadəsi kriptoaktivlərinin itirilməsinə səbəb ola bilər.
"Çoxdan gözlənilən oyunların buraxılması kibercinayətkarlar üçün geniş imkanlar açır və biz artıq əlaqəli saxtakarlıq fəaliyyətini aşkar edirik. Bu sxemlər oyunçular üçün əlamətdar tarixlərlə üst-üstə düşmək üçün peşəkarcasına tənzimlənib: kibercinayətkarlar gərgin gözləmə dövrlərinin istifadəçilərin sayıqlığını zəiflədə biləcəyini başa düşürlər. Biz yalnız rəsmi platformalar vasitəsilə alış-veriş etməyi və təsdiqlənməmiş mənbələrdə paylaşılan linklərə klikləməkdən çəkinməyi tövsiyə edirik. Güclü müdafiə eyni dərəcədə əhəmiyyətlidir - həllərimizə indi süni intellekt əsaslı saxtakarlıqdan müdafiə də daxildir", - deyə Kaspersky şirkətinin baş məzmun analitiki Olqa Altuxova bildirib.
Bu cür kibertəhdidlərdən yayınmaq almaq üçün Kaspersky tövsiyə edir:
- məxfi məlumatları oğurluq və sui-istifadədən qorumaq üçün oyunları və modları yalnız rəsmi və etibarlı yayım platformalarından yükləyin;
- şəxsi məlumatları daxil etməzdən əvvəl URL formatları və təşkilat adlarının yazılışı da daxil olmaqla veb-saytların orijinallığını yoxlayın;
- ödəniş məlumatlarınızın təhlükəsizliyini təmin edin: bank hesabı məlumatlarınızı açıqlamamaq üçün oyundaxili alış-verişləri standart bank hesabına bağlı olmayan sabit balanslı (prepaid card) kart və ya xüsusi ödəniş xidməti ilə edin;
- bütün istifadə olunan cihazlarda effektivliyi müstəqil sınaqlarla təsdiqlənmiş etibarlı təhlükəsizlik həlləri quraşdırın. Kaspersky getdikcə daha da mürəkkəbləşən fişinq təhdidlərinə qarşı hərtərəfli kibertəhlükəsizliyi təmin etmək üçün süni intellekt texnologiyalarından istifadə daxil olmaqla fərdi istifadəçilər üçün həllərinin imkanlarını fəal şəkildə genişləndirir. 2025-ci ildə “Kaspersky Premium” növbəti dəfə müstəqil AV-Comparatives laboratoriyası tərəfindən aparılan anti-fişinq testlərinin nəticələrinə əsasən illik “Approved” sertifikatını əldə edib;
- mümkün olduqda bütün xidmətlərdə, xüsusilə maliyyə tətbiqlərində çoxfaktorlu identifikasiyanı aktivləşdirin.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_30f177b745257468e5ff431a1_o.jpg
В преддверии релиза долгожданной игры мошенники используют различные схемы обмана, в том числе направленные на русскоязычных фанатов
После официального запуска предзаказов на популярную видеоигру Grand Theft Auto VI, появились многочисленные мошеннические схемы, использующие ажиотаж вокруг этого события. Эксперты «Лаборатории Касперского» фиксируют самые разные легенды для обмана пользователей — от поддельных страниц с предзаказами до поиска тестировщиков будущей игры из стран СНГ.
Жертвы-тестировщики. Специалисты «Лаборатории Касперского» обнаружили мошеннический сайт на русском языке, анонсирующий поиск тестировщиков для ранней версии Grand Theft Auto VI среди жителей стран СНГ. На интернет-странице сообщается, что энтузиастов ищут среди «активных игроков», готовых делиться фидбеком и участвовать в закрытых сессиях» — под это описание попадает практически любой поклонник серии игр.
Для участия в тестировании пользователям предлагается подписаться на закрытый Telegram-канал, где с большей долей вероятности будут вовлекать в дальнейшие схемы обмана уже через мессенджер.
Ловушка с предзаказом. Мошенники создают поддельные сайты, которые практически полностью копируют визуальный стиль и брендинг официальной игры. На этих страницах размещены настоящие трейлеры GTA IV и рекламные изображения, а пользователям предлагается оформить предзаказ для различных игровых консолей. Также для убедительности на одном из сайтов на португальском языке есть сфабрикованные отзывы, возрастной рейтинг и цена предварительного заказа. Если нажать на кнопку «Оформить предзаказ сейчас», жертву попросят ввести личные данные и платёжную информацию, которая и является целью мошенников. Однако после оплаты поклонники так и не получают копию игры, а рискуют скомпрометировать свои данные и лишиться средств на своем банковском счете.
Ложный бета-доступ. Эксперты обнаружили подозрительный сайт, где якобы можно скачать бета-версию игры до официального релиза. Мошенники продвигали его через видеоплатформы и социальные сети, где с многочисленных аккаунтов публиковали видеоролики, демонстрирующие, как «безопасно» скачать файл игры. Для повышения доверия они также размещали под этими видео комментарии, в которых утверждалось, что скачиваемый файл действительно содержит подлинную версию игры. На самом деле после запуска файл может скомпрометировать устройство пользователя. В числе возможных последствий — кража конфиденциальных данных, несанкционированный доступ к личным учётным записям, установка вредоносного ПО, незаметно работающего в фоновом режиме.
От виртуальных миров к виртуальным кошелькам. Пользователи криптовалют также рискуют столкнуться с подозрительными сайтами. Один из них рекламировал токен с названием, напоминающим название игры. Страница имитировала визуальный стиль GTA, на ней в том числе был размещён соответствующий логотип. К таким ресурсам следует относиться с особой осторожностью, поскольку их использование может привести к потере криптоактивов.
«Выход долгожданных игр открывает широкие возможности для злоумышленников, и мы уже выявляем связанную с этим мошенническую деятельность. Эти схемы мастерски приурочены к знаменательным для геймеров датам: злоумышленники понимают, что периоды напряжённого ожидания могут ослабить бдительность пользователей. Мы настоятельно рекомендуем совершать покупки исключительно через официальные платформы и воздерживаться от перехода по ссылкам, распространяемым из непроверенных источников. Не менее важна надёжная защита — наши решения теперь включают защиту от мошенничества на основе искусственного интеллекта», — комментирует Ольга Алтухова, старший контент-аналитик в «Лаборатории Касперского».
Чтобы избежать подобных киберугроз, «Лаборатория Касперского» рекомендует:
- скачивать игры и моды только с официальных и надёжных стриминговых платформ, чтобы защитить конфиденциальную информацию от кражи и неправомерного использования;
- проверять подлинность сайтов перед вводом личных данных, в том числе формат URL-адресов и написание названий организаций;
- обеспечивать безопасность своих платёжных данных: использовать платёжную банковскую карту с фиксированным балансом, которая не привязана к стандартному банковскому счету (prepaid card), или специальный платёжный сервис для покупок в играх, чтобы не раскрывать данные своей карты или банковского счёта;
- установить на все используемые устройства надёжные защитные решения, эффективность которых подтверждена независимыми тестами. Для обеспечения комплексной киберзащиты от всё более сложных фишинговых угроз «Лаборатория Касперского» активно расширяет возможности своих решений для частных пользователей в том числе благодаря использованию ИИ-технологий. В 2025 году Kaspersky Premium в очередной раз получило ежегодный сертификат Approved по результатам антифишинговых тестов независимой лаборатории AV-Comparatives;
- включать многофакторную аутентификацию во всех сервисах, где это возможно, особенно в финансовых приложениях.