https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_c3d026d9748c3144784188612_o.jpg
Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın kreditləşməsi bazarının lideri olan AccessBank, 2026-cı ilin 1-ci yarısı üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayır.
2026-cı ilin 1-ci yarısının nəticələrinə görə AccessBank-ın xalis mənfəəti 34,4% və ya 7,2 mln manat artaraq 28.1 milyon manat təşkil edib. 2026-cı ilin 1-ci yarısı ərzində Bankın məcmu kapitalı 2025-ci ilin sonu ilə müqayisədə 12% və ya 28.2 milyon artaraq 262.6 milyon manata yüksəlmişdir.
Artımın drayverləri kimi kredit portfelinin, xüsusən biznes kreditlərinin artımı, depozit portfelinin böyüməsi, habelə yeni beynəlxalq kreditlərin cəlb edilməsi qeyd oluna bilər. Belə ki, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə:
- Kredit portfeli 12.8% və ya 156.8 milyon manat artıb və hesabat dövrünün sonuna cəmi kredit portfeli 1 381.4 milyon manat təşkil edib.
- Kredit portfelinin 75.4%-i biznesə ayrılmış kreditlər təşkil edir və biznes portfelinin həcmi 1042.1 milyon manatdır. Bu göstərici bankın real sektorun maliyyələşdirilməsinə, biznes subyektlərinin inkişafına və sahibkarlığın maliyyə resurslarına çıxışının genişləndirilməsinə yönəlmiş strateji yanaşmasını əks etdirir
- Depozit portfeli 1.7% və ya 17.7 milyon manat artıb və hesabat dövrün sonuna 1 084.6 milyon manat təşkil edib. Bu da bankın dayanıqlığının və müştəri etimadının sabit şəkildə güclənməsinin göstəricisidir.
- Eyni zamanda, AccessBank cari ilin 1-ci yarısında beynəlxalq nüfuzlu xarici kreditorlardan 47.3 milyon manat həcmində kredit cəlb etmişdir. Bu da əhali və bizneslər üçün maliyyə əlçatanlığını təmin etməyə etibarlı zəmin yaradır.
- Bankın aktivləri 1.8 milyard manata çatır, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 11.4% çoxdur.
- Faiz gəlirləri ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 16.4% artaraq 141.3 milyon manata yüksəlib. Xalis faiz gəlirləri isə 10.9 milyon artaraq 84.9 milyon manat təşkil edib.
- Əlavə olaraq, hesabat dövrü ərzində qeyri-faiz gəlirləri 8.6 milyon manat olub.
- Xalis əməliyyat mənfəəti 2026-cı ilin 1-ci yarısında 41.3 milyon manata çatıb.
- Bankın likvidlik mövqeyi dayanıqlıdır və likvidlik əmsalı 82.2% təşkil edir ki, bu da AMB-ın tələb etdiyi minimum normadan 2.7 dəfə yüksəkdir.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_c3d026d9748c3144784188612_o.jpg
AccessBank, a leader in the micro, small, and medium-sized enterprise lending market, announces its financial results for the first half of 2026.
For more information: https://bit.ly/423QT61
According to the results for the first half of 2026, AccessBank’s net profit increased by 34.4%, or AZN 7.2 million, to AZN 28.1 million. During the first half of 2026, the Bank’s total capital increased by 12.0%, or AZN 28.2 million, compared to the end of 2025, reaching AZN 262.6 million.
The key drivers of this growth include the expansion of the loan portfolio, particularly business loans, the growth of the deposit portfolio, as well as the attraction of new international credit lines. In particular, compared to the corresponding period of the previous year:
- The loan portfolio grew by 12.8%, or AZN 156.8 million, reaching a total of AZN 1,381.4 million by the end of the reporting period.
- Loans issued to businesses accounted for 75.4% of the total loan portfolio, with the business loan portfolio amounting to AZN 1,042.1 million. This indicator reflects the Bank’s strategic approach focused on financing the real sector, supporting the development of business entities, and expanding entrepreneurs’ access to financial resources.
- The deposit portfolio grew by 1.7%, or AZN 17.7 million, reaching AZN 1,084.6 million by the end of the reporting period. This demonstrates the Bank’s resilience and the continued strengthening of customer confidence.
- At the same time, in the first half of the current year, AccessBank attracted AZN 47.3 million in funding from reputable international foreign creditors. This creates a solid foundation for ensuring access to finance for individuals and businesses.
- The Bank’s assets reached AZN 1.8 billion, which is 11.4% higher compared to the same period of the last year.
- Interest income increased by 16.4% compared to the corresponding period of the previous year, reaching AZN 141.3 million. Net interest income increased by AZN 10.9 million and amounted to AZN 84.9 million.
- In addition, non-interest income amounted to AZN 8.6 million during the reporting period.
- Net operating profit reached AZN 41.3 million in the first half of 2026.
The Bank’s liquidity position remains stable, with the liquidity ratio standing at 82.2%, which is 2.7 times higher than the minimum requirement set by the Central Bank of Azerbaijan.