https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_d0da23b28766c2839dbf89171_o.jpg
7–8 iyul 2026-cı il tarixlərində Bakı Fond Birjası Türkiyənin aparıcı şirkətilərindən olan “Global Menkul Değerler” A.Ş. və onun müştərisi Azərbaycanda yanacaqdoldurma şəbəkələri olan “NP Petrol”un rəhbərliyini qəbul edilib.
Səfərin əsas məqsədi “NP Petrol”un Bakı Fond Birjasında ilkin kütləvi təklif (İKT) yerləşdirməsinə dair müzakirələrin aparılması olub.
Eyni zamanda nümayəndə heyəti BFB-nin rəhbərliyi və listinq komandası ilə Azərbaycan kapital bazarı qanunvericiliyinə uyğun listinq prosesi, tənzimləyici tələblər və İKT çərçivəsi üzrə ətraflı müzakirələr aparıb. Tərəflər İKT-nin potensial vaxt çərçivəsi və strukturunu da nəzərdən keçirib.
Görüş zamanı Bakı Fond Birjası və “NP Petrol” arasında Listinq Məsləhət Proqramı (LMP) müqaviləsi imzalanmışdır.
Qeyd edək ki, “NP Petrol” şirkəti Naxçıvan Muxtar Respublikasının 9 bölgəsində yanacaqdoldurma məntəqələri şəbəkəsini idarə edən regionun yanacaq təchizatı sahəsində mühüm rol oynayan şirkətlərdən biridir.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti yerli kapital bazarında fəaliyyət göstərən bir sıra investisiya şirkətləri ilə də görüşlər keçirib. Həmin görüşlərdə potensial anderraytinq, habelə yerli kapital bazarının strukturu, investor marağı və bazar təcrübəsi müzakirə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_d0da23b28766c2839dbf89171_o.jpg
On 7–8 July 2026, the Baku Stock Exchange (BSE) hosted the senior management of Global Menkul Değerler A.Ş., one of the leading companies in Turkey, together with its client, NP Petrol, a company operating a network of fuel stations in Azerbaijan.
The primary purpose of the visit was to hold discussions regarding NP Petrol's potential Initial Public Offering (IPO) on the Baku Stock Exchange.
During the visit, the delegation met with BSE's management and listing team to discuss the listing process in accordance with Azerbaijan's capital market legislation, including the applicable regulatory requirements and the IPO framework. The parties also reviewed the potential timeline and transaction structure for the proposed offering.
As part of the meeting, the Baku Stock Exchange and NP Petrol signed a Listing Advisory Program (LAP) Agreement, marking the commencement of the company's IPO preparation process.
It is worth noting that NP Petrol is one of the key companies in the regional fuel supply sector, operating a network of fuel stations across nine districts of the Nakhchivan Autonomous Republic.
As part of the visit, the delegation also held meetings with several investment companies active in Azerbaijan's local capital market. These discussions focused on potential underwriting opportunities, as well as the structure of the domestic capital market, investor appetite, and prevailing market practices.