https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_30d97b06c5d9ab9e2ac405406_o.jpg
15 iyul 2026-cı il tarixində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Nyu-Yorkdakı mənzil-qərargahında Azərbaycan Respublikası ilə BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) arasında “Azərbaycan Respublikasının Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda ağıllı, davamlı və inklüziv yaşayış məntəqələrinə doğru – dayanıqlı şəhər inkişafı üçün inteqrə olunmuş ərazi planlaşdırması” layihəsi üzrə Töhfə Sazişi imzalanıb. Sənədi Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev və BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax imzalayıblar.
İmzalanmış Saziş Azərbaycan ilə UN-Habitat arasında əməkdaşlığın yeni mərhələsinin əsasını qoyur. Bununla ilk dəfə olaraq UN-Habitat Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində yaşayış məntəqələrinin layihələndirilməsi prosesində birbaşa iştirak edəcək. Bu əməkdaşlıq “Böyük Qayıdış”a dair II Dövlət Proqramı çərçivəsində doğma yurdlarına qayıdan sakinlər üçün daha dayanıqlı və insanmərkəzli yaşayış mühitinin formalaşdırılmasına töhfə verəcək.
Saziş çərçivəsində UN-Habitat-ın beynəlxalq ekspertləri azərbaycanlı mütəxəssislərlə birlikdə Cəbrayıl rayonunun Quycaq və Kəlbəcər rayonunun Mollabayramlı kəndləri üzrə ərazi planlaşdırılması sənədlərini birgə hazırlayacaqlar. Bununla yanaşı, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda dayanıqlı yaşayış məntəqələrinin layihələndirilməsi üzrə müasir yanaşmalar beynəlxalq peşəkar təşkilatların tövsiyələri nəzərə alınmaqla təkmilləşdiriləcək.
Əməkdaşlığın mühüm istiqamətlərindən biri də milli insan kapitalının və institusional potensialın gücləndirilməsidir. Bu məqsədlə beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə şəhərsalma, ərazi planlaşdırılması və dayanıqlı inkişaf sahələrində fəaliyyət göstərən azərbaycanlı mütəxəssislər üçün təlimlər və praktiki seminarlar təşkil olunacaq. Bu isə qabaqcıl beynəlxalq təcrübənin ölkəmizdə tətbiqinə, yerli mütəxəssislərin bilik və bacarıqlarının, eyni zamanda işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və inkişafı istiqamətində uzunmüddətli milli ekspert potensialının artırılmasına imkan yaradacaq.
Bu təşəbbüs “Böyük Qayıdış”a dair II Dövlət Proqramında müəyyən edilmiş hədəflərin həyata keçirilməsini dəstəkləyəcək. UN-Habitat-ın beynəlxalq təcrübəsi ilə Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və yenidən qurulması sahəsində əldə etdiyi nailiyyətləri bir araya gətirən əməkdaşlıq müasir infrastrukturu, keyfiyyətli yaşayış mühitini və dayanıqlı məkan həllərini özündə birləşdirən yaşayış məntəqələrinin inkişafına xidmət edəcək. Beləliklə, vətəndaşların doğma yurdlarına təhlükəsiz, rahat və ləyaqətli qayıdışı üçün daha əlverişli şərait yaradılacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_30d97b06c5d9ab9e2ac405406_o.jpg
15 июля 2026 года в штаб-квартире Организации Объединённых Наций в Нью-Йорке было подписано Соглашение о взносе между Азербайджанской Республикой и Программой ООН по населённым пунктам (UN-Habitat) по проекту «Интегрированное территориальное планирование для устойчивого городского развития на пути к созданию умных, устойчивых и инклюзивных населённых пунктов в Восточно-Зангезурском экономическом районе Азербайджанской Республики». Документ подписали председатель Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики Анар Гулиев и Исполнительный директор Программы ООН по населённым пунктам (UN-Habitat) Анаклаудия Россбах.
Подписанное Соглашение закладывает основу нового этапа сотрудничества между Азербайджаном и UN-Habitat. Впервые UN-Habitat примет непосредственное участие в процессе проектирования населённых пунктов на освобождённых территориях Азербайджана. Данное сотрудничество будет способствовать формированию более устойчивой и ориентированной на человека среды проживания для жителей, возвращающихся в родные края в рамках II Государственной программы «Великое возвращение».
В рамках Соглашения международные эксперты UN-Habitat совместно с азербайджанскими специалистами подготовят документы территориального планирования для села Гуюджаг Джебраильского района и села Моллабайрамлы Кельбаджарского района. Наряду с этим подходы к проектированию устойчивых населённых пунктов в Карабахе и Восточном Зангезуре будут совершенствоваться с учётом рекомендаций ведущих международных профессиональных организаций.
Одним из ключевых направлений сотрудничества станет укрепление национального человеческого капитала и институционального потенциала. С этой целью при участии международных экспертов для азербайджанских специалистов, работающих в сферах градостроительства, территориального планирования и устойчивого развития, будут организованы обучающие программы и практические семинары. Это позволит внедрять в стране передовой международный опыт, повышать знания и профессиональные навыки местных специалистов, а также укреплять долгосрочный национальный экспертный потенциал в области восстановления и развития освобождённых территорий.
Данная инициатива будет способствовать реализации целей, определённых II Государственной программой «Великое возвращение». Объединив международный опыт UN-Habitat с достижениями Азербайджана в области восстановления и реконструкции освобождённых территорий, сотрудничество будет содействовать развитию населённых пунктов с современной инфраструктурой, качественной жилой средой и устойчивыми пространственными решениями. Это позволит создать более благоприятные условия для безопасного, комфортного и достойного возвращения граждан в родные края.