7 iyul 2026-cı il tarixində Bakı Fond Birjası 2024 və 2025-ci illərdə nüfuzlu CFA Nizamnaməsi sahibi kvalifikasiyasını əldə etmiş Azərbaycandan olan 33 peşəkarın təltif olunduğu tədbirə ev sahibliyi edib.
Tədbirdə yeni CFA nizamnamə sahibləri, mövcud CFA icmasının üzvləri, həmçinin CFA Institute və CFA Society Istanbul təşkilatlarının nümayəndələri iştirak edərək peşəkar nailiyyətləri birlikdə qeyd edib, eyni zamanda maliyyə sektoru nümayəndələri arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da möhkəmləndirilməsi üçün geniş imkan əldə ediblər.
Tədbir Bakı Fond Birjasının İdarə Heyətinin sədri Ruslan Xəlilovun açılış nitqi ilə başlayıb. Daha sonra CFA Institute-un Baş Məhsul Təbliğatçısı (Chief Product Advocate) Rob Langrick, CFA, CIPM, CFA Society Istanbul-un Vitse-Prezidenti Ece Mandaci Baysal, CFA, CFA Society Istanbul-un İcraçı Direktoru İlke Homriş, CFA, CFA Society Istanbul-un Prezidenti Mehmet Sinan Veziroglu və Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İcraçı Direktoru Şahin Mahmudzadə iştirakçılar qarşısında çıxış ediblər.
Tədbir çərçivəsində son iki il ərzində beynəlxalq səviyyədə tanınan CFA Nizamnamə sahibi kvalifikasiyasını əldə etmiş mütəxəssislərə sertifikatlar təqdim olunub. Bu nailiyyət onların peşəkar fəaliyyətində mühüm mərhələ olmaqla yanaşı, investisiya sahəsində etik prinsiplərə, yüksək təhsil standartlarına və peşəkar mükəmməlliyə sadiqliklərinin göstəricisidir.
Bakı Fond Birjasının ev sahibliyi etdiyi bu tədbir Birjanın Azərbaycanda kapital bazarlarının inkişafına dəstək göstərmək, peşəkar mükəmməlliyi təşviq etmək, sektor üzrə əməkdaşlığı gücləndirmək və beynəlxalq səviyyədə qəbul edilmiş peşəkar standartların tətbiqini təşviq etmək istiqamətində davamlı öhdəliyini bir daha nümayiş etdirir. İnvestisiya peşəkarlarını, bazar iştirakçılarını və aparıcı təşkilatların nümayəndələrini bir araya gətirən tədbir, eyni zamanda ölkənin maliyyə ictimaiyyəti üçün dialoq, bilik mübadiləsi və peşəkar əlaqələrin genişləndirilməsi baxımından mühüm platforma rolunu oynayıb.
Bakı Fond Birjası insan kapitalının inkişafına töhfə verən, beynəlxalq əməkdaşlığı təşviq edən və Azərbaycanın investisiya icmasının qlobal qabaqcıl təcrübələrə uyğun şəkildə daha da güclənməsinə xidmət edən təşəbbüsləri dəstəkləməyə bundan sonra da davam edəcək.

On July 7, 2026, the Baku Stock Exchange hosted the CFA Charter Award Ceremony, awarding 33 investment professionals from Azerbaijan who earned the prestigious CFA Charter during 2024 and 2025.
The event brought together newly awarded CFA charterholders, existing members of the CFA community and representatives of CFA Institute, CFA Society Istanbul providing an opportunity to celebrate professional achievement while strengthening industry connections.
The ceremony commenced with welcome remarks by Ruslan Khalilov, CEO of the Baku Stock Exchange, followed by addresses from Rob Langrick, CFA, CIPM, Chief Product Advocate at CFA Institute, Ece Mandaci Baysal, CFA, Vice President of CFA Society Istanbul, İlke Homriş, CFA, Managing Director of CFA Society Istanbul, Mehmet Sinan Veziroglu, President of CFA Society Istanbul and Shahin Mahmudzada, Executive Director of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan.
During the ceremony, certificates were presented to the professionals who successfully earned the globally recognized CFA Charter over the past two years, marking an important milestone in their professional careers and highlighting their commitment to the highest standards of ethics, education and professional excellence in the investment profession.
Hosted by the Baku Stock Exchange, the event reflects the Exchange's continued commitment to supporting the development of Azerbaijan's capital markets by fostering professional excellence, strengthening industry collaboration, and promoting internationally recognized professional standards. By bringing together investment professionals, market participants, and representatives of leading organizations, the ceremony also served as a valuable platform for dialogue, knowledge sharing, and networking within the country's financial community.
The Baku Stock Exchange remains committed to supporting initiatives that contribute to the development of human capital, encourage international collaboration, and strengthen the country's investment community in line with global best practices.