https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_6096120b7e235ed429e5d27aa_o.jpg
9 iyul 2026-cı il tarixində SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf “Technip Energies Italy S.p.a.”nın baş icraçı direktoru Karlo Korsi ilə görüşüb.
Görüşdə şirkətlər arasında ötən illər ərzində formalaşmış uğurlu tərəfdaşlıqdan məmnunluq ifadə olunub, potensial əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi ilə qarşılıqlı faydalı əlaqələrin genişləndirilməsinin önəmi vurğulanıb.
Söhbət zamanı neft-kimya sahəsində yüksək xammal çevikliyinə malik istehsal həllərinin tətbiqi, eləcə də məhsuldarlığın artırılması və enerji səmərəliliyinin yüksəldilməsi istiqamətlərində mümkün əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.
Tərəflər SOCAR-ın xarici ölkələrdə icra etdiyi layihələrdə “Technip Energies Italy S.p.a.” şirkətinin iştirakı imkanlarına, yaşıl enerji və dekarbonizasiya layihələri üzrə tərəfdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüş çərçivəsində SOCAR ilə “Technip Energies Italy S.p.a.” arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Qeyd edək ki, sənəd “Petkim Master Plan” layihəsi çərçivəsində potensial əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyən edilməsini nəzərdə tutur.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_6096120b7e235ed429e5d27aa_o.jpg
On 9 July 2026, SOCAR President Rovshan Najaf met with Carlo Corso, Chief Executive Officer of Technip Energies Italy S.p.A..
During the meeting, satisfaction was expressed with the successful partnership established between the companies over the years, and the importance of identifying new areas of potential cooperation to further expand mutually beneficial relations was emphasized.
The parties reviewed potential cooperation in the application of highly flexible feedstock solutions in the petrochemical sector, as well as opportunities to enhance productivity and improve energy efficiency.
They also exchanged views on the potential participation of Technip Energies Italy S.p.A. in SOCAR’s international projects, as well as partnership opportunities in green energy and decarbonization initiatives.
Within the framework of the meeting, a Memorandum of Understanding was signed between SOCAR and Technip Energies Italy S.p.A.
It should be noted that the document envisages the identification of potential areas of cooperation within the framework of the Petkim Master Plan project.