Qaranlıq şəbəkədə bizneslərə ilkin giriş məlumatlarının satışı haqqında elanların yarıdan çoxu kiçik və orta biznesləri hədəf alır
Qaranlıq şəbəkədə bizneslərə ilkin giriş məlumatlarının satışı haqqında elanların yarıdan çoxu kiçik və orta biznesləri hədəf alır Qaranlıq şəbəkədə bizneslərə ilkin giriş məlumatlarının satışı haqqında elanların yarıdan çoxu kiçik və orta biznesləri hədəf alır
Kaspersky Digital Footprint Intelligence” mütəxəssisləri 2026-cı ilin yanvar-aprel ayları ilə 2025-ci ilin eyni dövrü arasında dərc olunmuş korporativ sistemlərə ilkin giriş imkanı təqdim edən yüzlərlə qaranlıq şəbəkə reklamını təhlil ediblər. Araşdırmaya görə, 2026-cı ildə reklamların yarıdan çoxu elə də böyük olmayan bizneslər üçün olub: 40%-i kiçik şirkətlər, 20%-i isə orta ölçülü şirkətlər.
Bu cür reklamlar dırnaqarası ilkin giriş brokerləri ((Initial Access Brokers, IAB) tərəfindən dərc olunur. Onlar qaranlıq şəbəkədə məlumatları satırlar ki, bu da çox güman, oğurladıqları şirkətlərə giriş imkanı verir. Brokerlər reklamlarında təşkilatın regionu, sənayesi, gəliri və giriş növü haqqında məlumatlar daxil edə bilərlər.
"Kiçik şirkətlər aşkarlanan nəşrlərdə daha tez-tez vurğulansa da, orta ölçülü bizneslər üçün təhlükə də eyni ciddiyəti daşıyır, çünki onlar hücumçular üçün maliyyə baxımından daha gəlirli hədəfdirlər. Eyni zamanda, onların kibertəhlükəsizlik üçün daha böyük bizneslərə nisbətən daha az resursları var, buna görə də müdafiə qabiliyyətləri nisbətən zəif olur. Kiçik və orta ölçülü şirkətlərin hücumçular üçün maraqlı olmadığı barədə ümumi yanaşma yanlışdır. Biznesin ölçüsündən asılı olmayaraq sahibkarlar təhlükəsizliyə üstünlük verməlidirlər: kibertəhdid mənzərəsini başa düşməli, informasiya təhlükəsizliyi siyasətinə riayət etməli, təhlükəsizlik həllərindən istifadə etməli və işçilərin rəqəmsal savadlılığını artırmalıdırlar", - deyə “Kaspersky Digital Footprint Intelligence” xidmətinin analitiki Yekaterina Beloborodova bildirir.
Kaspersky sahibkarlara aşağıdakıları tövsiyə edir:
- korporativ cihazlarda şirkətin ölçüsünə və ehtiyaclarına uyğun etibarlı təhlükəsizlik həlli quraşdırın. Məsələn, “Kaspersky Small Office Security” və biznes üçün Kaspersky Security for Business kiçik və orta ölçülü müəssisələr üçün uyğundur;
- şirkətin daxili resursları və informasiya təhlükəsizliyi mütəxəssisləri çatışmazsa, idarə olunan təhlükəsizlik həllərindən istifadə edə bilər. Məsələn, “Kaspersky Managed Detection and Response” həlli təhdidlərin aşkarlanmasından bərpasına qədər bütün insidentlərə cavab dövrünü əhatə edir;
- məlumat sızmalarını və digər təhdidləri tez bir zamanda müəyyən etmək üçün Kaspersky Digital Footprint Intelligence kimi internet mənbələrini və qaranlıq şəbəkəni izləyən həllər tətbiq edin. Məhdud büdcəli kiçik və orta ölçülü şirkətlər idarə olunan təhlükəsizlik xidməti təminatçılarına (MSSP) müraciət edə bilərlər;
- xarici xidmət və resurslardan istifadə üçün dəqiq qaydalar hazırlayın;
- korporativ elektron poçt hesabları, paylaşılan qovluqlar və onlayn sənədlər kimi korporativ resurslara giriş hüquqlarına nəzarət edin;
- vacib məlumatların təcavüzkarların dəyişiklik edə bilməyəcəyi oflayn ehtiyat nüsxələrini yaradın. Lazım gələrsə və ya hadisə baş verərsə, onlara tez bir zamanda daxil ola biləcəyinizdən əmin olun;
- işçilər üçün kibertəhlükəsizlik təlimi keçin, məsələn, bu işdə sizə Kaspersky Automated Security Awareness Platform kömək edə bilər.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_6c34a96c1128ceb8df7e16733_o.jpg
Эксперты Kaspersky Digital Footprint Intelligence проанализировали сотни публикаций, опубликованных в даркнете за январь-апрель 2026 года и аналогичный период в 2025 году, в которых предлагалось получить первоначальный доступ к корпоративным системам. Согласно исследованию, более чем в половине объявлений за 2026 год речь шла о небольшом бизнесе: в 40% сообщений — о малых компаниях, а в 20% — о средних.
Подобные объявления публикуют так называемые брокеры первоначального доступа (Initial Access Brokers, IAB). Они продают в даркнете данные, позволяющие получить доступ к компаниям, которые они, предположительно, скомпрометировали. В объявлениях брокеры могут указывать информацию о регионе, в котором находится организация, отрасли, доходах, типе получения доступа.
«Хотя в обнаруженных публикациях чаще упоминались малые компании, угроза для средних предприятий не менее серьёзна, поскольку они более выгодная мишень для злоумышленников с финансовой точки зрения. При этом у них меньше ресурсов на обеспечение кибербезопасности по сравнению с крупным бизнесом, поэтому они не так хорошо защищены. А распространённое мнение, что малые и средние компании не интересны злоумышленникам — это заблуждение. Независимо от размера бизнеса, предпринимателям необходимо уделять внимание безопасности: изучать ландшафт киберугроз, соблюдать ИБ-политики, использовать защитные решения и повышать цифровую грамотность сотрудников», — комментирует Екатерина Белобородова, аналитик Kaspersky Digital Footprint Intelligence.
«Лаборатория Касперского» рекомендует предпринимателям:
- установить на корпоративные устройства надёжную защитную программу, соответствующую масштабу и потребностям компании. Например, для малого и среднего бизнеса подойдут Kaspersky Small Office Security и Kaspersky Security для бизнеса;
- если у компании недостаточно собственных ресурсов и ИБ-специалистов, можно воспользоваться решениями для управляемой защиты. Например, Kaspersky Managed Detection and Response охватывает весь цикл реагирования на инциденты — от обнаружения угроз до их устранения;
- внедрять решения для мониторинга интернет-источников и даркнета, такое как Kaspersky Digital Footprint Intelligence, чтобы своевременно выявлять утечки и другие угрозы. Малые и средние компании с ограниченным бюджетом могут обратиться к провайдерам управляемых услуг безопасности (MSSP);
- разработать чёткие правила использования внешних сервисов и ресурсов;
- контролировать права доступа к корпоративным ресурсам, например учётным записям в корпоративной электронной почте, общим папкам и онлайн-документам;
- создавать резервные копии важные данных офлайн, в которые атакующие не смогут внести изменения. Убедитесь, что к ним можно быстро получить доступ при необходимости либо в случае инцидента;
- проводить обучающие тренинги для сотрудников по кибербезопасности, например для этого можно воспользоваться онлайн-платформой Kaspersky Automated Security Awareness Platform.