https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_10844b0a8df3e107eb64c540e_o.jpg
Formula 1 Qatar Airways Azərbaycan Qran-Prisi 2026-ya hazırlıq çərçivəsində Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Akademiyasında yanğından mühafizə və xilasetmə üzrəixtisaslaşmış marşallar üçün növbəti təlim keçirilib.
FHN-in Baş Əməliyyat İdarəsi və Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin birgətəşkilatçılığı ilə keçirilən təlimin məqsədi yarış zamanı baş verə biləcək yanğınlarınqarşısının alınması, onların fəsadlarının aradan qaldırılması və xilasetmə işlərininoperativ şəkildə həyata keçirilməsi istiqamətində marşalların bilik, bacarıq və praktikitəcrübələrinin artırılmasıdır.
Nəzəri və praktiki hissələrdən ibarət təlimdə 186 nəfər marşal iştirak edib. Onlardan 60 nəfərini Fövqəladə Hallar Nazirliyinin əməkdaşları təşkil edib. Təlim çərçivəsindəiştirakçılar operativ reaksiyavermə və fövqəladə halların idarə olunması sahəsindəqarşılıqlı təcrübə mübadiləsi aparıblar.
Təlimin nəzəri hissəsində rəhbər marşallar komanda üzvlərinə yanğın təhlükəsizliyi, bucür hadisələrin qarşısının alınması və xilasetmə tədbirlərinin təşkili istiqamətində onlarınbilik və bacarıqlarının təkmiləşdilməsi məqsədilə təqdimatlar ediblər.
Praktiki hissədə isə FHN-in peşəkar yanğınsöndürən və xilasediciləri tərəfindən yanğıntəhlükəsizliyi və xilasetmə işlərində istifadə olunan xüsusi texnika və avadanlıqlardanistifadə qaydaları əyani şəkildə nümayiş etdirilib.
İyul ayından başlayan təlimlərin bir neçə mərhələdə keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, növbəti Formula 1 Qatar Airways Azərbaycan Qran-Prisi 2026-cı il 24–26 sentyabr tarixlərində Bakıda keçiriləcək. Yarış müddətində Fövqəladə Hallar Nazirliyinin30-dan çox xüsusi texnikasının və 400-ə yaxın şəxsi heyətinin tədbirin təhlükəsizliyinintəmin olunmasına cəlb edilməsi planlaşdırılır.

МЧС совместно с операционной компанией Baku City Circuit проводит тренинги для маршалов МЧС совместно с операционной компанией Baku City Circuit проводит тренинги для маршалов
В рамках подготовки к Formula 1 Qatar Airways Гран-при Азербайджана 2026 в Академии Министерства по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики состоялисьочередные тренинги для маршалов, специализирующихся на пожарной безопасности и спасательных работах.
Тренинги были организованы совместно Главным оперативным управлением МЧС и Операционной компанией Baku City Circuit. Его основная цель - повышение уровня знаний, навыков и практического опыта маршалов в области предупреждения возможных возгораний во время гонки, ликвидации их последствий, а также оперативного проведения спасательных работ.
В теоретической и практической частях обучения приняли участие 186 маршалов, из которых 60 человек являются сотрудниками Министерства по чрезвычайным ситуациям. В ходе занятий участники также обменялись опытом в сфере оперативного реагирования и управления чрезвычайными ситуациями.
В теоретической части руководители маршалов провели презентации, направленные на совершенствование знаний и навыков участников в области пожарной безопасности, предупреждения чрезвычайных ситуаций и организации спасательных мероприятий.
Практическая часть включала демонстрацию профессиональными пожарными и спасателями МЧС правил использования специальной техники и оборудования, применяемых при тушении пожаров и проведении спасательных операций.
Серия учебных занятий, стартовавшая в июле, будет проходить в несколько этапов.
Напомним, что Formula 1 Qatar Airways Гран-при Азербайджана 2026 пройдет в Баку 24–26 сентября 2026 года. Для обеспечения безопасности мероприятия планируется задействовать более 30 единиц специальной техники Министерства по чрезвычайным ситуациям и около 400 сотрудников личного состава.