Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Hüquq fakültəsində elm və təhsil ciddi şəkildə bir-birini tamamlayır. Fakültədə 12 kafedra, 1 mərkəz və Hüquq Klinikası fəaliyyət göstərir.
Hüquq fakültəsində bakalavriatura pilləsində təhsil “Hüquqşünaslıq” ixtisası üzrə əyani və qiyabi təhsilalma formasında həyata keçirilir.
Fakültədə Dövlət və hüquq nəzəriyyəsi və tarixi, Konstitusiya hüququ, Cinayət hüququ və kriminologiya, Cinayət prosesi, Kriminalistika və məhkəmə ekspertizası, Əmək və ekologiya hüququ, Mülki hüquq, Mülki proses və kommersiya hüququ, İnsan hüquqları və informasiya hüququ UNESCO, Beynəlxalq ümumi hüquq, Beynəlxalq xüsusi hüquq və Avropa hüququ, Əqli mülkiyyət hüququ kafedraları fəaliyyət göstərir.
“Hüquqşünaslıq” ixtisası Respublikanın hüquq-mühafizə, məhkəmə, ədliyyə, vergi, gömrük orqanları, müxtəlif dövlət və hökümət qurumları üçün yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasını nəzərdə tutur. Bu ixtisası bitirən məzunlar qanunverici, mərkəzi və yerli icra orqanlarında, özəl qurumlarda çalışa, hüquq elminin müxtəlif sahələrində elmi və pedaqoji fəaliyyətlə məşğul ola bilərlər.

На юридическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) действуют 12 кафедр, один центр и Юридическая клиника.
Факультет предлагает на уровне бакалавриата очное и заочное обучение по специальности «Юриспруденция».
На факультет функционируют следующие кафедры: Теория и история государства и права, Конституционное право, Уголовное право и криминология, Уголовный процесс, Криминалистическая и судебная экспертиза, Трудовое и экологическое право, Гражданское право, Гражданско-процессуальное и коммерческое право, Права человека и информационное право ЮНЕСКО, Международное общее право, Международное частное право и европейское право, Право интеллектуальной собственности.
Специальность «Юриспруденция» предусматривает подготовку специалистов для правоохранительных органов, судов, юстиции, налоговых, таможенных органов, различных государственных и правительственных учреждений. Выпускники этой специальности могут работать в законодательных, центральных и местных органах исполнительной власти, частных организациях, а также заниматься научно-педагогической деятельностью в области права.