https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_0a4d7ff40866e71b3312146b2_o.jpg
9-16 avqust tarixlərində Özbəkistanın Daşkənd şəhərində keçirilən Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında (IOI-2026) Azərbaycanı təmsil edən məktəblilər uğurla çıxış ediblər.
Olimpiadaya qatılmış 157 nömrəli tam orta məktəbin 11-ci sinif şagirdi Həsən Vəliyev, Fizika-Riyaziyyat və İnformatika Təmayüllü liseyin 10-cu sinif şagirdi Əkbər Əhmədov, həmçinin Bakı Türk Anadolu liseyinin 11-ci sinif şagirdi Əhməd Qəmbərli bürünc medala layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, “Azercell”, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi və Təhsil İnstitutu arasında informatika üzrə milli yığmanın hazırlanması istiqamətində əməkdaşlıq 2017-ci ildən həyata keçirilir. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində şagirdlər üçün əlavə hazırlıq dərsləri təşkil olunur, beynəlxalq olimpiadalara sistemli hazırlıq prosesi dəstəklənir, eləcə də gənclərin proqramlaşdırma və İT sahəsində bilik və bacarıqlarının inkişafına töhfə verilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_0a4d7ff40866e71b3312146b2_o.jpg
Сборная Азербайджана завоевала три бронзовые медали на Международной олимпиаде по информатике (IOI-2026), прошедшей с 9 по 16 августа в Ташкенте (Узбекистан).
Бронзовыми призерами олимпиады стали ученик 11-го класса средней школы номер 157 города Баку Гасан Велиев, ученик 10-го класса Бакинского лицея с физико-математическим и информатическим уклоном Акбар Ахмедов и ученик 11-го класса Бакинского турецкого лицея «Анадолу» Ахмед Гамбарли.
Azercell с 2017 года сотрудничает с Министерством науки и образования Азербайджанской Республики и Институтом образования в рамках подготовки национальной сборной по информатике. В ходе программы школьники проходят дополнительную подготовку к международным олимпиадам, совершенствуют знания в области информатики и программирования и развивают навыки решения сложных алгоритмических задач.