https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_0a4d7ff40866e71b3312146b2_o.jpg
9-16 avqust tarixlərində Özbəkistanın Daşkənd şəhərində keçirilən Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında (IOI-2026) Azərbaycanı təmsil edən məktəblilər uğurla çıxış ediblər.
Olimpiadaya qatılmış 157 nömrəli tam orta məktəbin 11-ci sinif şagirdi Həsən Vəliyev, Fizika-Riyaziyyat və İnformatika Təmayüllü liseyin 10-cu sinif şagirdi Əkbər Əhmədov, həmçinin Bakı Türk Anadolu liseyinin 11-ci sinif şagirdi Əhməd Qəmbərli bürünc medala layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, “Azercell”, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi və Təhsil İnstitutu arasında informatika üzrə milli yığmanın hazırlanması istiqamətində əməkdaşlıq 2017-ci ildən həyata keçirilir. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində şagirdlər üçün əlavə hazırlıq dərsləri təşkil olunur, beynəlxalq olimpiadalara sistemli hazırlıq prosesi dəstəklənir, eləcə də gənclərin proqramlaşdırma və İT sahəsində bilik və bacarıqlarının inkişafına töhfə verilir.

Azerbaijani students win three bronze medals at IOI 2026 with Azercell’s support
Azerbaijani students win three bronze medals at IOI 2026 with Azercell’s support Azerbaijani students win three bronze medals at IOI 2026 with Azercell’s support
Azerbaijan’s national team won three bronze medals at the International Olympiad in Informatics (IOI 2026), held in Tashkent, Uzbekistan, from August 9 to 16.
The bronze medalists are Hasan Valiyev, an 11th-grade student at Baku Secondary School No. 157; Akbar Ahmadov, a 10th-grade student at the Baku Physics, Mathematics and Informatics Lyceum; and Ahmad Gambarli, an 11th-grade student at the Baku Turkish Anadolu Lyceum.
Since 2017, “Azercell Telecom” LLC, the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, and the Institute of Education have partnered to prepare students for International Olympiads in Informatics. Through this partnership, students receive additional training that helps them deepen their knowledge of informatics and programming and strengthen their problem-solving skills.