https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_eddf16c67d65721e800f4b17a_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC kibertəhlükəsizlik sahəsində beynəlxalq nüfuza malik "FIRST" (Forum of Incident Response and Security Teams – İnsidentlərə Qarşı Mübarizə və Təhlükəsizlik Forumu) təşkilatına üzv qəbul edilib.
Bununla da “AzInTelecom” FİRST tərəfindən Azərbaycanda nəqliyyat sektoru üzrə sahəvi Kompüter İnsidentlərinə Qarşı Mübarizə Mərkəzi kimi tanınıb və “Transport CERT” komandası statusunu qazanıb. Üzvlük çərçivəsində komandanın fəaliyyəti “SIM3” modeli üzrə qiymətləndirilib və yerində baxış əsasında beynəlxalq standartlara uyğunluğu təsdiqlənib.
Bu status "AzInTelecom"a xarici mənşəli kiberhücumları beynəlxalq tərəfdaşlarla operativ neytrallaşdırmaq, MISP platforması üzərindən təhdid kəşfiyyatı mübadiləsi aparmaq, həmçinin təşkilatda səsvermə, işçi qruplarında təmsilçilik hüququ qazandırır.
“AzInTelecom”un “FIRST”ə üzv qəbul edilməsi şirkətin kibertəhlükəsizlik sahəsində beynəlxalq standartlara uyğun fəaliyyət göstərdiyini və qlobal kibertəhlükəsizlik ictimaiyyətinin etibarlı tərəfdaşı kimi tanındığını təsdiqləyir. Eyni zamanda şirkətin "Google", "Amazon", "Microsoft", "Apple", "Cisco" və "CrowdStrike" kimi dünya nəhəngləri ilə eyni qlobal müstəvidə təmsil olunmasını təmin edir, nəqliyyat sektorunda kiberdayanıqlılığın gücləndirilməsinə və institusional imkanların inkişafına töhfə verir.
Qeyd edək ki, “AzInTelecom” fəaliyyətini Azərbaycan Respublikasının 2023–2027-ci illər üzrə İnformasiya Təhlükəsizliyi və Kibertəhlükəsizlik Strategiyasına uyğun olaraq inkişaf etdirir, texnoloji imkanlarını davamlı şəkildə gücləndirir. Şirkət kibertəhlükəsizlik sahəsində potensialını və beynəlxalq tərəfdaşlıqlarını genişləndirməklə ölkənin rəqəmsal təhlükəsizliyinin daha da gücləndirilməsinə töhfə verməyə davam edəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_eddf16c67d65721e800f4b17a_o.jpg
ООО «AzInTelecom», входящее в состав AZCON Holding, принято в международно признанную организацию в сфере кибербезопасности FIRST (Forum of Incident Response and Security Teams - Форум команд реагирования на инциденты информационной безопасности).
Таким образом, компания «AzInTelecom» признана Центром реагирования на компьютерные инциденты в транспортном секторе Азербайджана и получила статус «Transport CERT». Деятельность команды была оценена в соответствии с моделью «SIM3», и по результатам комплексной проверки было подтверждено ее соответствие международным стандартам.
Данный статус предоставляет «AzInTelecom» возможность совместно с международными партнерами оперативно нейтрализовать кибератаки внешнего происхождения, осуществлять обмен данными через платформу MISP, а также участвовать в голосовании организации и деятельности ее рабочих групп.
Принятие «AzInTelecom» в FIRST подтверждает, что компания осуществляет деятельность в сфере кибербезопасности в соответствии с международными стандартами и признана надежным партнером мирового сообщества в области кибербезопасности. Одновременно «AzInTelecom» становится частью глобальной сети наряду с такими мировыми компаниями, как «Google», «Amazon», «Microsoft», «Apple», «Cisco» и «CrowdStrike», а также способствует укреплению киберустойчивости транспортного сектора и развитию институциональных возможностей.
Необходимо отметить, что «AzInTelecom» последовательно развивает свою деятельность в соответствии со Стратегией информационной безопасности и кибербезопасности Азербайджанской Республики на 2023–2027 годы, уделяя особое внимание постоянному совершенствованию технологических возможностей.
Расширяя свой потенциал в сфере кибербезопасности и укрепляя международное сотрудничество, компания и в дальнейшем намерена вносить вклад в повышение уровня цифровой безопасности страны.