Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsində 4 kafedra (Kitabxanaşünaslıq, Sənəd menecmenti, Kitabxana-informasiya resurslarının idarə edilməsi, Redaksiya-nəşriyyat işi kafedraları) və 2 tədris laboratoriyası fəaliyyət göstərir.
Bakalavriat səviyyəsində “Kitabxanaçılıq və informasiya fəaliyyəti” və “Muzey, arxiv işi və abidələrin qorunması” ixtisasları üzrə tələbə qəbulu aparılır.
“Kitabxanaçılıq və informasiya fəaliyyəti” ixtisası üzrə məzunlar sənəd resurslarını formalaşdırmaq və idarə etmək, informasiya istifadəçilərinin sorğu və tələbatlarına uyğun ilkin sənədlər əsasında informasiya logistikası və konsaltinqi, bütövlükdə informasiya menecmentini həyata keçirmək, elektron xidmətləri təşkil etmək bacarıqlarına yiyələnə bilərlər. Məzunlar bu sahədə fundamental bilik və bacarıqlar qazanmaqla mövcud kitabxana infrastrukturunda, nəşriyyat, mətbəə, qəzet və jurnallarda, elektron media qurumlarında, dövlət və özəl təşkilatların mətbuat xidmətlərində və digər sahələrdə çalışa bilərlər.
“Muzey, arxiv işi və abidələrin qorunması” ixtisası üzrə Universiteti bitirən məzunlar ölkədə mövcud olan arxiv və muzeylərdə, tarixi abidələrin mühafizəsini həyata keçirən qurumlarda çalışa bilərlər.
Bakalavriat səviyyəsində mövcud ixtisaslara yiyələnən məzunlar təhsillərini magistratura və doktorantura səviyyələrində davam etdirməklə akademik karyera qurmaq imkanlarına da malikdirlər.

Факультет информации и менеджмента документов Бакинского государственного университета (БГУ) включает 4 кафедры (библиотековедение, менеджмент документов, управление библиотечно-информационными ресурсами, редакционно-издательское дело) и 2 учебные лаборатории.
На уровне бакалавриата открыт прием на специальности «Библиотечное дело и информационная деятельность» и «Музейная, архивная работа и охрана памятников».
Выпускники специальности «Библиотековедение и информационная деятельность» могут работать в библиотечной инфраструктуре, издательствах, типографиях, газетах и журналах, организациях электронных медиа, пресс-службах государственных и частных организаций и других областях.
Выпускники специальности «Музейная, архивная работа и охрана памятников» могут работать в архивах и музеях, а также в организациях, занимающихся охраной исторических памятников.
Выпускники, получившие степень бакалавра, имеют возможность продолжить обучение в магистратуре и докторантуре и построить академическую карьеру.